Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

KABO
12.-14.2. 2012

Mezinárodní veletrh obuvi a koženého zboží

STYL
12.-14.2. 2012

Mezinárodní veletrh módy

SPODNÍ PRÁDLO INSPIRUJE…

 

Výstava dobového spodního prádla 19. a počátku 20. století na veletrhu STYL v Brně

Veletrh STYL připravil ve spolupráci s Muzeem města Brna výstavu spodního prádla „SPODNÍ PRÁDLO INSPIRUJE…“ z fondů textilu  a módních doplňků. Prezentace dobového spodního prádla připomíná vývojové trendy z období konce 19. století a počátku 20. století. Je to období, kdy docházelo ke snahám o  reformu  oděvu  a začal se prosazovat nový zdravější způsob oblékání a volnějšího spodního prádla. Že podobnost mezi minulostí a dneškem není čistě náhodná a že došlo k určitému přenosu inspirativních  zdrojů a nápadů z jedné oblasti odívání do druhé, to je podstatou sdělení a poselstvím této výstavy.

Expozici výstavy dobového prádla naleznete při veletrhu STYL u přehlídkového mola v sekci LINGERIE v pavilonu P

„Svět módy jako mnohovrstevná množina nápadů, střihů, extravagance ale i klasiky v oblékání nám připomíná oběžnou dráhu Země. Vše se po čase vrací a opakuje avšak s rafinovaností nových kombinací a dokonalejší technologie výroby při zachování původních a nenahraditelných zdrojů, jakými  jsou  především bavlna len a vlna. A mnohdy to, co bylo dříve skryto pod sukněmi, chce být vystaveno na odiv ba samo o sobě se sukní přímo stává. Batistová vyšívaná spodní košilka se hrdě hlásí ke slovu  jako úžasná záležitost pro denní nošení v parném létě.

Korzet  je častou součástí večerních toalet, neboť efekt „přitvarování“ ženské postavy je stále přitažlivý a stačí ho jenom naznačit, aniž bychom drastickým způsobem potlačovali přirozenou krásu ženského těla.

Noční kabátky přepestrých střihů a nápaditostí na sebe převzaly roli svrchních sak a blůzek, které se velmi dobře hodí k romantickým sukním různých délek. Ty až příliš často připomínají bohatě zdobené nabírané  spodničky. O variacích krajky a výšivky v zasnoubení s mušelínem je právě řeč v první osobě.

Tomuto jevu se říká INSPIRACE historií a není tomu jinak ani v oblasti pestré palety spodního prádla.  Spodničky, živůtky, kalhotky s nohavičkami, které plnily především funkci ochrannou, ale mnohdy i tepelnou, byly také ukázkou umu zručných vyšívaček. Jindy zkouškou trpělivosti pro mladé dívky jejichž úkolem bylo podílet se úkonem vyšívání na výzdobě vlastní výbavy.“  PhDr. Ludmila Růženecká

Partnerem projektu je Muzeum města Brna


PhDr. Ludmila Růženecká – kurátorka výstavy
Vystudovala Vědu o výtvarném umění a etnografii na filozofické fakultě Masarykovy univerzity (dříve UJEP) v Brně. Pracuje šestým rokem v Muzeu města Brna jako kurátorka textilu a věnuje se prezentaci sbírkového oděvního materiálu a módních doplňků na samostatných i  souborných muzejních výstavách a také jejich popularizaci v odborných článcích a publikacích. 

STYL - KABO 2012/02

Vybíráme z firem STYL

Data platná pro katalog - únor 2018

 

Vybíráme z firem KABO

Data platná pro katalog - únor 2018

 

Facebook

Mohlo by vás zajímat

Fotogalerie - STYL

Video

Fotogalerie - KABO

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště