Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

URBIS SMART CITY FAIR
19.-21.9. 2023

Veletrh chytrých řešení pro města a obce

Chytrá obec staví chytře: Židlochovice chystají udržitelnou čtvrť


Smart city není jen pro velká města. Jihomoravské Židlochovice na konferenci URBIS SMART CITY FAIR představily projekt Chytré Líchy, který má být modelovým příkladem chytré a udržitelné výstavby. O workshop byl mimořádný zájem.

Židlochovicím v dojezdové vzdálenosti od Brna hrozil osud rozrůstání formou satelitní výstavby se všemi s tím souvisejícími negativy. Vedení obce ale odmítlo jít cestou „paneláků naležato“ s vysokými ploty a novými obyvateli, kteří by přijížděli jen přespat a nestali se součástí komunity. „Chceme zůstat vesnicí. Proto jsme se rozhodli udržet růst počtu obyvatel na maximálně 20 procentech za 20 let. Hlavním důvodem jsou sociální aspekty, aby se noví obyvatelé postupně vstřebávali do života obce,“ popsal židlochovický přístup starosta Jan Vitula. Jako obec s rozšířenou působností však mají Židlochovice zároveň vysoké náklady a růst potřebují. Také proto vedení obce přistoupilo k využití poslední velké plochy určené k zástavbě velmi zodpovědně.

Na území o rozloze 3,3 hektaru mohlo vyrůst padesát rodinných domů, do kterých by se přistěhovaly rodiny v přibližně stejném věkovém složení. Místo nich tam má stát udržitelná čtvrť Chytré Líchy, kde bude i bydlení pro seniory a startovací byty pro mladé. Jak vysvětlil manažer projektu Jan Bárta, zakladatel a bývalý ředitel Centra pasivního domu, v lokalitě by mělo vzniknout i drobné podnikání. Naopak doprava bude omezena na minimum a třeba prostor pro parkování je chápán až jako poslední možnost. Projekt počítá s širokým využitím chytrých technologií včetně digitalizace a má umožnit také sdílená řešení podporující environmentální životní způsob. Místo soukromých zahrad zde vzniknou veřejná prostranství a vysokou pobytovou kvalitou pro rozvoj sousedských vztahů. Samozřejmostí jsou úsporná řešení, která sníží na polovinu jak spotřebu pitné vody, tak množství odpadní vody odváděné z území. Pokud jde o energii potřebnou na provoz budov, díky širokému využití obnovitelných zdrojů bude nová čtvrť uhlíkově neutrální. 

Klíčová je spolupráce s odborníky na architekturu a urbanismus,“ odpověděl starosta Jan Vitula na otázku, jak postupovat při udržitelném rozvoji obce. Bez promyšleného konceptu a odborné zpětné vazby podle něj mohou být výsledky pro obec až devastující. Právě na spolupráci s odborníky je projekt Chytré Líchy od začátku postaven. Podílí se na něm Centrum pasivního domu a celý multioborový tým včetně sociologů, který je zárukou komplexního pohledu. Cílem nejsou rekordní energetické parametry ani oslnivá architektura vyhrávající soutěže. Židlochovické Líchy mají mít přiměřenou architekturu, která si svoje kvality udrží v dlouhodobém horizontu. Jaká přesně bude architektonická tvář nové čtvrti, se ještě neví, protože výběrové řízení na dodavatele územní studie bude vyhlášeno letos na podzim. Plány jsou ovšem ambiciózní: samotná výstavba unikátní čtvrti by měla začít už koncem příštího roku a první Vánoce by tu obyvatelé mohli oslavit v roce 2023.

 

Datum: 2.9.2020 18:21:00

Současně také

FUTURE MOBILITY

19.-21.9. 2023


Fotogalerie

Video

Mohlo by vás zajímat

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště