Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

IBF
23.-27.4. 2013

Mezinárodní stavební veletrh

Šance jak udělat ze starých domů nízkoenergetické

 

Rčení, se starým domem jsou jen starosti, lepší je jej zbořit a postavit nový, už neplatí. Musí však jít o modernizaci domu na pasivní. Tato modernizace vzhledem k dnešní praxi ve stavebnictví poskytuje mnohem vyšší komfort než běžné novostavby, a to při nižší spotřebě energie. Hovořilo se o tom na Stavebních veletrzích Brno v expozici Centra pasivního domu.

„Objektů na bydlení i podnikání je dostatek. Proto by se měl obor stavebnictví zabývat zejména jejich komplexní rekonstrukcí. Stávající zástavba totiž z hlediska energetické náročnosti v naprosté většině spadá podle státní normy do kategorie nevyhovující až mimořádně nehospodárné. S nadsázkou jsou tyto domy vlastně tepelné zářiče,“ řekl Ing. Michal Hučík, projektant pasivních domů. Podle něho se tato situace projevuje jejich majitelům především na složenkách při platbách za energii apod.

Bohužel velmi často se přestavba řeší pouze dílčím způsobem a vzniká tak ještě více problémů. Lidé si nechají dům zateplit a žádné další úpravy nedělají. Je třeba řešit i vnitřní prostor. Pokud člověk vymění pouze okna a dům zateplí, začnou se v interiéru objevovat písně. „Je nutné instalovat  nějaký systém řízeného větrání, nejlépe s rekuperací, jen tak dosáhneme potřebnou návratnost investice. Často se lidé v této souvislosti ptají, jestli nebude do bytu foukat či tam nebude zima. Pokud použijí kvalitní systémy rekuperace, přičemž nejde o klimatizaci, jde jen o výměnu vzduchu přes výměník. Systém pro rodinný dům stojí kolem 80 tisíc korun. Musíme si však uvědomit, že šetří více než 80 procent energie, která by běžně unikla okny při větrání,“ konstatoval Hučík.

Například když člověk větrá novými perfektně utěsněnými okny v ložnici o 14 metrech čtverečních, ve které spí dva lidi a chce udržet zdravé vnitřní klima, hygienicky přijatelná hladina se poruší asi za dvě hodiny. Dva lidé by tak měli každé dvě hodiny vstávat a větrat. Obvodová izolace by pak měla mít 20 až 25 centimetrů, jinak nedosáhneme požadovaných parametrů. Cena izolace tvoří z celkové ceny zateplení 20 až 30 procent z celkové ceny zateplení. Ostatní náklady činí peníze na práce, lešení, omítky, kotvení apod. „Lidé v současnosti zateplení už chtějí, protože cena energií stále roste. Pokud však už před lety dali zateplení pouze o síle pět centimetrů je další úprava složitá a drahá, jde vlastně o zakonzervovaný stav,“ poznamenal Hučík.

Radikálně vylepšit energetické a zejména uživatelské vlastnosti až na pasivní standard lze v podstatě u všech objektů. Smyslem je celková obnova, ochrana stávajících konstrukcí, prodloužení životnosti, zvýšení komfortu a zároveň ceny nemovitosti. Až 90 procent budov různých typů – rodinné domy, panelové a bytové domy, administrativní budovy, historické objekty, školy, sociální zástavba atd., čekají na obnovu. „Důležité je rozhodnout se pro komplexní rekonstrukci, která dlouhodobě navýší kvalitu objektů a budou vyhovovat po celou dobu životnosti opatření. Polovičatá řešení sice přinesou částečnou úsporu, ale nedochází k plnému využití potenciálu úspor,“ řekl projektant.

Rodinné domy jsou specifickou kategorií. Nevýhodný poměr velikosti objektu k množství druhů prací a počtu detailů způsobuje většinou zvýšené finanční náklady proti větším budovám. Například omezená světlá výška místnosti často nedovoluje umístit izolaci v potřebné tloušťce na existující podlahu, ale vyžaduje si její kompletní odstranění a umístění pod betonovou desku. Značnou pozornost si samozřejmě může vyžádat více detailů. Jde mimo jiné o napojení střechy na obvodové stěny, vikýře, terasy, výklenky apod. Výhodou větších staveb, nejedná-li se o historické budovy, bývá zpravidla kompaktní tvar, jednoduchost detailů, menší členitost aj. „V této souvislosti bych chtěl upozornit, že přes sto milionů lidí ve východní Evropě bydlí v panelových domech s obrovskou energetickou náročností. Co asi nejvíce komplikuje renovaci, je fakt, že o ní rozhoduje větší počet lidí s různou mírou znalostí dané problematiky,“ doplnil Hučík.

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Současně také

DSB - Dřevo a stavby Brno
25.-28.4. 2018


MOBITEX
25.-28.4. 2018


URBIS
25.-28.4. 2018Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště