Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

STYL
19.-21.8. 2023

61. B2B veletrh módy STYL

KABO
19.-21.8. 2023

61. B2B veletrh obuvi a koženého zboží KABO

Návštěvníci veletrhu módy si opět mohou zdarma užít i hrad Špilberk

 

Muzeum města Brna pokračuje ve spolupráci se společností Veletrhy Brno a.s. Také letos budou mít návštěvníci 44. veletrhů módy Styl&Kabo ve dnech 24. až 26. 8. 2014 unikátní možnost navštívit zdarma hrad Špilberk, a to konkrétně proslulé kasematy a také expozici věnovanou brněnské architektuře mezi lety 1919 až 1939 nazvanou O nové Brno.

Když se řekne hrad Špilberk, většině Brňanů se vybaví kasematy. Představují stavební kuriozitu, vybudovanou v roce 1742 v rámci závěrečné etapy přestavby hradu na barokní pevnost. Původně měly sloužit jako úkryt pro vojenskou posádku v případě dělostřeleckého útoku, byly zde vestavěny pece, ve kterých bylo možné napéct chléb až pro pět tisíc osob, byly opatřeny světlíky zajišťujícími přístup světla a vzduchu i topeništi s komíny a kachlovými kamny. V kasematech se tak mohlo ukrýt až 1 200 mužů. Po dobu vlády Marie Terezie byly však využívány převážně jako skladiště vojenských potřeb. Teprve v roce 1783 rozhodl císař Josef II. o přebudování kasemat na vězení pro nejtěžší a nejnebezpečnější zločince. Odsouzenci na doživotí byli například přikováni v dřevěných kobkách. Podmínky vězňů se časem zmírňovaly a postupně začaly být pro vězeňské účely využívány jiné hradní prostory než kasematy. Věznice na Špilberku byla zrušena v roce 1855 a již v roce 1880, tedy ještě v době, kdy na hradě byly kasárny, byly kasematy zpřístupněny veřejnosti. Dnešní návštěvníci zde mohou vidět ukázkové hromadné cely, zmiňované dřevěné kobky nebo vězeňskou kuchyni.

Druhá část hradu, která se návštěvníkům veletrhu otevře zcela zdarma,  je stálá expozice O nové Brno. Výstava přibližuje prostřednictvím plánů, studií, fotografií, modelů, nábytku, tiskovin i filmových dokumentů moderní urbanismus, architekturu i dobové interiéry města Brna s jeho atmosférou v letech 1919–1939. Jde o období, kdy v Brně nastal stavební boom, budovala se sídla centrálních správních úřadů nově vzniklé republiky, ale také politických, vědeckých, kulturních a školních institucí. S příchodem nových obyvatel rostla také bytová výstavba. V tomto období v Brně působila řada významných architektů či designérů - Bohuslav Fuchs, Ernst Wiesner, Otto Eisler, Josef Kranz, Jiří Kroha a další. Vysoký standard bytové kultury tehdy zajišťovaly renomované brněnské nábytkové firmy, například Spojené uměleckoprůmyslové závody, jejichž značka UP se stala synonymem kvality a dobrého vkusu.

„Chceme návštěvníkům veletrhu nabídnout to nejlepší. Kasematy jsou tradičně nejnavštěvovanější částí hradu, jen v prvním polovině roku 2014 sem zavítalo přes 23 tisíc lidí. Druhá možnost byla logická; architektura úzce souvisí s designem, stylem i módou, proto jsme záměrně pro návštěvníky veletrhu módy vybrali expozici o brněnské architektuře,“ uvedl ke spolupráci s Veletrhy Brno a.s. Pavel Ciprian, ředitel Muzea města Brna.

Kontakt:  Martina Šmídtová, PR manager, smidtova@spilberk.cz, tel.: 602 584 119

Datum: 22.7.2014 9:25:00

Fotogalerie STYL-KABO

Mohlo by vás zajímat

Video

Vybíráme z firem STYL

Data platná pro Katalog - únor 2023

 

Vybíráme z firem KABO

Data platná pro Katalog - únor 2023

 

Facebook

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště