Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

IBF
23.-27.4. 2013

Mezinárodní stavební veletrh

Nová tepelná čerpadla, úsporné ovládání otopných těles a využití energetického managementu

 

Cech topenářů a instalatérů ČR uspořádal v rámci Stavebních veletrhů seminář zaměřený na snižování energií. Bohuslav Hamrozi, prezident Cechu topenářů a instalatérů ČR uvedl, že cech disponuje pracovníky na pozicích projektantů, energetických specialistů atd. Řada montážních a realizačních firem nejen tato zařízení instaluje, ale i provozuje, proto byl tento seminář zorganizován.

„Na něm se přítomní seznámili s nejmodernějším vývojem jednotlivých výrobků i s jejich progresivním designem. Důležité také je, že na veletrhu si firmy a řemeslníci předávají zkušenosti na vysoce odborných akcích a mezinárodních přednáškách. V Brně se také konají prestižní soutěže, letos jde o celostátní kolo SOD „Učeň instalatér 2013“, které pořádá náš cech, ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy a SŠP Brno, Jílová,“ uvedl Hamrozi.  Na seminářích se mimo jiné hovořilo o tepelných čerpadlech, které cíleně snižují náročnost staveb a souvisí s nutností většího využívání obnovitelných zdrojů energií. Jsou tedy výrazným zdrojem tepla a dokáží s minimální spotřebou pohonné energie z okolí vytápěného objektu posbírat energii a tu pak povýšit na úroveň využitelnou v praxi pro nejrůznější objekty. Používají se v rodinných domech, průmyslových stavbách a v různých technologických procesech. Jejich činnost se využívá i v oblasti chlazení. U nás se začala tepelná čerpadla instalovat až po roce 1990.

Další pokrok čerpadel začal v roce 2000 – pracovala na systému vzduch-voda a pracovala i při venkovních teplotách mínus 20 stupňů Celsia. 0d té doby se stále tato zařízení zlepšují a modernizují. V současnosti si už život bez nich nedovedeme představit. . „V současnosti však nastává desetiletí rozmachu, do roku 2000 bylo v ČR nainstalováno asi 1200 různých tepelných čerpadel, za období do konce roku 2012 jich už v ČR funguje více než 50 000, přičemž meziroční přírůstek se pohybuje kolem 30 procent. Tato zařízení získávají převážnou část energie (až 70 procent z okolí vytápěných objektů) dá se říci, že skoro zadarmo,“ konstatoval.

Zavedením značky kvality EHPA bylo dosaženo toho, aby se diferencovala tepelná čerpadla, která jsou vyrobena v souladu se všemi předpisy (mají garantované parametry, servis a náhradní díly). Tato značka je jediným dokumentem, který zaručuje zájemci kvalitu zařízení a jeho bezpečnost. Tento dokument také bývá v zemích EU podkladem pro přiznání dotací.

Na semináři se hovořilo zejména o novinkách. Jednou z nich je ovladač otopných těles Corado X - Control. Podle odborníků sériové zatékání změnilo před několika lety světový trh s otopnými tělesy. Šlo o skvělý nápad. Proč ohřívat u těles obě desky stejně, když do nich lze vhánět teplonosnou látku postupně. Místnost lze totiž vytopit i s více sálající přední deskou, což je ekonomičtější a šetrnější k životnímu prostředí. K tomu právě slouží chytrý X-Control, který pracuje na jednoduchém principu. Na něm (ovládač tělesa) si nastavíme pouze ohřev přední desky. Když uhodí mrazy nebo potřebujeme rychle dosáhnout komfortní teploty, jednoduchým otočením ovladače ohřejeme obě desky. Systém je rychlý, jednoduchý a ekologický.

Část semináře byla věnována zásadám pro uplatnění energetického managementu, který se týká měření spotřeby energie pro vytápění, ohřev teplé užitkové vody apod. Jde o proces inteligentního řízení a snižování spotřeby energie, který vychází ze stanovení optimálních potřeb. Slouží také jako průkaz energetické náročnosti budov, povinnost jeho zpracování je dána zákonem. Jako příklad lze uvést plzeňské Střední odborné učiliště stavební, kde bylo instalováno ucelené řešení (energetický management v praxi) na nejmodernějších poznatcích oboru s vlastním systémem měření a regulace. Na hlavní předávací stanici jsou napojeny čtyři objektové stanice, které zajišťují zásobování jednotlivých prostor. Ty jsou navíc osazeny odděleným měřením a regulací podle orientace místností na světové strany. Rekonstrukce přišla na 1,8 milionů korun, přičemž ihned v prvním roce užívání plzeňské SOU snížilo spotřebu tepla o 1 300 GJ. I přes nárůst měrné ceny tepla to znamenalo úsporu 327 000 korun, předpokládaná návratnost celé investice je šest let.

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Současně také

DSB - Dřevo a stavby Brno
25.-28.4. 2018


MOBITEX
25.-28.4. 2018


URBIS
25.-28.4. 2018Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště