Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

TECHAGRO
3.-7.4. 2022

Mezinárodní veletrh zemědělské techniky

Zachování sankcí dále prohloubí mléčnou krizi

 

Sněm Agrární komory ČR varoval před pokračováním politiky sankcí vůči Rusku, která v důsledku přinesla evropským producentům mléka a vepřového masa ztráty ve výši 5 miliard Eur. Dosavadní kompenzace ze strany Evropské unie pokládají čeští zemědělci za nedostatečné.


Agrární komora ČR chce společně s partnerskými organizacemi ze zemí Visegrádské čtyřky apelovat na představitele Evropské unie, aby otevřeli diskusi s Ruskem o ukončení zákazu dovozu evropských potravin na ruský trh. Jak konstatoval prezident Agrární komory ČR Miroslav Toman, za rok a půl platnosti embarga jsou v EU ztráty pro sektory chovu prasat a dojného skotu řádově ve výši 5 mld. Eur. „Záchranný balíček činil 500 milionů Eur a v České republice bylo vybojováno 11 milionů, což se nám ze strany Evropské komise zdá jako velmi nedostatečné odškodnění v poměru ke způsobeným škodám. České ministerstvo zemědělství má dobrý směr, nicméně opatření jsou pomalá. Podpůrné programy pro mléko se diskutují už rok, a pokud to dobře dopadne, chovatelé skotu dostanou odškodnění za loňský rok na konci roku letošního,“ shrnul Miroslav Toman na tiskové konferenci uzavírající veletržní Sněm Agrární komory ČR.

„Snažíme se na evropské úrovni intervenovat, aby Evropská unie neponechávala kompenzační opatření pouze na národních rozpočtech. Pak by se z toho stal souboj států, kde by byly ve výhodě ty se silným rozpočtem,“ reagoval ministr zemědělství Marian Jurečka, podle kterého byly sankce politickým rozhodnutím a na evropské úrovni je žádoucí zopakovat minimálně loňský pomocný balíček. Z podpůrných kroků připravovaných na národní úrovni jmenoval nový dotační titul zaměřený na kvalitu mléka a životní podmínky dojnic v objemu 850 milionů korun ročně a rozšíření úvěrových možností u Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu. Příjem žádostí o tuto podporu se spouští 4. dubna 2016. "Příští týden by vláda měla projednat návrh na změnu zákona o spotřební dani, kde by se měla projevit zelená nafta pro živočišnou výrobu. Je to částka zhruba 385 milionů korun, která by měla zůstat u českých zemědělců," uvedl ministr Jurečka.

Podle usnesení Sněmu Agrární komory ČR se loni podnikatelský důchod meziročně snížil o 27 procent. Pokračuje nepříznivý, více než desetiletý trend zvyšování podílu rostlinné produkce nad živočišnou. Sice se snižuje záporné saldo agrárního zahraničního obchodu, zůstávají však vysoké dovozy vepřového masa, vajec, sýrů, ovoce a zeleniny. Dovážejí se zejména zpracované produkty, naopak převažuje vývoz prvotních surovin. Zároveň přetrvává vysoká závislost odvětví na podporách.

 

Datum: 4.4.2016 9:38:00

Současně také

SILVA REGINA
3.-7.4. 2022


BIOMASA
3.-7.4. 2022

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem 2020

 

Facebook

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště