Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

STYL
17.-19.2. 2023

60. B2B veletrh módy STYL

KABO
17.-19.2. 2023

60. B2B veletrh obuvi a koženého zboží KABO

Renata Marková: Žena, která stála u začátku veletrhů STYL-KABO


 

Nacházíme se před výročním 30. rokem pořádání veletrhů módy STYL-KABO. Vy jste stála u jeho zrodu a byla součástí prvního ročníku v roce 1993. Jak vlastně veletrh STYL-KABO vznikl?
Do roku 1993 neexistovaly v České republice žádné specializované veletrhy v oblasti módy. Firmy zabývající se módou vystavovaly a kontrahovaly svoje výroby na tradičním Jarním veletrhu spotřebního zboží. V té době jsem přešla z ekonomického oddělení BVV do dceřiné společnosti BVV FAIR AGENCY spol. s r.o.. Tato reklamní agentura zajišťovala pro tehdejší veletrhy doprovodné programy. Mojí náplní práce bylo zajištění doprovodného programu veletrhu OPTA, REHAPROTEX a dalších. Měla jsem štěstí, že jsem pracovala v týmu Evy Valové, která byla jedním ze společníků agentury.  A byla to právě ona, která postavila pevný základ veletrhu STYL-KABO.  Její mravenčí práce přesvědčit všechny vystavovatele, že nový veletrh módy je schopný být samostatným projektem a má životaschopnost, byla korunována úspěchem. V roce tak 1993 započaly veletrhy mody na půdě brněnského výstaviště. Název měly pouze STYL – FASHION POINT, KABO se přiřadilo v pozdějších letech.

Módní přehlídky byly už na prvním ročníku?

Ano, od prvního ročníku se staly součástí veletrhů. Byly divácky velmi úspěšné, veletrh byl totiž přístupný nejen odborné, ale i laické veřejnosti. Vystavovatelé měli k dispozici pavilon A . Molo pro denní přehlídky bylo v Rotundě pavilonu A, kde je na 450 míst k sezení.  Kontrakty probíhaly po celou dobu veletrhu a nákupčí měli možnost nabízené kolekce nadcházející sezony vidět živě celý den. Začínalo se v 10 hodin a blok přehlídek jel nepřetržitě do 16 – 17 hodin.  Tyto přehlídky nebyly komponované. Po skončení denních přehlídek manekýny měly jen několik hodin odpočinku před galavečery. To už byly komponované show. Většinou se prezentovaly kolekce módních návrhářů jako je Liběna Rochová, Helena Fejková, Ivana Follová,  Josef Tapťuch a vítězné kolekce FASHION POINT. FASHION POINT byla soutěž o nejlepší kolekce a doplňky.

Sama jste byla manekýnkou Stylu 1993?

Ano, připravovala jsem se na modellingovou dráhu mimo klasické zaměstnání. Manekýny agentury byly připravovány pro práci na veletrhu STYL- FASHION POINT. Náš tým byl tvořen opravdu dobrými profesionály, a proto nás agentura nabízela i na další projekty a přehlídky v celé ČR i v zahraničí. Při své kariéře modelky jsem se po několika letech stala lektorku a pod agenturou připravovala nová děvčata a kluky. Vyučovala jsem v oboru na Střední průmyslové škole textilní v Brně modelling, choreografii a další. Pracovala jsem pro mnoho návrhářů jako stěžejní model. Moje míry nebyly typické pro velmi hubenou modelku - byla jsem sice vysoká a štíhlá, ale měla jsem klasickou ženskou postavu italského typu přesýpacích hodin. Mimo Brno jsem pracovala na mnoha zajímavých projektech a show. Výbornou zkušeností byla práce pro vídeňský Dům kožešin LISCA Vídeň.

 

Vraťme se k módním přehlídkám na STYL-KABO – kdo se Vám nejvíce vryl do paměti?

Na prvním místě určitě Eva Valová. Tato energická dáma se mimo jiné zasloužili o to, aby móda měla vlastní veletrh na nejvyšší úrovni. Dalším je Michal Popelka – původně taneční choreograf. Člověk, kterého jsem opravdu obdivovala, byl choreograf Vladimír Frank. Jeho genialita a praxe v zahraničí dávala módním přehlídkám v Brně lesk světových módních show. Jeho galavečery měli vždy jednotící linku, za použití fantastické hudby, efektů, make-upu.

Vzpomenete i na další?

Víte, módní přehlídky nejsou jen modelky, choreograf, ale i tým v backstage. Inspicienti, garderobiéři, šéfové zázemí a celého týmu. Ráda bych jmenovala několik úžasných osob, kteří se na dnech módy při STYL-KABO na počátku od roku 1993 podíleli – Zuzana Sculová, Michal Procházka, Andrea Kocábová , Michal Humpolík (ten jako jediný zůstal do současných ročníků). Z kolegů modelů ráda vzpomínám na Davida Macha, Romana Řezníčka, Igora Ondříčka, Sandru Tampírovou, Denisu Pektorovou a Hanu Kuřecovou… a mnoho dalších. Byli jsme skvěla parta.

Co vám STYL-KABO dal a vzal?

Určitě práce pod paní Evou Valovou. Bylo to sice něco podobného jako ve filmu Ďábel nosí Pradu (smích), ale praxe u ní mi v oblasti módy a reklamy dala maximum, co lze získat. Informace, znalosti, zkušenosti, kontakty, modeling a přátele. Za to vše jsem vděčná. Dnes z těchto zkušeností čerpám a věnuji se mimo jiné stylistice. A co mi vzala? Nic. Možná mám trochu pokřivené prsty u nohou z chození po molech v nepadnoucí obuvi. Pozitiva ale převažuji a já jsem ráda, že nový tým BVV, který se o veletrh módy STYL-KABO dnes stará, jej dokázal i při těžkých časech Covidu udržet. Přeji tímto veletrhu módy STYL-KABO vše nejlepší do dalších let.

 

Datum: 6.2.2023 15:51:00

Fotogalerie STYL-KABO

Mohlo by vás zajímat

Video

Vybíráme z firem STYL

Data platná pro Katalog - únor 2023

 

Vybíráme z firem KABO

Data platná pro Katalog - únor 2023

 

Facebook

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště