Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

URBIS INVEST
23.-27.4. 2013

Mezinárodní veletrh investičních příležitostí, podnikání a rozvoje v regionech

CzechInvest zhodnotil stávající a poodhalil budoucí program podpory podnikání

 

Zhodnocení Operačního programu Podnikání a inovace (OPPI), který v roce 2013 končí, a představení Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, který ho bude následovat. To bylo tématem konference agentury CzechInvest, která se uskutečnila v rámci veletrhu Urbis Invest, který je součástí Stavebních veletrhů Brno.

„Na konferenci zazněly informace o čerpání stávajícího programu podpory podnikání, který CzechInvest administruje. A zároveň jsme nastínili, co čeká české podnikatele v této oblasti v následujícím programovacím období,“ uvedla tisková mluvčí CzechInvestu Adéla Tomíčková.

OPPI patří mezi českými operačními programy k těm nejúspěšnějším. Celkem nabízí 94,1 miliardy korun, 85 % pochází z Evropského fondu pro regionální rozvoj a 15 % ze státního rozpočtu. Z toho si už 8 261 projektů rozdělilo 72,6 miliardy korun. Největší objem dotací si získali úspěšní žadatelé z Moravskoslezského (5,5 miliardy korun), Jihomoravského (5,2 miliardy korun) a Středočeského kraje (4,4 miliardy kroun). Naopak nejméně se čerpalo v Karlovarském kraji (781 milionů korun).

Nový program bude platit pro roky 2014-2020, s velkou pravděpodobností už ale nenabídne tolik peněz jako OPPI. Zaměří se především na inovační aktivity malých a středních podniků a jejich vazby na výzkum a vývoj. Bude podporovat například i snižování energetické náročnosti, snižování emisí nebo zavádění vysokorychlostního internetu a dalších moderních komunikačních prostředků v podnikové sféře. „I v následujícím programovacím období bude naším cílem celý proces žádání o dotace maximálně zjednodušit a omezit množství administrativy,“ říká Adéla Tomíčková s tím, že základem bude podávání žádostí o dotace prostřednictvím webové aplikace.

Více než 80 účastníků konference si rovněž vyslechlo informace o novém nástroji podpory podnikání s názvem Seed fond, který představuje kapitál pro nově vznikající inovační firmy. Zároveň zde zazněly informace o projektech CzechAccelerator 2011-2014 a CzechEkoSystem, které pomáhají podnikatelům s rozjezdem a rozvojem podnikání. Další části konference patřily například obnově brownfiledů, úspěšným projektům podpořeným z OPPI nebo investicím.

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie - URBIS INVEST

Současně také

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště