Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

STYL
21.-23.8. 2011

Mezinárodní veletrh módy

KABO
21.-23.8. 2011

Mezinárodní veletrh obuvi a koženého zboží

Lehce optimistický výhled textilního a oděvního průmyslu

Asociace textilního, oděvního a kožedělného průmyslu ATOK dnes na tiskové konferenci v Brně zveřejnila odhad ekonomického vývoje za 1. polovinu roku 2011. Prezident asociace Jiří Kohoutek komentoval aktuální čísla optimisticky, byť s opatrným výhledem do budoucna. „Tržby textilního průmyslu vzrostly téměř o 18 %. Takový výsledek jsme tu neměli posledních deset let. Nechceme však předčasně podléhat euforii, další vývoj bude hodně záviset na tom, jak se bude vyvíjet situace na německém trhu,“ uvedl Jiří Kohoutek.

Kromě růstu tržeb v textilním průmyslu o 17,9 % si vedl dobře i oděvní průmysl a oproti stejnému období minulého roku navýšil svoje tržby o 8,2 %. Podle předběžných výsledků se v běžných cenách jedná o tržby ve výši 24,2 mld. Kč, z toho 20,7 mld. Kč v textilním sektoru a 3,5 mld. Kč v oděvním sektoru, Jiří Kohoutek podotkl, že stavu textilního a oděvního průmyslu před rokem 2009 se dosáhnou nepodařilo a je otázkou, zda je takový návrat vůbec možný.

Dobrou zprávou je i to, že po osmi letech se zastavil výrazně klesající trend zaměstnanosti. Ta se měří průměrným počtem zaměstnaných osob v organizacích s 20 a více pracovníky. U zaměstnanosti v textilním průmyslu je růst odhadován na 22 tisíc zaměstnaných osob, což je o 0,7 % více oproti stejnému období předchozího roku. V oděvním průmyslu došlo k poklesu na 12,3 tisíce zaměstnaných osob, což je méně o 6,7 procent. Z celkového pohledu zaměstnanost v textilním a oděvním průmyslu představuje pokles o 2,1 % oproti stejnému období předchozího roku. Průměrná mzda se zvýšila, ovšem jen mírně, takže nedosáhla na úroveň konce roku 2010.  V obou sektorech rychle rostla produktivita práce a čísla ukazují, že za posledních deset let se hodnota tohoto ukazatele zvýšila dokonce trojnásobně. Počet subjektů textilního a oděvního průmyslu nad 20 pracovníků se za 1. pololetí roku 2011 snížil na cca 420 subjektů z přibližně 430 na konci roku 2010. Trend poklesu se ale oproti předchozím obdobím značně zpomalil.

STYL-KABO 2011/08

Vybíráme z firem STYL

Data platná pro katalog - únor 2018

 

Vybíráme z firem KABO

Data platná pro katalog - únor 2018

 

Facebook

Mohlo by vás zajímat

Fotogalerie - STYL

Fotogalerie - KABO

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště