Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

TECHAGRO
8.-12.4. 2018

Mezinárodní veletrh zemědělské techniky

Vitalimetr společnosti FARMTEC míří na zahraniční trhy

 

Nejen o exponátu FARMTEC vitalimetr 5P, který získal cenu Grand Prix Techagro 2016, ale také o letošním veletrhu TECHAGRO a přednáškovém programu AGROFERT FÓRUM jsme si povídali s Bohumilem Beladou, generálním ředitelem a předsedou představenstva společnosti FARMTEC a. s. a viceprezidentem Agrární komory ČR.


FARMTEC vitalimetr 5P (Pohyb, Přežvykování, Příjem krmiva, Plodnost, Pohoda) je zařízení ke sledování pohybové aktivity zvířat a záznamu doby jejich přežvykování a příjmu krmiva. V čem spočívá největší inovace této progresivní technologie?
Vitalimetry děláme už asi čtyři roky, nicméně dříve snímaly pouze pohyb zvířete, na jehož základě se identifikovala říje a dojnice byla selektována k inseminaci. Inovace této technologie spočívá v tom, že kromě pohybu se měří i doba a frekvence žraní a doba a frekvence přežvykování. Sledují se tři křivky, což zpřesňuje identifikaci říje, protože v této době nejen stoupá pohybová aktivita, ale také klesá doba žraní a přežvykování. Toto měření zároveň již v předstihu identifikuje zdravotní problémy, což je u dnešních choulostivých vysokoprodukčních dojnic velmi důležité. Je třeba zdravotní problém rozpoznat co nejdříve, aby se zvíře medikovalo, přemístilo do jiné skupiny apod. Na světě jsou takové výrobky asi tři, ale my jsme spojili všechny tři údaje do společného záznamu a na rozdíl od konkurence máme antény ve stájích, měříme každou hodinu a ne pouze dvakrát nebo třikrát denně při dojení. Další výhodou je napojení na náš program Farmsoft, který tyto údaje spojuje například s nádojem. V programu jsou aplikovány veškeré moderní elektronické prvky a údaje jsou dostupné také na mobilu. Ale hlavní výhodou je, že jde kompletně o český výrobek, na kterém spolupracujeme s další českou firmou Agrosoft.

Míříte s touto novinkou i na jiné trhy než jen na český?
Český trh je pro nás nejdůležitější, ale míříme i jinam, na Slovensko, do Polska, do Maďarska. Na veletrhu jsme měli také možná třicet schůzek se zájemci z Ruské federace, Běloruska, Kazachstánu a dalších východních zemí, ale tam je dnes situace složitá, takže uvidíme. Zařízení běží v testovacím provozu něco přes rok na dvou farmách, jinak se  prodává od začátku letošního roku. Prodáno je již asi pět tisíc kusů, zájem je velký a myslím, že tento počet ještě výrazně vzroste.

 Společnosti holdingu AGROFERT letos obsadily celý pavilon H, kde tři dny probíhal také přednáškový program AGROFERT FÓRUM. Co zajímavého se tam posluchači dozvěděli?
Program fóra byl různorodý, zazněla řada přednášek o chovu skotu, o hospodaření s vodou v půdě a krajině, o sofistikované aplikaci hnojiv. Byla to zajímavá odborná témata, nicméně zájem byl nižší, než jsme očekávali. Lidé na veletrh asi nechodí kvůli přednáškám a navíc byl letošní doprovodný program rozsáhlý, přednášelo se i jinde.

 Co pro vás znamená TECHAGRO?
Je to suverénně nejdůležitější výstava v naší branži. V České republice se vedle regionálních výstav, chovatelských dní a polních dní účastníme tří celorepublikových akcí, každoročně Země živitelky v Českých Budějovicích, jednou za dva roky Národní výstavy hospodářských zvířat, která je dnes už také v Brně, a veletrhu TECHAGRO, který je z nich suverénně nejdůležitější a také nejdražší. Tento náklad se nám musí vrátit v dopadu na prodej, ale musím říci, že je to profesionální záležitost, nechodí sem lidé kupující lepidla nebo sazenice, ale jezdí se sem cíleně za výrobky zemědělské techniky. TECHAGRO má navíc dopad i mimo Českou republiku, na trhy Slovenska, Ruska, Maďarska, Polska. Je to opravdu mezinárodní výstava nejen co se týče vystavovatelů, ale i z pohledu návštěvníků, kteří sem přijdou.

 Jak hodnotíte letošní ročník z pohledu návštěvnosti a obchodních výsledků?
Celkovou návštěvnost nedokážu posoudit, asi bude opět vysoká. Návštěvnost našeho stánku byla letos standardní, ale pro nás je důležitější než počet to, jací lidé přicházejí a jestli chtějí investovat. Výstava je v našem sektoru živočišné výroby zajímavá už tím, že v říjnu proběhlo investiční kolo na dotace a existuje poměrně hodně projektů, které mají předběžně schválenou investiční dotaci. To je pozitivní, protože předtím všichni čekali na nové programovací období, a i když investici už potřebovali, říkali si, že raději počkají na investiční dotaci. Po této stránce je to výborné, ale negativní je současná situace s cenou mléka a masa. Ekonomika podnikům nevychází a červená čísla nejsou při rozmýšlení o investici ideálním východiskem. Nicméně jako FARMTEC letos zažíváme úspěšný rok, protože díky dotacím se investice už rozjely. Pro mě je pozitivní zprávou z Techagra, že čeští zemědělci neházejí flintu do žita a dále chystají investice a projekty.

Datum: 7.4.2016 21:30:00

Současně také

SILVA REGINA
8.-12.4. 2018


BIOMASA
8.-12.4. 2018

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Facebook

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště