Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

STYL
17.-19.2. 2023

60. B2B veletrh módy STYL

KABO
17.-19.2. 2023

60. B2B veletrh obuvi a koženého zboží KABO

Návrat klasiky v netradičních obměnách

 

Trendy pro příští jaro a léto představil veletržní seminář renomované agentury WGSN (World Global Style Network London), která se zabývá prognózami vývoje módy. O přednášku byl mimořádný zájem a posluchače rozhodně nezklamala.

Jak jsme si v posledních letech už zvykli, módní trendy ovlivňuje řada různorodých až protichůdných inspirací, jejichž výsledkem bývá zcela originální mix. V příštím roce nás čeká kombinace rozpustilé hravosti i minimalistické čistoty, divokého temperamentu i geometrického strohosti, luxusních materiálů i záměrně nedokonalých rukodělných detailů. Specialistka společnosti WGSN paní Sue Evans názorně a podrobně prezentovala tři klíčové trendy pro příští rok, které se inspirují v digitálním světě, pestrobarevné jihoamerické přírodě a tradiční rukodělné výrobě.

Trend „NDA“ neboli nová digitální estetika vychází z aktuální reality, kdy stále častěji vnímáme svět prostřednictvím displejů. Typický je moderní minimalismus a čistý design, uplatňují se kontrastní barevné plochy i změkčující rozmazaný efekt ve vibrantních černobílých kombinacích. Na digitální svět odkazuje perforovaná kůže, pixelované vzory i montáže z fototisků. Zatímco sportovní střihy oživují flitry a metalické lesky, do vycházkové módy pronikají transparentní pruhy a lemy. Minimalistická pánská saka se skrytým zapínáním zdobí saténové klopy a tkaná trička zaujmou novými detaily jako asymetrickými knoflíky na ramenou. Výraznou roli hrají transparentní materiály, které se uplatní na lemech sukní, rukávech i v rafinovaných prostřizích. Futuristický dojem podtrhují nejen střihy s nafouklými rameny, ale také podpatky, šperky i kabelky z průhledných plastů. Netradiční mix sportovního a luxusního vzhledu působí hravě a mladistvě, ale přesto decentně díky tradičním střihovým liniím.

Druhým klíčovým trendem pro příští jaro a léto je „Next Nature“ – oslava organického půvabu divočiny, jihoamerické přírody a temperamentu. V potiscích s přírodními motivy dominují syté letní barvy a tyto zářivé elektrizující obrazy proměňují tradiční oděvy ležérních splývavých střihů v hvězdné kousky šatníku. Typické jsou rozevláté topy lichoběžníkového střihu v kombinaci s úzkými džínami nebo naopak romantické dlouhé sukně. Bezstarostnou atmosféru karnevalového Ria evokují síťované topy a dynamickou proměnlivost završují pestrobarevné šátky a šály. Také letní sandály dostávají nezvykle bujný vzhled s bohatým zdobením třásněmi, korálky i květinami. Ovšem klíčovým slovem tohoto trendu zůstává potisk s květinovými či zvířecími motivy, který se netradičně uplatňuje třeba i na bundách, taškách nebo batozích. „Jde o velmi silný komerční trend, který se příští rok určitě výrazně projeví,“ je přesvědčena Sue Evans.

„Neo Geo“ vychází z retro inspirace a návratu ke kořenům. Ani tento trend se neobejde bez potisků, ovšem ornamentálního charakteru, s motivy dlaždic, patchworku a orientu. Přírodní materiály jsou zpracovány tak, aby vytvářely dojem řemeslné až ruční výroby, s prvky nedokonalosti a rustikálního primitivismu. Převážně neutrální barevná škála preferuje vyprahlé tóny, novou kombinací je terakota s modrou. Setkáme se zde s volnými maxišaty zavazovanými za krkem a nomádskou elegancí se inspirovaly také řasené a postupně se zužující kalhoty s pokleslým rozkrokem. Netradiční kombinací budou městské montérky ve svátečním provedení – z nápadně luxusního materiálu třeba s metalickým efektem. Typické jsou prvky asymetrie aktualizující  klasické linie, například asymetrické překrytí na šatech pouzdrového střihu. Další možností oživení tradičních forem jsou nové struktury - v pulovrech jednoduchého střihu se kombinují příze různé síly i odstínů, v lesklém i matném provedení. S důrazem na ochranu přírody a recyklaci souvisí návrat kalhot použitého vzhledu do pánské módy. Na minimalisticky laděné obuvi se uplatní surově řezaná kůže a důležité budou šperky ze dřeva nebo kovu s antickým efektem obnošenosti.

O veletržní přednášku agentury WGSN byl mimořádný zájem, posluchači v závěru nešetřili dotazy a odcházeli spokojeni. „Přednáška byla opravdu výborná. Dělala jsem si podrobné poznámky, protože mě budoucí trendy velmi zajímají a k těmto informacím se člověk jinak těžko dostane,“ pochvalovala si akci majitelka společnosti Lovemusic Kateřina Hanko Pletichová. Spokojena odcházela také designérka firmy Dita Tábor Edita Vítková: „Jako čeští výrobci dětského a kojeneckého oblečení se zajímáme o nové trendy v módě pro nejmenší, což v přednášce bohužel zahrnuto nebylo. Ale ze všeho si člověk něco odnese a i tak to bylo zajímavé, zaujala mě třeba některé nové barvy a vzory.“ Jako velmi přínosnou ohodnotila akci stylistka Marcela Zelinková. „To, co je k vidění třeba v časopisech, jsou už hotové věci, ale v přednášce se jednalo se o sezónu, která teprve bude přicházet. Posluchači tak mohli zachytit trendy včas, v době, kdy s nimi ještě mohou dál pracovat. Pro mě jako stylitu to určitě má velký význam a informace byly zpracované velmi dobře. Paní Evans je opravdu odbornice a přednášku hodnotím na sto bodů.“

Datum: 20.8.2013 13:00:00

Fotogalerie STYL-KABO

Mohlo by vás zajímat

Video

Vybíráme z firem STYL

Data platná pro Katalog - únor 2023

 

Vybíráme z firem KABO

Data platná pro Katalog - únor 2023

 

Facebook

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště