Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

URBIS SMART CITY FAIR
19.-21.9. 2023

Veletrh chytrých řešení pro města a obce

Trendy v ochraně životního prostředí a cirkulární ekonomice pro další desetiletí


Jeden ze středečních odpoledních bloků konference Odpad zdrojem se věnoval trendům, které můžeme v environmentální oblasti očekávat v dalších desetiletích. Jejich společným jmenovatelem je Green Deal – v současné době politický závazek, který se bude postupně přetavovat do legislativy. Mimochodem podle průzkumů Češi tuto Zelenou dohodu vítají a jsou ochotni se podílet na její realizaci.

Dosavadním trendem ve financování projektů v této oblasti byl sběr odpadu a jeho prvotní roztřídění. V průběhu několika uplynulých let se však finanční zdroje postupně využívaly k financování kvalitnějších projektů zaměřených na technologie, které po základním roztřídění následují. V budoucnosti lze pak očekávat nové legislativní normy, které budou směřovat k naplnění cílů Zelené dohody, především klimatické neutrality Evropy v roce 2050.

A na co je třeba se postupně připravit? Evropu určitě neminou požadavky na recyklovaný obsah ve výrobcích a povinné využití recyklátů, harmonizace systému tříděného sběru odpadů, tlak na univerzální nabíječku mobilů, tabletů a notebooků, zákazy některých plastových výrobků, regulace PET lahví a omezení mikroplastů, rozšiřování environmentálních daní, požadavky na opětovné využívání vody, přístup k pitné vodě ve veřejných budovách a možnost natočit si zde vodu do vlastní lahve. Dotační programy budoucnosti se budou zaměřovat na eliminaci jednorázových plastů, energetické úspory, revitalizaci krajiny, zadržování vody v krajině, zelené střechy, kanalizaci a úpravny vody, nízkouhlíkové hospodářství, efektivní nakládaní se zdroji, posílení biologické rozmanitosti, zelenou infrastrukturu v městském prostředí, městská mobilita s využitím alternativních pohonů a udržitelnost v nejširším smyslu.

Datum: 3.9.2020 7:59:00

Současně také

FUTURE MOBILITY

19.-21.9. 2023


Fotogalerie

Video

Mohlo by vás zajímat

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště