Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

KABO
12.-14.2. 2012

Mezinárodní veletrh obuvi a koženého zboží

STYL
12.-14.2. 2012

Mezinárodní veletrh módy

Pavel Berky - vítěz soutěže Top Styl Designer 2012

Není to typická přehlídka na molo, říká o své vítězné kolekci "XY" návrhář Pavel Berky.

Dnes odpoledne rozhodla soutěžní porota o vítězi soutěže mladých módních návrhářů TOP STYL DESIGNER 2012. Porota vybírala mezi sedmi finalisty z České republiky, Slovenska a Filipín. Vítězství si nakonec vybojoval Slovák Pavel Berky, student ateliéru Módní tvorby Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, s kolekcí nazvanou XY. Od organizátorů soutěže tak získal šek v hodnotě 70 000 korun na přípravu své další kolekce. Předseda poroty Josef Ťapťuch při vyhlašování připomněl základní kritéria soutěže, kterými byla aktuálnost kolekce, celistvý a ujasněný názor výtvarníka a v neposlední řadě i krejčovská dokonalost. „Kolekce byly poněkud pochmurné, ale všechny byly dobré. Ta nejjednodušší byla nejlepší,“ charakterizoval práce finalistů předseda poroty. Pavel Berky byl při předávání ocenění očividně potěšen. Na pódiu stačil poděkoval porotě i celému štábu v zákulisí a při prvních rozhovorech s novináři marně hledal potřebný počet vizitek.   

Není ten správný čas pořídit si nové vizitky?
Je to určitě ten správný čas (smích).

Úvodem gratuluji k vítězství.
Děkuji.

Ty vizitky jsem myslela symbolicky, jako potvrzení toho, že jste udělal dobrý krok ve vaší kariéře. Jak vlastně vnímáte vítězství a samotnou soutěž o titul TOP STYL DESIGNER?
Musím se přiznat, že je to první soutěž, na které se ocitám, a jsem opravdu rád, že to vyšlo! Tuto soutěž znám, sleduji ji každý rok a samozřejmě vnímám, že je to prestižní a asi jediná soutěž svého druhu v Čechách, takže mne velice těší, že jsem ji vyhrál. Přihlásil jsem se s tím,  že mi opravdu nejde o výhru, ale že je to výborná příležitost prezentovat se jako začínající návrhář a trošku se ukázat světu.

Co tomuto kroku předcházelo a co vás inspirovalo při tvorbě vaší kolekce? Nebál jste se, že vaše soutěžní kolekce je hodně minimalistická?
Kolekce je z letního semestru na vysoké škole, kterou studuji v Praze, a je zaměřená na konfekční tvorbu. Nejde o nic abstraktního, je hodně čistá a není to tzv. přehlídka na molo, takže z tohoto důvodu jsem se bál, že by nemusela oslovit porotu. Jsem upřímně rád, že tomu tak nebylo. A inspirace? Ta vznikla spontánně.  Snažil jsem se převzít prvky pánské módy do dámské a trošku potlačit přirozenou siluetu ženského těla, zejména ve střizích, kdy jsem využíval čisté, jednoduché formy, které nesplývají na těle. Inspirací byl i samotný materiál, kdy jsem použil stoprocentní len.

Jaké jsou vaše plány do budoucna, ať už krátkodobého pohledu nebo dlouhodobějšího horizontu?
Doufám, že po dnešní výhře mne čeká hodně práce. I proto, že jsem v bakalářském ročníku, takže se asi nezastavím. Budu vytvářet bakalářskou práci a doufám, že dopadne dobře. To je první cíl, který mám. Do budoucna určitě plánuji stáž v zahraničí, studijní a později pracovní, když se zadaří. Je mi hodně blízká Francie a Paříž, a to z různých důvodů. Ve Francii jsem byl již dříve rok a půl a zamiloval jsem si tamní krajinu. Celkově je Francie Mekkou módy.

Ve vašem životopisu jsem si všimla, že jste začal poměrně brzy, v roce 2003, spolupracovat s průmyslem, konkrétně s Vebou, na vytváření afrického brokátu. Láká vás spolupráce s firmami?
Spolupráce s Vebou stále pokračuje. Je to moje první větší spolupráce s průmyslem a přál bych si, aby v budoucnu přišly i další. 

Před vámi jsem zpovídala Livii Klausovou a ptala jsem se jí, jestli by chtěla být v dnešní době módní návrhářkou. Říkala mi, že je to krásné povolání. Souhlasíte?
Určitě. Je to nádherné, ale především nesmírně těžké povolání. Samotné přemýšlení a příprava kolekce vám zabere hodně času a přitom výsledný efekt uvidí publikum jen několik minut. Častokrát ti lidé neuvědomují, co všechno přehlídce vůbec předchází.

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem STYL

Data platná pro katalog - únor 2018

 

Vybíráme z firem KABO

Data platná pro katalog - únor 2018

 

Facebook

Fotogalerie - STYL

Fotogalerie - KABO

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště