Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Vánoční veletrhy
7.-16.12. 2018

Vánoční veletrhy

S včelaři vyrobíte svíčky a ozdoby

 

Vánoční perníčky se bez medu neobejdou. Mnoho stromečků zdobí třeba drobní andílci z včelího vosku a svíčky z téhož materiálu k Vánocům neodmyslitelně patří. A kosmetiku z mateří kašičky, propolisu nebo dokonce s včelím jedem najde pod stromečkem mnoho maminek a babiček. A proto je jasné, že Vánoční veletrhy se bez včel, včelařů a medu neobejdou.

Letos si brněnští včelaři vzali pod patronát i vánoční dílnu. „Předvedeme třeba, jak se odlévají svíčky, jak se motají, dodáme také vosk studentům na jejich speciální tvořivé programy,“ popsal Marek Linger z brněnského svazu včelařů. V pátek 8. prosince předvedou v dílně výrobu adventních věnců studenti Střední zahradnické školy Rajhrad, ve středu 13. prosince pak zájemce naučí hezky zabalit dárky studenti Střední škola pro tělesně postižené Gemini Brno.

V expozici si zájemci prohlédnou i typické včelařské pomůcky a nářadí. „A pokud se to podaří, rádi bychom znovu dovezli prosklenný včelí úl, aby si lidé mohli prohlédnout, jak to v něm a včelstvu funguje,“ poznamenal Linger, který včelaří už mnoho let.

Má štěstí, že bydlí v Líšni až nad Mariánským údolím, takže jeho včelky jsou hned u lesa. Medové výnosy však nemá nijak závratné, podobně naladěných Brňanů má kolem sebe mnoho, takže se o nektar musí poprat všech zhruba 150 včelstev, která v okolí jsou. Pokud se na stánku v pavilonu F zastavíte, možná vás na včelaření naláká.

Konkrétně městské včelaření je fenomén, na nějž slyší víc a víc čtyřicátníků. Úly stojí třeba na střeše krajského úřadu nebo na hotelu International. „Ale není to úplná novinka, už před mnoha lety, když bylo Moravské náměstí ještě Rudým, hned u Muzejky a kousek od přilehlého parku měl kolega úly,“ směje se Linger. Říká, že báječným místem je park okolo brněnského Anthroposu, jenže včely a restaurace se sladkými dobrotami, to nejde dohromady.

Už mnoho let sleduje, jak se včelařská základna vyvíjí. Pro tuto práci se nadchnou malé děti v kroužcích, pak v mládí zájem opadá a vrací se ke včelaření, když založí rodiny. „Což jsou dnešní čtyřicátníci, kteří chtějí pro rodinu vlastní med,“ poznamenal Marek Linger. Posluchače zaskočí tvrzením, že v Česku je převčeleno, přitom každým rokem se množí informace o tom, že medu je málo a jeho cena každoročně stoupá. „Ono totiž nezáleží na počtu včelstev, ale na počasí a na tom, kolik nektaru mají k dispozici. Poslední suchá léta ho mnoho nenabízí,“ uzavírá včelař.

Pokud vás včelaření zajímá, nebo si chcete vyrobit originální vánoční ozdobu s nádechem medu, přijďte na Vánoční veletrhy.

 

Datum: 1.12.2017 13:06:00

Mohlo by vás zajímat

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště