Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

TECHAGRO
3.-7.4. 2022

Mezinárodní veletrh zemědělské techniky

Sněm Agrární komory ČR navrhl nová podpůrná opatření

 

XXIV. sněm Agrární komory ČR proběhl v Rotundě pavilonu A brněnského výstaviště v den zahájení veletrhů TECHAGRO, SILVA REGINA, ANIMAL VETEX a BIOMASA. Delegáti projednali řadu opatření na podporu českého zemědělství a mimo jiné navrhli snížení DPH u potravin na deset procent.

„Sněm Agrární komory se dnes usnesl na několika bodech. Vzhledem ke krizi v sektorech dojného skotu a prasat budeme žádat o urychlení realizace opatření pro posílení těchto odvětví. Zároveň požadujeme koncepční řešení mléčné krize včetně podpory intervenčních nákupů. Dále navrhujeme zvážit snížení DPH u potravin, protože tato daň je v současnosti jedna z nejvyšších v Evropské unii,“ informoval na závěr sněmu Miroslav Toman, prezident Agrární komory ČR. Současně je podle usnesení delegátů třeba zintenzivnit kontroly dozorových orgánů týkající se nekvalitního dovozového zboží a důsledné kontroly plnění ohlašovacích povinností.

Sněm jednal také o již schválených kompenzacích škod způsobených loňským suchem, které označil za nedostatečné. Zemědělci navíc nesouhlasí s krácením peněz pro velké podniky v případě, že celkové nároky přesáhnou 600 milionů korun, což je částka, kterou ve středu odsouhlasila vláda. „Škody způsobené loňským suchem přesáhly 3 miliardy korun, původní náhrady měly být 1,2 mld., dnes jsme na polovině a některé sektory, jako například chmelařství, na dotaci nemohou dosáhnout,“ konstatoval Miroslav Toman. Krácení plateb pouze podnikům s výměrou nad 500 hektarů podle něj vytváří další rozdíly mezi malými a velkými zemědělskými podniky, což Agrární komora kategoricky odmítá. Zemědělci si stěžovali také na pomalé řešení, protože jejich kolegové v Polsku kompenzace dostali již loni v září. Ministr zemědělství Marián Jurečka prohlásil, že výhrady zemědělců vnímá, ale chce nejprve počkat, kolik se nakonec sejde žádostí a zda vůbec bude nutné náhrady krátit.  Původně se vytipovalo sedm tisíc potenciálních žadatelů o kompenzaci za sucho, ale podle ministra Jurečky jich bude méně, protože žádost je spojena s určitou administrativní zátěží.

Agrární komora ČR sdružuje většinu podnikatelů v zemědělství, lesnictví a potravinářství všech forem vlastnictví. Mezi 2785 členy je 2361 zemědělských organizací, které obhospodařují téměř 1,7 milionů hektarů zemědělské půdy.  Sněmu na brněnském výstavišti se zúčastnilo 163 delegátů a 44 hostů.

 

Datum: 3.4.2016 15:00:00

Současně také

SILVA REGINA
3.-7.4. 2022


BIOMASA
3.-7.4. 2022

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem 2020

 

Facebook

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště