Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

URBIS SMART CITY FAIR
2.-4.9. 2020

Konference chytrých řešení pro města a obce

Závěrečná zpráva URBIS 2020


Třetí ročník URBIS SMART CITY FAIR přivedl během dvou dnů na brněnské výstaviště více než 50 řečníků, odborníků na téma Smart City. Třetí den otevřel brány místních společností, které návštěvníkům ukázaly svá chytrá řešení v praxi! URBIS tak představil největší konferenci na téma Smart City v České republice.

Mezi další důležité body patřila prezentace výstupů a zkušeností z Lighthousových projektův rámci podpory Horizon 2020. Na výstavišti se uskutečnilo zasedání projektu C-Roads, které vedli Martin Böhm z rakouského AustriaTechu a Martin Pichl z Ministerstva dopravy ČR. Tento projekt bude v budoucích letech hýbat inteligentní dopravou. A jak? Na to se můžete přijít podívat v červnu 2021 do Brna, kde součástí akce URBIS bude mezinárodní událost „C-ITS Road Show“, na které bude předvedeno, jak vozidla umějí komunikovat mezi sebou i s dopravní infrastrukturou.

Řekli o veletrhu URBIS

Markéta Vaňková, primátorka města Brna

Za letošní ročník URBIS SMART CITY FAIR jsem velmi ráda. V dnešní době je většina akcí tohoto charakteru zrušena, takže jsem ráda, že se v byť omezeném rozsahu povedlo tuto akci zorganizovat a že zástupci měst, obcí, ale také univerzit a podnikatelských subjektů měli možnost se potkat a vyměnit si své zkušenosti. Budou mít tedy na co navazovat a pevně věřím, že příští rok už akce bude ve větším rozsahu a těch novinek a informací bude ještě více.


Jiří Kuliš, generální ředitel Veletrhy Brno, a.s.

URBIS SMART CITY FAIR je důležitá konference s výstavou, která podporuje nové technologie pro města a obce. Současná omezení cestování znemožnila účast zahraničních hostů a řečníků, ale reagovali jsme na aktuální situaci a zachovali tak celkový formát této odborné konference. Jsme rádi, že se mohla uskutečnit i v omezení za kovidoých podmínek v takovém rozsahu.


František Kubeš, Magistrát města Brna

URBIS je jedinečný v kombinaci atraktivního konferenčního programu a možnosti navštívit stánky, kde jsou vidět konkrétní projekty vystavujících firem. Letošní rok hodnotím pozitivně. Jsem mile překvapen účastí, přijelo i mnoho zástupců jiných měst.


David Koppitz, náměstek ministryně pro místní rozvoj

Protože jsem přijel jen na přednášku, nemůžu hodnotit akci jako celek. Navíc vnímáme, že se URBIS koná v neobvyklých podmínkách. Tak jsme rádi, že tady letos můžeme všichni společně být. Je důležité se vzájemně setkávat a diskutovat nad danými tématy z různých úhlů pohledů a vysvětlovat a být ochotni investovat do smart city projektů. Za nás je zásadní zajistit větší akceschopnost státu a jít naproti městům a obcím.


Vladimír Jurik, Smart Cities Klub Slovensko

Účastním se URBISu každým rokem. Je to pro mě jediná středoevropská platforma, kde se setkají zástupci národní úrovně, měst a obcí a také dodavatelé technologií. Všichni společně si neformálně mohou sdělit své zkušenosti a prodiskutovat palčivá témata. Věřím, že tento koncept bude i nadále pokračovat.


Tomáš Apeltauer, VUT Brno

Pro oblast smart cities je URBIS naprosto zásadní projekt. Brno se snaží stát lídrem v této oblasti, takže je ideálním místem pro konání takové akce. Účastníci zde mohou načerpat mnoho inspirace, která je v této oblasti důležitější než v jiných oborech. Smart city jako takové nemá ustálenou definici, každý si pod tímto pojmem představí něco jiného, takže bez výměny zkušeností by to nemohlo vůbec fungovat.


Vít Prýgl, Dopravní podnik města Brna

Dopravní podnik města Brna i já osobně se URBISu účastníme každoročně. Dokonce každý rok přihlašujeme některé naše řešení do soutěže Zlatý URBIS a jsme zatím velmi úspěšní. Myslím si, že setkávání lidí, kteří se pohybují v tomto oboru, je velmi důležité. Velice inspirativní jsou v letošním roce exkurze do firem, kde účastníci uvidí chytrá řešení v praxi. URBIS je pro nás naděje – po půl roce jsme se konečně všichni sešli a setkali tváři v tvář. Je to letos sice komornější, ale zato se mi zdá, že dorazili ti správní lidé, ti, kteří o to opravdu stáli.


Roman Nekula, generální ředitel Brněnské komunikace

Velice vítám, že na konferenci URBIS SMART CITY FAIR je diskuze mezi akademickou sférou a výzkumnými pracovišti, ale zároveň i byznysem. Uvítal bych, kdyby bylo v příštím ročníku více praktických ukázek, abychom se mohli inspirovat z realizovaných projektů zahraničních partnerů, které jsou užitečné pro samotná města.


Soňa Jonášová, zakladatelka Institutu cirkulární ekonomiky

URBIS hodnotím jako příležitost k diskuzi napříč jednotlivými sektory mezi odborníky, říká se tomu propojování bublin. Každý z nás se věnuje něčemu jinému – velmi konkrétnímu, nicméně pokud tato řešení propojíme slovem „chytrý“, tak je zde příležitost k synergiím. Pro mě je URBIS a podobné akce příležitostí pochopit nová technologická řešení, která je třeba implementovat do našich projektů postavených od počátku na vizích. Díky tomu, že komunikujeme s dalšími účastníky konference, vidíme, že naše vize jsou reálné. Je to zajímavý a příjemný střet s technologickou praxí.


 

 

Fotogalerie

Video

Facebook

Mohlo by vás zajímat

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště