Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

URBIS SMART CITY FAIR
3.-4.6. 2020

Veletrh chytrých řešení pro města a obce

Města prezentovala svoje představy o Smart city

26.4.2018

Brno, Plzeň, Praha, Debrecín, Graz, Kolín, Trenčín, Nitra, Idrija, Kiskörös a Třebíč – těchto jedenáct měst z České republiky, Maďarska, Rakouska, Slovenska a Slovinska dnes představovalo svoje koncepce i současné a plánované aktivity, související s tématem chytrých měst. „Každé město se musí samo rozhodnout, jaký má cíl a jaké hlavní projekty bude realizovat. Chytré město není jen o technologiích, ale především o přístupu, který vyžaduje změnu,“ uvedl dnes Jaroslav Kacer při představování brněnských plánů.

Města prezentovala svoje představy o Smart city

Summit chytrých měst střední Evropy: zkušenosti V4 a Slovinska

26.4.2018

Zástupci ministerstev České republiky, Slovenska, Maďarska, Polska a Slovinska, kteří se zabývají agendou chytrých měst, dnes sdíleli v Brně své zkušenosti a představovali široké veřejnosti zajímavé projekty. V rámci uzavřeného jednání diskutovali představitelé jednotlivých zemí také o tom, zda v budoucnu budou jednotlivé země potřebovat speciální legislativu či finanční nástroje, speciálně zacílené na problematiku Smart cities. „Shodli jsme se na tom, že především bude nutné podpořit strategie měst, které vygenerují dobré projekty, jež bude možné podpořit z operačních programů,“ uvedl dnes jeden z hlavních organizátorů a moderátor diskuse David Bárta.

Dívejte se na ulici jako na celek, radí dánská urbanistka

26.4.2018

Koncept chytrých měst v České republice zatím moc rozšířený není. Přitom v řadě evropských aglomerací už o nich rozhodují samostatné orgány tamější správy. Odborníci ze všech koutu starého kontinentu přijeli na veletrh URBIS ukázat, jak se modernizací měst do podoby odpovídající 21. století poprali u nich.

Dívejte se na ulici jako na celek, radí dánská urbanistka

Zlaté ocenění pro SEAK, cena pro start-upy do GoodVision

25.4.2018

Dnes v podvečer byly v Brně vyhlášeny výsledky soutěže Zlatý URBIS. O Zlatou medaili se letos ucházelo 16 přihlášených, porota ve finále vybrala a Zlatou medailí ocenila řešení LUMiCHARGER od prešovské společnosti SEAK s.r.o., která představila nabíjecí stanici pro elektromobily, integrovanou do regulovatelného systému veřejného osvětlení. Komise také udělila tradiční cenu pro start-upy, a to společnosti GoodVision s.r.o. za nové řešení pro automatickou analýzu videozáznamů městského kamerového systému. Ceny na slavnostním podvečeru předali generální ředitel společnosti Veletrhy Brno Jiří Kuliš, náměstek primátora města Brna pro oblast Smart city Jaroslav Kacer a předseda pětičlenné hodnotící komise Martin Slanina.

Zlaté ocenění pro SEAK, cena pro start-upy do GoodVision

Chytrá města a financování: sledovat výzvy se vyplatí

25.4.2018

Zástupci ministerstva pro místní rozvoj Jana Korytářová a David Škorňa se dnes v Brně zaměřili na financování projektů chytrých měst z evropských strukturálních a investičních fondů. Účastníky konference také informovali o tom, jakou metodickou podporu může ministerstvo městům poskytnout, například formou odborných seminářů.

Chytrá města a financování: sledovat výzvy se vyplatí

Fotografické střípky z veletrhu URBIS

25.4.2018

Už ve středu 25. dubna odstartovala největší středoevropská konference Smart City, součástí je též veletrh firem, které návštěvníkům detailně předvádí, jak fungují smart technologie v jednotlivých oborech. Podívejte se na několik fotografií.

Fotografické střípky z veletrhu URBIS

Inspirace z Norska: Bergen, historické město bez odpadků

25.4.2018

Norský Bergen je prvním městem na světě, které zavedlo systém pro vakuový sběr odpadků. Pod historickým centrem, mimo jiné památkou UNESCO, vybudovalo 7 km dlouhou síť podzemního potrubí pro přepravu odpadu, který je rychlostí 60 až 70 km za hodinu dopravován do místa spalování. Zvlášť putuje zbytkový odpad, jako například sklo nebo nebezpečné látky, který je pak zpracováván samostatně a využíván pro výrobu elektřiny. Toto je jeden z dobrých příkladů, který na dnešní konferenci chytrých měst uvedla Siri Ellen Sletner, velvyslankyně Norska.

Inspirace z Norska: Bergen, historické město bez odpadků

Pierre Jean Coulon: život v chytrých městech s sebou nese nové úkoly

25.4.2018

Jedním z hlavních řečníků dnešní konference byl Pierre Jean Coulon, prezident sekce TEN Evropského hospodářského a sociálního výboru. Ten přijel do Brna s hlavním poselstvím: chceme-li v budoucnu žít v chytrých městech, musíme již nyní zohledňovat konkrétní problémy, které existují, ať už se týkají energetické účinnosti, dopravy, technologií a digitálních služeb, vzdělávání či sdílení informací.

Pierre Jean Coulon: život v chytrých městech s sebou nese nové úkoly

Chytrá města potřebují standardy, říká odbornice

25.4.2018

Pojem „Smart Governance“ označuje systém moderního řízení státní správy, který klade důraz především na její digitalizaci a lepší zpřístupnění běžným občanům. Smart Governance státní správu zefektivňuje, a přispívá tak k její větší hospodárnosti, stejně jako k transparentnosti a přehlednosti. O chytrém spravování státu přednášeli odborníci také během odpoledního programu veletrhu URBIS SMART CITY FAIR.

Chytrá města potřebují standardy, říká odbornice

Kraj Vysočina představil reálné výsledky v digitální transformaci

25.4.2018

Petr Pavlinec z kraje Vysočina dnes na veletrhu URBIS SMART CITY FAIR představil digitální služby, které kraj zajišťuje na úrovni regionu i mimo jeho hranice. Vystoupení „Kraj Vysočina digitálně“ bylo dobrým příkladem z praxe i důkazem toho, že informatika je pro kraj dlouhodobou rozvojovou prioritou. „Poskytujeme servis našemu úřadu, ale vytváříme i elektronické služby a nové koncepty pro obyvatele,“ uvedl Petr Pavlinec v části konference věnované Smart Governance.

Kraj Vysočina představil reálné výsledky v digitální transformaci

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště