Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

URBIS SMART CITY FAIR
2.-3.9. 2020

Veletrh chytrých řešení pro města a obce

Smart City Summit V4+ nastínil možnosti středoevropské spolupráce

 

Hlavním tématem druhého dne URBIS SMART CITY FAIR se stala spolupráce a sdílení zkušeností ze středoevropských zemí jak na ministerské úrovni, tak velkých a malých měst. V dopoledním dvouhodinovém bloku diskutovali zástupci ministerstev v České republice, Polsku a na Slovensku, odpovědní za agendu Smart City, o podpoře společného trhu zemí CEE, o standardních inovacích v oblasti inovací (IPS) a také o konkrétních krocích, které navazují na Společné prohlášení o spolupráci v oblasti inovací, které bylo podepsáno v březnu v Bratislavě.


„Osobně agendu Smart City nevnímám jen jako svoji práci, ale jako vášeň. Hnacím motorem je to, že  pevně věřím, že Smart City je téma, které propojuje lidi a vede k jejich spolupráci nejen v rámci Slovenska, Česka a zemí V4, ale celého světa, a přispívá ke zlepšení kvality života všech občanů. K tomuto tématu jsme na Ministerstvu hospodářství SR konkrétně přispěli tím, že jsme v Bratislavě zorganizovali konferenci, která nezůstala v rovině slov. Podepsali jsme na závěr společné prohlášení zemí V4, které obsahovalo 7 konkrétních kroků, týkají se nejen vzdělávání a financování, ale i katalogu inovativních služeb, demonstračních projektů a mezinárodní spolupráce. 25. června pořádáme expertní setkání, tzn. že na úrovni expertů rozpracujeme jednotlivé oblasti,“ uvedla v Brně Miriam Letašiová, generální ředitelka sekce podnikatelského prostředí a inovací z Ministerstva hospodářství Slovenské republiky. „Ze strany státu je vidět, že jsme se posunuli od koncepcí a strategických materiálů do úrovně konkrétních řešení formou finančních mechanismů nebo akčních plánů.“

Diskusi na hlavním pódiu moderoval David Bárta ze CityOne, podle nějž je Česká republika pro Smart City malým trhem, podobně jako pro Slovensko nebo Maďarsko. I proto považuje diskusi o V4 trhu a standardech pro Smart City a digitálních služeb za důležitou. „Jsme schopni definovat minimální standardy pro dostupná data, která bychom chtěli vědět o svých ulicích a která nám umožní například inovaci v Budapešti pružně aplikovat v Brně?“ zněla jedna z otázek, po níž následovaly tři různé pohledy. Panelisté diskutovali o mnoha smart tématech, například o tom, co „chytrého“ by přivítali při své práci na ministerstvech nebo v souvislosti s uličními databankami o tom, co by chtěli vědět o své ulici. V diskusi s účastníky odpovídali například na otázku, kde vidí prostor pro občany a neziskové organizace. „Bez neziskovek a občanských komunit nemůžeme rozvíjet Smart Cities, mnoho iniciativ vychází právě z diskuse s nimi,“ zněla jedna z odpovědí.

Datum: 6.6.2019 17:30:00

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště