Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

VINEX
24.-25.5. 2013

Mezinárodní vinařský veletrh

GRAND PRIX VINEX 2013

 

Ve dnech 2. a 3. května se na brněnském Výstavišti uskuteční odborné hodnocení jubilejního 20. ročníku mezinárodní soutěže vín GRAND PRIX VINEX 2013. Ocenění od špičkových mezinárodních degustátorů se dočká absolutní Champion, vítězové kategorií a další výjimečná vína. V závislosti na dosaženém bodovém ohodnocení pak budou nejlepším vínům uděleny také zlaté, stříbrné a bronzové medaile. Veřejnost bude mít příležitost seznámit se nejen s oceněnými víny na mezinárodním veletrhu VINEX 24. a 25. května 2013.

Soutěže se zúčastní rekordních 607 vzorků vín ze 14 vinařských států světa. Nejvíce vín je samozřejmě z České republiky (520 vín), silně je zastoupeno také sousední Rakousko (46) a Slovensko (15). Nechybí ale vína např. z Moldávie, Kanady, USA, Jihoafrické republiky, Chile, Argentiny a dalších.
Z hlediska kategorií jsou nejzastoupenější bílá vína (348 vzorků, zejména polosuchá a polosladká) a červená suchá (130 vzorků). Hodnoceny budou ale také ostatní kategorie vín, např. vína přírodně sladká, sekty, vína růžová atd.

O soutěži

Grand Prix Vinex je tradiční prestižní mezinárodní soutěž vín, konaná při příležitosti mezinárodního vinařského veletrhu Vinex v Brně. V roce 2013 bude probíhat již 20. ročník soutěže.
Soutěž organizuje Národní vinařské centrum, o.p.s. ve spolupráci s Veletrhy Brno, a.s. a Svazem vinařů ČR. Záštitu nad soutěží přijal hejtman Jihomoravského kraje JUDr. Michal Hašek. Organizaci soutěže podpořil Vinařský fond.
Vína budou hodnocena mezinárodní komisí renomovaných degustátorů v novém moderním pavilonu "P" na Brněnském výstavišti.
Hodnocení vín bude probíhat na platformě počítačového systému pro hodnocení vín, který byl vyvinut Národním vinařským centrem.

Udělované medaile a ceny

Medaile budou udělovány dle dosaženého bodového hodnocení – bronzová medaile min. 80 bodů, stříbrná medaile min. 84 bodů, zlatá medaile min. 87 bodů, velká zlatá medaile min. 92 bodů. Organizátor se zavazuje neudělit více než 30 % medailí vzhledem k celkovému počtu přihlášených vín. Toto kriterium bude aplikováno v rámci jednotlivých kategorií.
Dále bude vyhodnocen „Champion“, vítězové jednotlivých kategorií, nejlépe hodnocená kolekce vín a národní vítězové pro země, které přihlásily min. 10 vín.

Degustátoři

Klíčovým faktorem kvality každé soutěže vín je samozřejmě pečlivý výběr zkušených, renomovaných degustátorů – hodnotitelů vín. Organizátoři GRAND PRIX VINEX věnovali výběru degustátorů velkou péči. Komise se budou účastnit degustátoři – držitelé evropských degustačních zkoušek dle ISO normy, kteří navíc prošli systémem následného proškolování degustátorů, které Národní vinařské centrum organizuje ve spolupráci s Mendelovou univerzitou.

Veřejná prezentace soutěžních vín

Vína mezinárodní soutěže GRAND PRIX VINEX budou veřejnosti prezentována ve dnech 24.-25.5. 2013 v pavilonu A2 Brněnského výstaviště.
Mezinárodní vinařský veletrh VINEX 2013 proběhne v novém termínu jako samostatná obchodní přehlídka vín v pavilonu A brněnského výstaviště. Kromě vín soutěže GRAND PRIX VINEX se v rámci tohoto veletrhu se představí tuzemští i zahraniční vinaři se svojí aktuální nabídkou.

Oficiální web soutěže: www.grand-prix-vinex.cz

Kontakt pro média

  • ing. Pavel Krška, ředitel, Národní vinařské centrum, o.p.s.

tel. 721 414 575, e-mail: pavel.krska@vinarskecentrum.cz 

  • ing. Šárka Nádvorníková, projektová manažerka, Národní vinařské centrum, o.p.s.

tel. 602 769 743, e-mail: sarka.nadvornikova@vinarskecentru.cz 

 

Fototermíny a termín tiskového brífinku

  • Fototermíny (hodnocen vín): 2. a 3. května vždy od 10.00 do 11.00 hod.
  • Tiskový brífink s vyhlášení hlavních výsledků (šampion a vítězové kategorií): pátek, 3. května 2013 v 15.00 hod.
  • Místo akce: Brněnské výstaviště, pavilon P, sál P4 (2. patro). Na základě akreditace (viz kontakty výše) můžeme pro média zajistit vjezd bránou č. 5 a parkování přímo u pavilonu P.

 

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie - VINEX

Video - Vinex

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště