Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

STYL
18.-20.8. 2018

Mezinárodní veletrh módy

KABO
18.-20.8. 2018

Mezinárodní veletrh obuvi a koženého zboží

Většina Češek stále nosí nevhodnou podprsenku

 

O rizicích špatně vybrané velikosti, střihu či materiálu spodního prádla na veletrhu STYL přednášel Martin Kárych ze společnosti ALTRA a. s. Jeho přednáška „Dámské prádlo – zdravotní aspekty nevhodného výběru“ proběhne v pavilonu P ještě v neděli od 12 hodin.


Úporné bolesti hlavy a páteře, potíže s dýcháním, útlak lymfatických cév a narušená imunita, oděrky a opruzeniny, ale také omezení povrchového prokrvování, což urychluje stárnutí pokožky. To jsou jen některá zdravotní rizika, která může způsobit dlouhodobé nošení nevhodné podprsenky. V posledních letech se o těchto problémech více hovoří v médiích a vlivem osvěty se situace postupně zlepšuje, přesto si podle Martina Kárycha nadále přibližně dvě třetiny českých žen neumí vybrat správnou podprsenku. Veletržní přednáška proto byla určena především obchodníkům, kteří jsou v přímém kontaktu se zákaznicemi, ale zároveň také výrobcům a střihovým konstruktérům.

Velkou pozornost je třeba věnovat obvodu, protože 70 až 80 procent váhy prsou nesou záda. Zadní díl má být rovnoběžný se zemí a vyvíjet přiměřený tlak, a to při zapnutí na první háček, protože každý materiál časem trošku povolí. Ramínka, která nesou 20 procent zátěže, se při dlouhodobém nošení nesmějí zařezávat do ramen. Při volbě košíčku je důležitá jak jeho velikost, tak správný střih, protože každý tvar prsou vyžaduje jiný typ opory a dobře zvolený střih si navíc poradí i s poměrně častou disproporcí pravého a levého ňadra. Košíček musí plně pojmout objem prsou, což se nejlépe pozná při zkoušení v předklonu. Kostice mají kopírovat prsa až k podpaždí a přiléhat k tělu, kvůli riziku přehřátí by je košíček neměl překrývat. Klíčová je samozřejmě i volba kvalitního materiálu, který musí garantovat konzistentní tlak. Už proto se při nákupu podprsenky nevyplatí šetřit. „Dvojnásob tady platí „nakupujte u odborníků“. Vždyť prádlo se nepořizuje na jedno použití a nosí se přímo na těle zpravidla celodenně, takže má na zdraví dlouhodobý vliv,“ zdůraznil Martin Kárych.

Zvláštní nebezpečí se podle odborníka skrývá v podprsenkách typu push-up, které stlačují prso do velmi nepřirozeného tvaru, což při dlouhodobém nošení může mj. omezit proudění lymfy a vést k přehřívání a zapařování pokožky a opruzeninám. Tento typ podprsenek sice zůstává v nabídce obchodů, ale z kolekcí předních značek pro přehlídková mola v posledních třech letech podle Kárycha zcela vymizel. V podobné nemilosti by se podle něj měly ocitnout kalhotky typu tanga, které vedle hrozících kožních problémů a vaginálních infekcí mohou negativně ovlivnit také páteř. „O hyperlordóze se dnes hovoří jako o tzv. tanga syndromu. Kalhotky tanga mohou zejména v kombinaci s nošením vysokých podpatků způsobit narušení meziobratlového prostoru nad křížovou kostí,“ říká Martin Kárych, který v této souvislosti připomíná někdejší nebezpečnou módu dámských korzetů. Stejně jako vysoké podpatky by kalhotky tanga a efektní, leč zdravotně nevhodné podprsenky měly být určeny pouze pro mimořádné příležitosti, ale nikoli pro dlouhodobé nošení.

Datum: 18.2.2017 17:07:00

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem STYL

Data platná pro katalog - únor 2018

 

Vybíráme z firem KABO

Data platná pro katalog - únor 2018

 

Facebook

Fotogalerie - STYL

Fotogalerie - KABO

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště