Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

TECHAGRO
3.-7.4. 2022

Mezinárodní veletrh zemědělské techniky

Česká republika patří ve výchově včelařů ke světové špičce

 

V Česku je na 53 000 včelařů a toto číslo aktuálně roste. Po období, kdy zejména po roce 1989 masivně poklesl počet včelařů i včelstev a mluvilo se o tom, že populace stárne a mladí lidé nebudou mít o včelařství zájem, je to dobrá zpráva. Svým dílem k ní přispívá existující vzdělávací systém a také evropské i národní dotace, které pomáhají včelařům zmenšit prvotní náklady a začít hospodařit s rozumným množstvím peněz.

TECHAGRO-SILVA REGINA-ANIMAL VETEX-BIOMASA 2016

Tento trend potvrzuje na Velké včelařské prodejní výstavě Rudolf Rybář, člen komise pro práci s mládeží při Českém svazu včelařů.Pokud se týká výchovy mládeže, patří Česká republika ke světové špičce. Velkou zásluhu na tom má doktor Václav Švamberk, který už před třiceti lety začal propagovat včelařství mezi mládeží a kdy v těchto intencích pokračujeme dál. V dnešní době je v České republice 218 včelařských kroužků. Když to srovnáme například se sousedním Slovenskem, kde jich je 8, je to obrovský rozdíl. Osobně vedu dva včelařské kroužky a mám tu zkušenost, že většinou rodiče motivují svoje dítě a potom se sami přidají,“ dodává Rudolf Rybář.   

Česká republika také před šesti lety iniciovala pořádání mezinárodních setkání mladých včelařů od 12 do 16 let IMYB (International Meeting of Young Beekeepers). V minulosti se setkání konala v Rakousku, Německu, v Polsku, na Slovensku, u nás a letos se do Česka opět na přelomu června a července vrátí, a to pod záštitou prezidenta České republiky a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR. „Očekáváme účast 21 zemí,“ říká Rudolf Rybář s tím, že nejde jen o setkání, ale také o soutěžní klání.  Z každé země přijedou tři děti s doprovodem. Soutěží se v pěti oblastech, které zahrnují poznávání rostlin, znalostní test, praktickou část, při které účastníci musejí prokázat schopnost fyzické práce se včelami, znalost včelařských pomůcek a anatomie včel, kdy soutěžící dostanou vzorek a pod mikroskopem musí poznat, o jaký orgán včely se jedná a jaká je jeho funkce.

 

Datum: 3.4.2016 16:28:00

Současně také

SILVA REGINA
3.-7.4. 2022


BIOMASA
3.-7.4. 2022

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem 2020

 

Facebook

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště