Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

V roce 2021 se v Brně představí C-ITS pro Evropu


Digitalizace zasahuje prakticky všechny obory lidské činnosti a dopravu ve městech si bez digitálních technologií už nelze představit. Město Brno je prostřednictvím Brněnských komunikací zapojeno do projektu C-ROADS, který se zabývá harmonizací kooperativních inteligentních dopravních systémů (C-ITS) v rámci Evropské unie. Na konferenci URBIS 2020 představily Brněnské komunikace jako partner projektu „C-Roads Czech Republic“ na volné ploše před pavilonem E vozidla vybavená systém C-ITS. Akce se zúčastnil Roman Nekula, správní ředitel a.s. Brněnské komunikace, Martin Pichl z Ministerstva dopravy za koordinátora projektu a Martin Böhm, generální sekretář evropské platformy C-ROADS, která zastřešuje všechny evropské projekty C-Roads.

Projekt má za sebou testování v brněnském provozu, kde byla ověřována komunikace mezi účastníky provozu, vozidly Integrovaného záchranného systému a zařízeními dopravní infrastruktury. Začátek další etapy tohoto projektu se odehraje u příští konference URBIS. „V roce 2021 v Brně uspořádáme road show, kde Evropě a světu ukážeme, že komunikující vozidla jsou realitou. Budeme předvádět, jak mezi sebou přímo komunikují dopravní zařízení na ulici, vozidla hromadné dopravy, osobní auta, popřípadě další účastníci provozu. Díky této výměně informací se řidič dozví například o autobusu stojícím na zastávce, omezení plynoucím z údržby komunikace, rychlostních limitech a mnoha dalších situacích, které jsou důležité především pro jeho bezpečnost,“ popisuje výhody C-ITS Martin Böhm. 

     

Tyto systémy jsou prvním krokem k automatizaci některých procesů ve vozidlech, k vyšší bezpečnosti silničního provozu a míří směrem k autonomním vozidlům. Očekává se, že v nově vyrobených automobilech se tyto systémy postupně začnou objevovat. Informace od ostatních vozidel v provozu a dopravních zařízení jsou rychlejší a spolehlivější než od běžně používané navigace. Řidič má vždy jistotu, že tyto informace jsou důvěryhodné, včasné a správné.

Road show v roce 2021 bude určena pro evropské politiky, ministry dopravy evropských zemí, zástupce automobilového průmyslu i technologických firem a pro veřejnost. „Komunikující vozidla už nejsou vize nebo předmět výzkumu, teď už jsou skutečností. A Evropa je připravena,“ uzavírá výčet výhod systémů C-ITS Martin Böhm.

V roce 2021 budou C-ITS systémy předváděny v ulicích Brna a na dálnici v jeho okolí.

 

Datum: 15.9.2020 16:30:00

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště