Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

IBF
22.-25.4. 2015

Mezinárodní stavební veletrh

Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace

 Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace (CxI) je v šedesátileté historii Technické univerzity v Liberci zatím jedním z nejambicióznějších a nejdražších projektů.  Jedná se o nové výzkumné centrum, které vzniká od roku 2009. Ústav se zaměřuje na 2 výzkumné programy: materiálový výzkum a konkurenceschopné strojírenství. Kromě zaměření na oblast zpracování a využití nových progresivních materiálů (zejména nanomateriálů) se ústav orientuje na vývoj a využití pokročilých strojírenských konstrukcí a technologií (zejména mechatronických systémů, robotiky, pohonných jednotek atd.). Významnou prioritou je uplatnění dosažených výsledků výzkumu a vývoje v praxi nejen v ČR, ale i v celosvětovém měřítku. Ústav rovněž úspěšně spolupracuje s řadou firem na vývoji progresivních technologií a strojních zařízení.


 V oblasti robotiky je výzkum a vývoj zaměřen na stavbu servisních robotů a efektorů pro specifické účely. ROBOTUL® Vertical Climber 02 prezentuje poslední generaci servisního robotu, který je v kombinaci s technologickými nástavbami určen pro mytí, čištění stěn a inspekční činnosti na výškových budovách a průmyslových zařízeních (např. tlakových nádobách). Platforma servisního robotu prošla několika etapami vývoje, první verze byla představena veřejnosti již v roce 2008. Pozitivní výsledky testů ukázaly, že zvolený koncept mechaniky na principu dvou paralelně umístěných paralelogramů zajišťuje dostatečnou pohybovou funkci s možností překonávat i nesourodé plochy s drobnými výškovými nerovnostmi, které jsou eliminovány pružným uložením přídržného systému. ROBOTUL® Vertical Climber 02 je tvořen kompaktním duralovým rámem, disponuje technikou servopohonů a moderních senzorických systémů, včetně vyspělého řídicího systému a bezdrátovou komunikací, což umožňuje realizovat danou servisní technologii a částečně autonomní pohyb po vertikálních stěnách.

 V oblasti materiálového výzkumu je zajímavým produktem epoxidová pryskyřice CHS-EPOXY 520 plněná přírodním organicko-anorganickým plnivem. Plnivo o velikosti částic v rozmezí 1 až 100 mikrometrů vykazuje dobrou adhezi k pryskyřici. Při plnění 1 dsk (10 g plniva + 1000 g pryskyřice) dochází ke snížení koeficientu tření o 10 % a současnému zvýšení odolnosti plněné epoxidové pryskyřice vůči opotřebení o 75 % při zachování původních hodnot mechanických parametrů neplněné epoxidové pryskyřice – tvrdosti a modulu pružnosti.

Výsledný produkt lze použít k impregnaci, zalévání, odlévání a lepení v různých odvětvích průmyslu. Dále je vhodný pro výrobu tmelů, lepidel a stěrkových hmot. Pryskyřice ani natužená směs nesmí být před aplikací zřeďována přídavkem jakéhokoliv rozpouštědla či ředidla. Novost produktu spočívá ve využití zemědělského odpadu jako organicko-anorganického plniva charakteristického složení.

Kontakt:

            Technická univerzita v Liberci

            Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace

            Studentská 1402/2

            461 17 Liberec 1

            www.tul.cz

             tel.:                 +420 48 535 3006, +420 48 535 1111

            e-mail:            cxi@tul.cz 

 

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště