Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

URBIS SMART CITY FAIR
3.-4.6. 2020

Veletrh chytrých řešení pro města a obce

První Zlatá medaile veletrhu URBIS zůstává „doma“

 

Uspěl Dopravní podnik města Brna s elektronickým odbavením cestujících.

Elektronické odbavování cestujících prostřednictvím platebních karet, které zavedl Dopravní podnik města Brna na začátku letošního roku, získalo prestižní Zlatou medaili na brněnském veletrhu chytrých řešení pro města a obce URBIS. Systém brzy čeká rozšíření o další funkce, lidé jeho prostřednictvím zaplatí například za svoz odpadu a sloužit začne i turistům.

Platbou jízdného v hromadné dopravě to začalo, během pár let by ale Brňané mohli prostřednictvím platební karty řešit s městem jakoukoliv záležitost. Systém elektronického odbavení cestujících i proto zaujal odbornou porotu veletrhu URBIS, která rozhodovala o udělení historicky první Zlaté medaile zaměřené na téma chytrých řešení pro města a obce.

 „Po SMS jízdenkách je EOC dalším krokem, jak se přiblížit cestujícím a navíc jít s dobou. Jsme velmi hrdí, že jsme byli oceněni. Je to pro nás výzva i závazek do budoucna. Velkým oceněním je pro nás ale i to, že si elektronické jízdné zakoupilo již přes 29 tisíc cestujících,“ uvedl při vyhlášení výsledků Zlaté medaile URBIS generální ředitel DPMB Miloš Havránek.

 

Skvělé zabezpečení a velký potenciál do budoucna, shledala porota

Systém elektronického odbavení cestujících pomocí platebních karet funguje od začátku letošního roku. Provozuje jej Dopravní podnik města Brna, platforma ale počítá s rozšířením o další funkce pro občany a návštěvníky města Brna. Ke komunikaci s úřady a dalšími městskými institucemi stačí lidem jedna elektronická identita. „Systém je zabezpečen technologií na úrovni bankovních standardů. Nikdo nemá přístup ke zneužitelným údajům, jako je číslo karty, platnost a kontrolní kód. Číslo karet je šifrováno do zakódovaného čísla zvaného TOKEN, které není možné použít k platbě. Dopravní podnik eviduje pouze údaje potřebné pro slevy,“ popisuje parametry vítězného řešení Vít Prýgl,Dopravního podniku města Brna. 

Zabezpečení je jedním z důvodů, proč odborná porota Zlaté medaile URBIS systém elektronického odbavování cestujících ocenila. „Velmi kladně jsme hodnotili fakt, že systém nepotřebuje a tudíž ani neuchovává žádná citlivá data o uživatelích. Za zásadní také považujeme, že systém není vázaný na jednoho dodavatele. To mu dává obrovský prostor pro rozšíření o další funkcionality,“ shrnul názor porotce David Bárta z platformy City:One.

Právě rozšíření systému nyní město Brno plánuje. „Už během dvou týdnů bude spuštěna možnost platit prostřednictvím platební brány systému EOC poplatek za svoz odpadu. Od července budou moci návštěvníci Brna stejným systémem využívat turistickou kartu, která jim ulehčí vstup do kulturních institucí a památek a současně bude časovou jízdenkou po vzoru světových metropolí. Od podzimu počítáme se spuštěním anketního modulu pro zapojení občanů do přípravy rozpočtu města a čtenářských průkazů v knihovně Jiřího Mahena,“ vyjmenoval nejbližší plány náměstek brněnského primátora Jaroslav Kacer. „Naším cílem je vytvořit systém, prostřednictvím kterého bude moci občan města odbavit maximální množství záležitostí z domova, místo aby musel chodit na úřad,“ doplnil.

URBIS v novém: Smart city jako hlavní téma roku 2018

Pod značkou URBIS se na brněnském výstavišti až do soboty koná pilotní ročník veletrhu zaměřeného na problematiku chytrých řešení pro města a obce. „Ve velmi krátkém čase se nám podařilo ve spolupráci s městem Brnem připravit kvalitní veletrh s velmi zajímavým doprovodným programem. Na platformě pilotního ročníku plánujeme pro rok 2018 připravit první plnohodnotný ročník, který má ambici stát se největším veletrhem Smart city ve střední Evropě,“ uvedl generální ředitel Veletrhů Brno Jiří Kuliš. Pod inovovanou značkou URBIS Smart City Fair se uskuteční na brněnském výstavišti od 25. do 28. dubna 2018 souběžně.

Datum: 28.4.2017 12:35:00

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště