Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

TECHAGRO
3.-7.4. 2022

Mezinárodní veletrh zemědělské techniky

České motouzy pro zemědělce s 90letou tradicí

 

JUTA a.s. závod Olomouc se již tradičně účastní zemědělského veletrhru Techagro 2018. Možná by vás ani nenapadlo, kde všude se produkty firmy JUTA využijí. Výrobní závod firmy JUTA v Olomouci s 90 letou tradicí.

Původní firma Manila zahájila svou činnost ještě ve Chválkovicích v roce 1928. O pět let později se výrobna přestěhovala do současného areálu v Holicích, kde vyráběla motouzy pro samovazy, lana, popruhy a šňůry z konopí a ze sisálu. Po znárodnění v roce 1948 byla firma začleněna do národního podniku JUTA jako výrobna 05, soustředěna zde byla zejména výroba sisálové příze.

Výrazným předělem bylo zavedení výroby polypropylenových motouzů v roce 1974. Na začátku devadesátých let vznikla v rámci privatizace akciová společnost JUTA.

Olomoucká továrna je součástí jedné z nejúspěšnějších českých firem, královédvorské JUTY a.s.. Za více než devadesát let svého fungování závodu v Olomouci ušla JUTA pořádný kus cesty. Ta patří dnes patří mezi přední české i evropské výrobce širokého sortimentu produktů pro zemědělství a stavebnictví. Generálním ředitelem a majitelem společnosti je jeden z významných českých podnikatelů Jiří Hlavatý.

A jak vlastně celý proces výroby probíhá?

S tím nás seznámí  ředitel olomouckého závodu ing. Jan Kodytek. Náš závod v Olomouci vyrábí polypropylenové motouzy pro svinovací lisy na kulaté i hranaté balíky a běžné balení, přírodní jutové a sisalové motouzy pro vázací či dekorační účely nebo přírodní lněné motouzy potravinářské. Polypropylenové motouzy, které jsou využívány zejména v zemědělství pro strojní nebo ruční vázání balíků sena a slámy, jsou vyráběny v různobarevných provedeních s vysokopevnostními parametry a ochranou proti UV záření. ,,Polypropylenové motouzy jsou vyráběny extruzní technologií z polypropylenového granulátu. Principem technologie je roztavení granulí v extruderu linky, kde je pomocí šnekovnice polypropylen míchán a tlačen k vytlačovací hlavě ta je obvykle 120 centimetrů dlouhá vyhřívaná část s podélnou štěrbinou, která vypouští roztavený polypropylen ve formě fólie do chladicí lázně. V této lázni pak fólie tuhne a je za pomocí odtahovacích válců tažena k řezacímu zařízení. Zde je fólie pod tahem řezána na stejně široké pásky". Pásky jsou následně navíjeny na velké náviny, které jsou převáženy ke stáčecím strojům, které z pásku pod stanoveným počtem zákrutů stočí motouz do předem nastavené velikosti cívky. Takto stočené cívky pak jsou převáženy na balicí linku, kde jsou zabaleny do fólií s potiskem dle potřeb zákazníků a následně převezeny na sklad, kde čekají na expedice. „Motouzy dále vyrábíme i ve formě klubíček pro vázání čehokoliv v domácnostech a firmách." Důležitou součástí procesu jsou stáčecí stroje sloužící k přetočení vyrobených pásků na výsledný motouz.

Pracovní rychlost nových stáčecích strojů je přibližně 180 metrů pásku za 1 minutu. Vyrobené cívky motouzů zabalí balící linka. ,,Cívka je obalena fólií s potiskem podle požadavku zákazníka, fólie je svařena a cívka pokračuje dopravníkem do smršťovací pece, kde je fólie při teplotě smrštěna. Poté cívka projde etiketovacím zařízením, které ji vybaví EAN kódem či jinou etiketou a pokračuje dále k páskovacímu zařízení. Tam operátor dvě cívky spáskuje do jednoho balíku a balík umístí na paletu.

Celkově dokončená paleta je pak ovinuta na ovíjecím zařízením pomocí polyethylenové strečové fólie. Hotové palety jsou pak odvezeny na sklad hotových výrobků, kde čekají na expedici," Jak jsem již naznačil, náš olomoucký závod vyváží do více jak pětatřiceti zemí světa, převážně pak (zhruba 70 procent vývozu) do zemí evropských. Prodáváme zahraničním firmám, které se zabývají prodejem materiálů a potřeb pro zemědělce či farmáře a firmám, které vyrábí námořní lana, kabely a podobně.

Je tak potřeba se neustále rozvíjet. Kvalita výrobků je do značné míry dána kvalitní a moderní technologií. S nástupem polypropylenů se investovalo do zakoupení linek na výrobu pásků a stáčecích strojů na výrobu motouzů. V posledních letech jsme investovali spoustu peněz do nových strojů. A s touto technologií se vyvíjí také kvalita a modernizace našich výrobků, která se neustále zvyšuje jak po stránce nabízeného sortimentu, tak po stránce kvality, různých variant, provedení a aplikací pro zákazníky z různorodých odvětví.

Navštivte nás v Pavilonu V / stánek 015

Datum: 3.4.2018 20:00:00

Současně také

SILVA REGINA
3.-7.4. 2022


BIOMASA
3.-7.4. 2022

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem 2020

 

Facebook

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště