Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

THEATRE TECH & EVENT PRODUCTION
- - -

Veletrh divadelní a jevištní techniky

Institut světelného designu

 

Rozhovor s Františkem Fabiánem

Rádi bychom Vás požádali o krátké představení Institutu světelného designu ISD).

Věnujeme se od roku 2008 především workshopům zaměřeným zejména na světelný design a na práci se světlem v různých oblastech, ale i tématům z oboru zvuku a videa - máme na kontě téměř sto vícedenních dílen pod vedením lektorů českých, ale i zahraničních (např. z Francie, Itálie, Rakouska, Anglie, Švédska, Holandska atd.). Nejprve jsme v souvislosti s workshopy realizovali několik světelných prezentací, postupem času se takové instalace ve veřejném prostoru staly samostatnou aktivitou. Z nejzajímavějších bych jmenoval trilogii Lighting Guerilla během PQ 2011, pomáhali jsme "rozdýchat" Novou scénu instalacemi na její fasádě, otevřít novou Fakultu Ladislava Sutnara v Plzni, letos podruhé instalovali duhové osvětlení pro US Embassy Prague v rámci Prague Pride, již tradičně ozářili OpenAir Program festivalu v Hradci Králové a realizovali další a další instalace či projekty založené na světle, světelném designu, technologiích, multimédiích a jejich spojení s uměleckou tvorbou. Za důležitou považujeme rovněž každoroční Cenu za světelný design, udělovanou během České taneční platformy. A závěrem musím také zmínit náš aktuální projekt European Lighting School - mezinárodní cyklus workshopů pro profesionály a elearningový kurz - obojí odprezentujeme příští rok na PQ 2015. Členové ISD a světelní designéři  s dlouholetou praxí v oboru publikují teoretické články i praktické zkušenosti v časopise Světlo, kde již třetím rokem vychází seriál Světelný design v kostce.

Jaké možnosti spatřujete ve veletrhu pro firmy a školy a co si od toho slibujete?

Jediné a hlavní možnosti jsou bezesporu ty, na něž firmy ani studenti souvisejících oborů u nás nejsou zvyklí: sledovat možnosti, trendy, zajímavé projekty a tvůrce, a - ideálně - navázat kontakty. To je vlastně od počátku hlavní cíl ISD, provázat (i budoucí) profesionály světelného designu s komerčním světem a realitou obecně.

Jaké má Institut světelného designu plány do budoucna?

Pro následující sezonu samozřejmě otevíráme další ročník kontinuálního cyklu workshopů, tentokrát ještě obohacený o speciální program pro profesionály s úzce zaměřenými tématy z praxe. Vedle toho pokračujeme v již zmíněné European Lighting School, kterou zakončíme v červnu 2015 poměrně rozsáhlým programem dílen, konferencí a dalších aktivit na PQ. Nebudu zmiňovat již tradiční aktivity typu cena za světelný design a pravidelné festivalové instalace, nicméně z těch nejbližších událostí to bude úvodní workshop Světelný zdroj / Zdroj světla v úchvatném prostředí Valdštejnské lodžie v Jičíne, praktické tréninky pro profesionály zaměřené na rigging nebo pro techniky a operátory na práci s inteligentními / LED světly v Amsterdamu, z těch networkingových pak PLASA Show v Londýně.

Na veletrhu se plánuje kulatý stůl, kde by mohli odborníci, ředitelé divadel, firem a další důležité osoby diskutovat na předem dané téma. Napadá Vás nějaké téma pro kulatý stůl?

Zcela jistě to mohou být témata společná celé západní Evropě - za ty zásadní třeba budoucnost (a život!) tungsten světelných zdrojů (viz Save Tungsten Canmpaign), podstatná zejména pro performing arts, a z těch progresivních například vývoj na poli LED technologií - jak pro showbussines, tak pro veřejný prostor: k tomu bych přidal ještě způsob společenského vnímání světla ve veřejném prostoru a aktuální vývoj versus trendy, zejména ve smyslu "transitions" - přechodů ze dne do noci v rámci aglomerací či (postačí) větších měst. Ale i v domácích podmínkách se jistě najde dost ožehavých témat - finanční aspekty na poli kultury (ať již v umění či zábavě), propojení dodavatelů a uživatelů, možnosti vzdělávání. Nicméně se vším souvisí profesionalizace a specializace široké skupiny "uživatelů", která je dnes již nezbytnou součástí jakéhokoliv dalšího rozvoje oboru tak širokého - "světelný design".

Jan K. Rolník


Datum: 9.9.2014 12:41:00

Mohlo by vás zajímat

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště