Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

URBIS SMART CITY FAIR
5.-6.6. 2019

Veletrh chytrých řešení pro města a obce

Veletrh URBIS má nové téma: Smart city

 

Veletrhy Brno obnovují ve spolupráci s městem Brnem značku veletrhu URBIS. Tradiční veletrh, na jehož půdě získávaly města a obce informace o financování evropských projektů, má nové atraktivní téma: Smart city. Představitelé měst a obcí, firmy i běžní občané se od 26. do 29. dubna na brněnském výstavišti seznámí s novými technologiemi, které postupně pronikají do života lidí v Česku, na Slovensku i v celé Evropě.

„V ČR doposud chyběl veletrh, kde primátoři a starostové měst spolu s hejtmany krajů Česka a Slovenska mohou vidět chytrá řešení určená pro potřeby jejich občanů. Proto jsme se jako město Brno aktivně zapojili do přípravy veletrhu URBIS 2017, který by se tímto směrem chtěl dlouhodobě profilovat. Veletrh je koncipován jako vyvážená kombinace interaktivních expozic a zajímavého doprovodného programu. Celým veletrhem se nesou tři hlavní témata: zdroje, kvalita života a správa,“ představuje nový projekt Jaroslav Kacer, náměstek brněnského primátora pro oblast Smart City.

 

Osvětlení, parkování a další řešení s přídomkem chytré

Chytré detektory, které poskytují data o dopravě nebo obsazenosti parkoviště, mobilní rozhlas pro hromadnou komunikaci s občany přes mobil nebo chytré pouliční osvětlení, které měří exhalace nebo má integrovanou nabíječku elektromobilů či wi-fi. To jsou jen některé z exponátů, které se lidem včetně starostů, primátorů českých a slovenských měst na veletrhu URBIS představí.

Nechybí ani technologické možnosti pro chytrá města, ať už se jedná o využívání alternativních zdrojů energie v dopravě nebo veřejném osvětlení. Na venkovních plochách bude k vidění komunální technika a městský mobiliář.

Se svými projekty se bude prezentovat i Brno. „Rádi bychom, aby byla více vidět chytrá řešení, která v Brně již existují, proto jsme se domluvili s městskými společnostmi, jako jsou Brněnské komunikace, Teplárny Brno, Technické sítě Brno, SAKO Brno a Dopravní podnik města Brna, aby nechaly návštěvníky nahlédnout pod pokličku projektů, které má Brno v oblasti chytrých řešení zavedené. Kromě vyzkoušení nové „šalinkarty“ se bude možné seznámit se způsobem řízení dopravy v Brně, datovým centrem nebo řízením veřejného osvětlení. To ale neznamená, že my sami se nechceme inspirovat novými trendy a chytrými řešeními, která jsou na trhu dostupná,“ dodal Jaroslav Kacer.

Nabídku vystavovatelů doplní kvalitní doprovodný program garantovaný renomovanými partnery, jako je například vydavatelství Economia, Architecture Week nebo City:One.

Na konkrétních příkladech nejenom z České republiky, ale i z Evropy ukáže, jak jednotlivé systémy propojit a vytvořit skutečně přívětivé město.

Několik tipů z výstavních expozic naleznete zde

 

Zahajovací konference Czech Smart 2017

Zahajovací konferenci s názvem Czech Smart 2017 - Touch the Future organizují Hospodářské noviny. Druhý ročník mezinárodní konference představí aktuální vývoj v oblasti chytrých řešení a možnosti jejich propojení s městským prostředím. Zásadním tématem, které se prolíná zahajovací konferencí i samotným veletrhem, budou také možnosti financování smart projektů. „Téma Smart City podporuje i Evropská komise v rámci programu Horizont 2020. Jen na letošní rok je na jednotlivé výzvy týkající chytrých měst a udržitelnosti vyčleněno 113,5 milionu eur,“ upozornil Radim Tichý, ředitel veletrhu URBIS.

Na konferenci vystoupí také zástupci vídeňského projektu Co-Creation Lab / Wirtschaftsagentur Wien (Vienna Business Agency). Platforma propojuje jednotlivé partnery – od velkých firem až po start-upy, kteří se navzájem doplňují a společně mají jejich projekty vysoký inovativní potenciál.

V programu konference nechybí ani představení řešení EOC - Elektronické odbavení cestujících, které se používá v Brně. „Od začátku letošního roku už v Brně funguje elektronické odbavení cestujících, tedy elektronická „šalinkarta“. Ta představuje unikátní řešení, jehož majitelem je městská společnost Dopravní podnik města Brna. Celý systém je modulární, data ani software nepatří žádné třetí straně. Jedná se o základ online portálu městských služeb BRNONLINE, kdy v dohledné době budou představeny další moduly, na nichž pracujeme,“ nastínil obsah svého příspěvku pro konferenci Jaroslav Kacer.

Více informací naleznete zde

 

Konference Organické město Brno – Živé město 21. století

Ve čtvrtek 27. dubna je součástí doprovodného programu konference Organické město Brno – Živé město 21. století, kterou pořádá Czech Architecture Week. Primárním cílem konference je definovat, co vlastně znamená tvořit chytré město. Na příkladech zahraničních měst ukáže různé přístupy ke Smart city, především se pak zaměří na dopravu a bezpečnostní systémy v dopravě.

V programu vystoupí například výkonný ředitel barcelonské The City Transformation Agency Antoni Vives i Tomàs, ředitel Intelligent City Forum a mentor Startupbootcampu Smart Transportation & Energy Florian Lennert, architekt vídeňského nádraží Albert Wimmer nebo ředitel územního plánování Vídně Thomas Madreiter. 

Více o konferenci Organické město naleznete zde

 

Graz, Debrecín a další města poskytnou inspiraci

Ve dnech 27. – 29. dubna organizuje doprovodný program s názvem BE:ONE platforma City:One. Přednášky jsou připraveny tak, aby účastníci získali přehled o novinkách v oblasti chytrých měst ve středoevropském rozměru. Návštěvníci se také dozvědí, čím má cenu se zabývat a jak snadné/složité je chytrá řešení zavést v podmínkách České republiky. O své poznatky se přijedou podělit například zástupci měst Graz, Debrecín nebo izraelských měst. 

Program jednotlivých dnů je členěn v souladu se Smart City strategií města Brna podle jejích tří pilířů - SMART RESOURCES -  zdroje, doprava, energetika, vodohospodářství, telekomunikace, SMART GOVERNANCE -  veřejná správa, ať už se jedná o eGovernment, bezpečnost nebo open data.

Posledním pilířem je SMART LIVING -  kvalita života, který zahrnuje chytré (koncové) nástroje pro občany, dopady chytrých technologií na život občana a jeho volný čas. Tento program cílí na laickou veřejnost, proto je naplánovaný na sobotu, kdy platí i zvýhodněné vstupné.

Veletrh  URBIS, jež je letos pilotním ročníkem, má ambici stát se nejvýznamnějším středoevropským veletrhem zaměřeným na problematiku chytrých řešení pro města a obce. Další ročník má už i termín, uskuteční se přesně za rok, od 25. do 28. dubna 2018.

Kompletní doprovodný program naleznete zde

 

Datum: 28.4.2017 8:09:00

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště