Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

STYL
21.-23.8. 2011

Mezinárodní veletrh módy

KABO
21.-23.8. 2011

Mezinárodní veletrh obuvi a koženého zboží

Šetřit na prádle se nevyplácí

Nevhodným výběrem podprsenky si uživatelka může přivodit i vážné zdravotní problémy. S možnými riziky podrobně seznámil Martin Kárych, předseda představenstva společnosti ALTRA, na semináři „Ideální podprsenka ...“, který probíhal přímo na přehlídkovém mole v pavilonu F.

Výběr prádla je citlivá oblast, v níž mnoho žen tápe a nechce si nechat poradit. Stále tak přetrvává vysoký podíl zákaznic, které neznají svou velikost a nosí podprsenky buď příliš těsné nebo naopak příliš volné. Další ženy volí pro ně nevhodný typ či střih nebo sahají po tom nejlevnějším, co na trhu je. Taková podprsenka nejenže po pár nošeních přestává plnit svou funkci, ale navíc může přivodit i nepříjemné dermatologické problémy. „Levný materiál nemá dostatečnou elasticitu a je méně prodyšný, což v místech se zvýšenou potivostí může vést k opruzeninám. Tento problém je typický pro ženy s cukrovkou a s nadváhou, které by měly být při výběru podprsenky velmi obezřetné,“ upozornil přednášející. Varoval také před push-up podprsenkami, jejichž vycpávky mohou po vyprání vylučovat zbytky pracího prášku přímo do pokožky a přivodit kontaktní dermatitidu. Ale ještě větším nebezpečím jsou „push-upky“ pro lymfatický systém, protože stlačují prsa do nepřirozené pozice a brání správné funkci lymfatických cév, což má negativní dopad na imunitu. Navíc stoupá riziko rakoviny prsu, která u nás postihuje již každou osmou ženu.

Skutečnou epidemií moderní doby jsou bolesti zad a také na nich se může nevhodná podprsenka podepsat. Komu se zařezávají ramínka do kůže, zadělává si na postižení krčně-ramenního systému a následně i páteře. „Žena podvědomě uhýbá tlaku, tlačí klíční kosti dopředu a přetěžuje povrchové svalstvo šíje. Když to trvá déle, začne jí ochabovat hluboké svalstvo, které je velmi těžko rehabilitovatelné a návštěva fitcentra tady už moc nezmůže. Tento stav může vést až k nevratným změnám tvrdých tkání, k útlaku nervů v páteři apod.,“ popsal rizika Martin Kárych. Prevencí je podprsenka správné velikosti ušitá z kvalitních materiálů, kterou nedrží ramínka. „Ramínka by  tam v podstatě ani nemusela být, podprsenku by měly držet záda a boky. Jenže to vyžaduje speciální materiál, pevný a zároveň vysoce elastický, který v levném prádle nenajdete,“ říká odborník.

Jaká tedy je ideální podprsenka? Pro každou zákaznici jiná, a právě proto je důležitá asistence prodavačky, která by měla umět zasvěceně poradit a nevyhýbat se ani ožehavým otázkám. Třeba na fázi menstruačního cyklu, v jehož průběhu se velikost prsou může měnit až o dvě čísla. Kvalitní prádlo dokáže řešit i disproporci velikostí mezi pravým a levým prsem nebo zvýšit sebevědomí ženy, kterou trápí příliš velká nebo naopak příliš malá ňadra. „Minimalizující podprsenka umí bez útisku opticky zmenšit objem až o dvě čísla. Zvětšující model dokáže  i bez push-up vycpávek totéž v opačném směru,“ říká Martin Kárych.

Na závěr zdůraznil, že je třeba vybírat podprsenku nejen módní, ale také zdraví neškodící, která minimalizuje tlak na poprsí a podporuje je v přirozené pozici. Jak náročné je takovou podprsenku vyrobit ukazuje unikátní projekt "La Manufacture aneb Podprsenka krok za krokem“, který v pavilonu F  odtajnil výrobu dámského spodního prádla vyšší cenové kategorie.

STYL-KABO 2011/08

Vybíráme z firem STYL

Data platná pro katalog - únor 2018

 

Vybíráme z firem KABO

Data platná pro katalog - únor 2018

 

Facebook

Mohlo by vás zajímat

Fotogalerie - STYL

Fotogalerie - KABO

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště