Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

STYL
19.-21.8. 2023

61. B2B veletrh módy STYL

KABO
19.-21.8. 2023

61. B2B veletrh obuvi a koženého zboží KABO

Miroslav Michael Knot: Už od dob studia vnímám veletrh jako svátek


Módní návrhář Miroslav Michael Knot je člověk, který si nedovede představit jediný den bez myšlenek na práci a toho, aby vzal jehlu do ruky. Jeho největší inspirací jsou krásné látky a jeho specializací tvorba svatebních a společenských šatů. Navrhuje je s citem, aby jeho klientky v nich byly nejkrásnější a skvěle se cítily.

Jak se aktuálně máte?

Mám se výborně. Dokončuji poslední úpravy na Ples jako Brno a mezitím pracuji na nové kolekci, kterou představím na galavečeru jubilejní 60. edice odborných veletrhů Styl a Kabo.

Čeká Vás fashion show na veletrhu Styl a Kabo, kterou jste zmínil v předchozí otázce, prozradíte o ní více?

Chci, aby to bylo něco speciálního, protože toto výročí si to zaslouží. Na mojí přehlídce se můžete těšit na šaty, které budou právě ke zmíněnému výročí veletrhu Styl a Kabo odkazovat, na některých z nich budou čísla. Co se týká použitých materiálů, uvidíte krajku, šifon, taft, samet, ale i plastické vzory a květiny. Jeden model bude vyšívaný flitry. Celá kolekce se ponese v barvách jako je černá, šedá a stříbrná.

Co Vás přivedlo k tomu, stát se fashion designerem?

Když jsem si vybíral, jakým směrem se budu ubírat od studia střední školy a měl jsem si nějakou školu vybrat, byl jsem si jistý, co chci dělat. Asi k tomu přispělo okolí, v němž jsem vyrůstal, moje maminka je dámská krejčová, od dětství mě baví doslova se hrabat látkami, knoflíky, flitry a dalším příslušenstvím pro šití a tvorbu oblečení. Musím ale přiznat, maminka se mě dokonce snažila z mé volby odradit, tatínek ze mě chtěl mít automechanika, ale nakonec, když viděli můj zájem o oblast módního návrhářství, první výsledky, že mě to baví a jde mi to, podpořili mě.

Na co se ve své tvorbě zaměřujete?

Na svatební a společenské šaty. Hodně mi záleží na tom, aby to dotyčné klientce, která mi svěří svoji důvěru a osloví mě s poptávkou vytvoření šatů, slušelo a na dané události, kam ten model vynese, byla nejkrásnější a cítila se v něm skvěle.

Co Vás inspiruje ve tvorbě?

Látka, když nějakou zajímavou vidím, řeknu si, že tu potřebuji a budou z ní krásné šaty. Tvrdím, že z každé látky mohou být krásné šaty. Někdy jdu po městě, dostanu nápad, na nějakém člověku vidím oděv a napadne mě, že součást toho outfitu bych mohl zakomponovat při své tvorbě. Podněty posouvají člověka dále. Sleduji samozřejmě také zahraniční události, jako jsou předávání cen, filmové festivaly, aj. Vždy se najde něco, co lze poupravit, trošku jinak udělat. Myslím, že už asi nejde vymyslet něco, co tady v módním průmyslu jako celku ještě nebylo. Je to spíše o tom nakombinovat střih a materiál podle citu tvůrce daného modelu a výsledkem jsou obvykle krásné šaty.

Existuje něco, co byste své klientce nikdy nevytvořil?

Vždy se snažím maximálně klientce vyjít vstříc, splnit jí její přání (v rámci možností její postavy), a to bez ohledu na to, že například po mě požaduje vytvoření šatů v barvě, kterou například já osobně nemám rád.

Co milujete na své práci?

Mám rád celý proces od výběru materiálu až po poslední steh. Když jsem v procesu tvorby šatů, následně je obleču na figurínu, podívám se na ně a mám dobrý pocit. Nejkrásnější chvíle ale přichází, když je obleče reálná žena, pro niž jsem je vytvořil a jakoby jim vdechne život a dané šaty jí padnou. Moc mě také těší, když jsou šaty ode mě vyneseny veřejně známou osobností a získají od někoho pochvalu.

Jak odvážné ve vynesení extravagance jsou Vaše zákaznice?

Záleží na konkrétní osobě, ale všeobecně lze říct, že například modelky jsou hodně odvážné, rády prezentují, že jsou vysoké a mají štíhlou postavu, a tak s radostí vynesou modely šatů, které jsou i velmi extravagantní. Odvážné jsou i herečky, moderátorky už ale o něco méně. Hodně to souvisí i s tím, jak je vnímá společnost.

Který typ oblečení, dle Vašeho názoru nejvíce ženám sluší?

Jednoznačně šaty. Krásné jsou společenské, svatební, krátké i dlouhé a samozřejmě i letní, ale nejdůležitější je, aby dané postavě osoby padly, byly promyšlené a dotažené do posledního detailu. Musím přiznat, že tvorba svatebních šatů je pro mě velmi citová záležitost.

Jak vypadá Váš vlastní šatník?

Nachází se tam asi 30 džínů, z nichž nosím nejčastěji 5 kusů. Mám moc rád mikiny, trika, ale vlastním i několik obleků. V mém šatníku se najde od každého stylu asi něco, což si žádá i moje práce módního návrháře, protože se účastním různých událostí, potřebuji také oblečení na běžný den. Nechybí tam i barvy. Díky pestrosti svého šatníku nemám problém dodržet doporučený dress code. Často sáhnu po jednobarevném oděvu, který se skládá z džínů, trika, mikiny, kšiltovky a tenisek. Oblékám – li si oblečení přímo na tělo, vyhovují mi spíše přírodní materiály, nesnesu na sobě příliš umělý materiál.

Jaká je Vaše nejoblíbenější barva a materiál, liší se to např. ročním obdobím?

V obchodech s oblečením sahám po tom, co se mi líbí. Vím, že to vynesu v pravou chvíli. Platí to v případě, že nakupuji jak pro sebe, tak i své blízké. Momentálně mám rád černou, šedou a bílou barvu.

Jste ranní ptáče nebo noční sova?

Záleží na tom, jak zrovna časově stíhám. Jsem spíše sova. Do termínu veletrhu Styl a Kabo budu možná kombinací ranního ptáčete a noční sovy.

Co je pro Vás největší výzva?

Tvorba modelů a následná módní přehlídka na jubilejní 60. edici veletrhu Styl a Kabo. Jsem rád, že můžu být součástí této události, protože už od doby studia Střední oděvní školy ve Strážnici vnímám návštěvu tohoto veletrhu jako svátek. Vždy jsem se sem velmi těšil a bylo pro mě krásným zážitkem moci tuto událost navštívit. 

Bez čeho si nedokážete představit svůj den?

Bez zavolání mojí mamince a možnosti se jí zeptat, jak se má. Samozřejmou součástí mého běžného dne je něco sladkého jako čokoláda, zmrzlina či zdravé mlsání v podobě oříšků a moje práce. Není den, kdy bych nesedl za šicí stroj, nevzal jehlu do ruky, atd. Nedokáži si představit den bez myšlenek na práci.

Kdo je Vaše největší láska?

Rodina a práce.

Jak nejraději relaxujete?

Jsem rodinný typ, tudíž v přítomnosti mých neteří apod. Rád jezdím za svojí sestřenicí do Prahy, chodím po památkách, baví mě procházky. S radostí navštěvuji i Vídeň, je tam úžasný obchod s látkami, jsem pravidelným zákazníkem.

Jaké roční období máte rád?

Na každém ročním období je něco krásného, v každém měsíci najdu něco, co mám rád.

Jak jste na tom s jídlem a vařením?

Vařím si. Jsem nenáročný, když má člověk hlad, sní asi všechno. Chutná mi ovoce i zelenina. Občas si dám i nezdravé jídlo, protože se snažím přesvědčit, že vše, co jím, má pro mě nějaký přínos. Říkám si, že tělo si řekne, co potřebuje a dá nám signál.

Který sport provozujete?

Dříve jsem cvičil, což poslední dobou značně zanedbávám, což má za následek bolest zad. Večerní procházky jsou také moc fajn, když je ticho a klid, zajdu si také občas zaplavat.

Kam se letos chystáte na dovolenou?

Dovolenou na více dnů jsem už pár let neměl, říkám si, že si volno udělám, až bude volněji. Jsem člověk, který neumí říct ne. Když za mnou přijde budoucí nevěsta a požaduje vytvoření svatebních šatů či se objeví jiná zakázka, považuji za čest, že se stanu se svými šaty součástí jejího významného dne. Moje osobní volno potom jde často stranou. Jezdím pravidelně k rodině a mám volno kratší dobu.

Co je Vaše největší slabost?

Nakupování a to, že neumím říct ne.

Uvažoval jste někdy nad pořízením nějakého zvířecího kamaráda?

Ano, nad pořízením psa nebo kočky, ale nebyli by se mnou asi šťastní, protože bych je vláčel s sebou do práce či za rodinou a to by se jim asi příliš nelíbilo. Zvíře je skvělý živý tvor, který ale potřebuje také svůj klid.

Jaké vlastnosti si na lidech nejvíce vážíte?

Upřímnosti. Když vytvořím šaty pro konkrétní dámu, mám rád, když mi případně řekne, jak se v nich cítí, co jí na nich ještě chybí či přebývá.

 

Datum: 5.2.2023 10:37:00

Fotogalerie STYL-KABO

Mohlo by vás zajímat

Video

Vybíráme z firem STYL

Data platná pro Katalog - únor 2023

 

Vybíráme z firem KABO

Data platná pro Katalog - únor 2023

 

Facebook

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště