Evropské nástrojářství míří do Brna. ISTMA Europe se v Česku poprvé sejde u MSV 2026
28. srpna 2026 / 9:50
Brno se během letošního Mezinárodního strojírenského veletrhu stane místem významného setkání evropského nástrojářského průmyslu. Ve dnech 5.–7. října 2026 se na brněnském výstavišti vůbec poprvé uskuteční zasedání ISTMA Europe, které přivede do České republiky zástupce předních evropských výrobců nástrojů a forem.
ISTMA (The International Special Tooling and Machining Association) je celosvětová organizace, která se dnes člení na ISTMA Americas, ISTMA Asia a ISTMA Europe a zastupuje výrobce pokročilých nástrojů a forem.
ISTMA Europe zahrnuje Německo, Švýcarsko, Portugalsko, Itálii, Španělsko, Rakousko, Finsko, Slovinsko, Turecko, Estonsko, Polsko a Českou republiku. Celkem se jedná o více než 10 000 výrobních organizací, které představují významnou výrobní sílu. Aktivity ISTMA Europe zahrnují nejen velkou část strojírenského a zejména automobilového průmyslu, ale také oblast zpracování plastů, obalové techniky pro potravinářství, řadu aplikací v medicínské technice nebo obranném průmyslu. Konání zasedání v České republice je významným uznáním úrovně českého strojírenství, které ve výrobě nástrojů a forem patří ke světové špičce a vyznačuje se vysokým podílem exportu.
„Je to velký úspěch mnohaleté spolupráce Svazu nástrojáren na národní, ale zejména mezinárodní úrovni. Hlavní témata tohoto setkání jsou směřována k rozvoji informací o moderních výrobních technologiích a k jednotnému strategickému postupu v rámci celoevropské spolupráce. Je důležité, aby Česká republika nebyla stranou současného evropského a světového dění, ale naopak, aby se na něm aktivně podílela,“ říká předseda představenstva Svazu nástrojáren, profesor Miroslav Píška.
Význam jednání podtrhuje také záštita ministra průmyslu a obchodu, primátorky města Brna, prezidenta Hospodářské komory, vedení společnosti CzechTrade a společnosti Veletrhy Brno. Zasedání se uskuteční ve výškové administrativní budově brněnského výstaviště.
Hlavní myšlenkou setkání je evropská spolupráce strojírenských podniků s cílem zvýšit jejich konkurenceschopnost, zejména vůči asijským výrobcům. Součástí bude také diskuze předních českých a zahraničních odborníků, kterou povede prezident ISTMA Europe Stephan Berz. Toto setkání je posledním před jednáním ISTMA Europe v Bruselu se zástupci
Evropského parlamentu o účinné ochraně evropského know-how a trhu před konkurencí zejména asijských států, ale také indických a afrických výrobců.
V odborném programu 6. října 2026 dále vystoupí přední specialisté z RWTH Aachen a dalších organizací, kteří představí moderní technologické trendy ve výrobě nástrojů a forem s vysokou přidanou hodnotou a využitím nejmodernějších výrobních i výzkumných technologií.
Součástí jednání bude také návštěva dvou předních strojírenských firem – FrenTech Aerospace a nástrojárny Ryšavý. Jednacím jazykem je angličtina.
Bližší informace lze získat na adrese: piska@svaz-nastrojaren.eu
Mediálním partnerem je MM Průmyslové spektrum.









