Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

TECHAGRO
7.-11.4. 2024

Mezinárodní veletrh zemědělské techniky

Zahajovací projev ministra Jiřího Milka

 

Komplex zemědělských a lesnických veletrhů byl slavnostně zahájen v Rotundě pavilonu A. Ministr zemědělství Jiří Milek při této příležitosti přednesl projev hodnotící význam sektoru zemědělství a lesnictví pro českou ekonomiku i roli brněnských veletrhů.


Je mi ctí, že vás mohu oslovit při příležitosti zahájení 15. ročníku veletrhů TECHAGRO, SILVA REGINA a 4. ročníku výstavy BIOMASA. Tyto veletrhy si za dobu své existence vydobyly skvělé jméno a dnes lze bez nadsázky říci, že jsou třetí největší přehlídkou zemědělské techniky a technologií v rámci Evropské unie. Nejlépe to dokládají čísla. Minulý ročník před dvěma lety navštívilo téměř 113 tisíc lidí. Letos se účastní 722 vystavovatelů, z toho 555 z České republiky.

U nás se tyto veletrhy pořádají právě proto, že naše zemědělství a lesnictví je na vysoké úrovni. Podíl zaměstnanosti v zemědělství a navazujících odvětvích činí zhruba 6,5 % z celkového počtu zaměstnanců v národním hospodářství, tj. asi 255 tisíc pracovníků. Sektor zemědělství, lesnictví a rybářství se na celkovém HDP podílí v posledních třech letech necelými 2,5 %. Ale čelíme novým výzvám, jako jsou klimatické změny, sucho v letech 2015 a 2017 nebo momentálně probíhající kůrovcová kalamita na severní Moravě, která mimochodem začala už někdy v roce 2003. Tyto výzvy nám pomáhá zvládnout právě nejmodernější technika a technologie. Používání nejmodernější techniky je u nás dané mimo jiné tím, že máme nejvyšší průměrnou výměru zemědělské půdy na jednu farmu v Evropské unii, je to asi 133 hektarů na zemědělský podnik a 120 hektarů na ekopodnik. V používání nejmodernější techniky a technologie se proto řadíme ke světové špičce. Současně patříme také k významným výrobcům a vývozcům zemědělské techniky. České firmy zde mají dlouhou tradici a vyvážejí stroje na tradiční i nové trhy po celém světě. Podíl České republiky na trhu zemědělské techniky Evropské unie je zhruba tříprocentní, z EU 27 jsme na dvanáctém místě. Odvětví zemědělské techniky loni zajistilo export za necelých 18 miliard korun.

Věřím, že zemědělci najdou v nabídce veletrhu širokou škálu kvalitních strojů za dobrou cenu a v přijatelných splátkových podmínkách a že účast každého vystavovatele i návštěvníka bude pro všechny strany prospěšná a přispěje k dalšímu rozvoji a modernizaci českého zemědělství.

Datum: 9.4.2018 12:50:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Facebook

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště