Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

IBF
23.-26.4. 2014

Mezinárodní stavební veletrh

Belos: Švédský výrobce komunální techniky se stal součástí skupiny Kärcher

 

Společnost Kärcher převzala renomovaného švédského výrobce komunální techniky, firmu Belos, skupiny GGP (Global Garden Products). Touto akvizicí si světová jednička na trhu čisticí techniky dále upevnila svoji pozici. Produktový program skandinávského výrobce zahrnuje výkonná komunální vozidla pro čištění, zimní údržbu a péči o zelené plochy a velmi dobře zapadne do stávajícího portfolia skupiny Kärcher.

Již od roku 2009 spolupracoval GGP/Belos s firmou Kärcher na konstrukci a výrobě multifunkčních zametacích strojů. „Úspěšná kooperace nás přesvědčila o vysoké kompetenci společnosti Belos v oblasti vývoje vozidel. Převzetím jsme vytvořili předpoklad pro rozšíření naší palety produktů a pro dlouhodobé úspěšné působení na trhu komunální techniky", říká Hartmut Jenner, předseda představenstva firmy Kärcher. Dohoda velmi dobře naplňuje strategii skupiny GGP plně se soustředit na požadavky zahradního trhu, pro který nejsou produkty Belos relevantní. „Těší nás, že se již od roku 2009 existující kooperace se společností Kärcher tak dobře rozvinula a nyní vyústí v toto převzetí. To pozici společnosti Belos na profesionálním trhu podle našeho názoru dále upevní", potvrzuje Georg Metz, jednatel skupiny GGP.

Firma Kärcher obdržela renomovanou značku Belos a převzala všechny zaměstnance švédského specialisty na komunální techniku. Stroje budou i nadále vyráběny v závodu GGP v Tranasu ve Švédsku. Dobře propracovaná obchodní síť značky Belos v Evropě a Severní Americe stojí u společnosti Kärcher na předním místě a v budoucnu bude ještě intenzivněji podporována. O výši kupní ceny sjednaly zúčastněné strany mlčenlivost.

Obrat skupiny GGP činil 400 milionů EUR, a firma zaměstnává cca 1.200 zaměstnanců v 5 výrobních závodech a v 10 dceřiných společnostech v Evropě. Strategie firmy se zcela orientuje na svůj hlavní obor činnosti – vedoucí postavení na trhu ve všech důležitých produktových segmentech travních sekaček – investicí do jejích čtyř známých spotřebitelských značek Stiga, Castelgarden, Mountfield a Alpina i na její „Private Label“ a OEM obchod.

Firma Kärcher razantním vstupem na trh komunálních strojů potvrdila svou pověst světového leadera v oblasti čisticí techniky.

Komunální technika a snižování prašnosti
Rok 2013 byl z pohledu dodavatelů komunální techniky v České republice mimořádně úspěšný. Vděčí za to realizaci projektu z fondu EU pro regionální rozvoj, který ve spolupráci s MŽP ČR v rámci Operačního programu ŽP, prioritní osa 2 – „Zlepšování kvality ovzduší a snižování emisí a prašnosti“, nabídl zájemcům dotaci ve výši 90% z pořizovací hodnoty komunálního stroje.

Tuto velmi lákavou pobídku využila nejen řada obcí a městských částí, ale i firem, které splnily kritéria pro přidělení dotací. Uchazeči o dotaci se mohli registrovat už od roku 2011 a celý administrativní proces vyvrcholil právě na počátku letošního roku, kdy tehdejší ministr Chalupa přidělení dotací podepsal. Celkem se jednalo o 1-1,2 mld. Kč.

Zájemci o dotace se museli podrobněji seznámit s trhem komunální techniky a pečlivě připravit výběrová řízení. Stroj splňující podmínky pro udělení dotaci musel být samojízdný, vybavený zametacími kartáči, skrápěním a odsáváním do zásobníku na odpad.

Firma Kärcher se výběrových řízení nejen zúčastnila, ale v řadě z nich se svými produkty zvítězila. Jednalo se o komunální zametací stroje typu Kärcher MC 50 ve verzích Advanced a Comfort a MIC 34 C.

Kärcher MC 50 Comfort je proti verzi Advanced navíc vybaven klimatizací a komfortnějším odpruženým sedadlem pro řidiče. Stroj je vhodný na úklid chodníků, veřejných ploch, pozemních komunikací apod. Jeho úsporný provoz zajišťuje motor YANMAR o výkonu 26 koní.

Typ stroje MC 50 Adv.
Pohon 4-kolový
Plošný výkon zametání se 2 / 3 postr. kartáči 12.500/18.000 m²/h
Pracovní šířka s 2 / 3 postr. kartáči 1.400/2.000 mm
Výkon motoru 19,2 kW
Max. stoupavost 25 %
Nádrž na čistou vodu 165 l
Hmotnost (bez nástaveb) 1.100 kg
Rozměry DxŠxV 3.300x1.090x1.970 mm

Typ Kärcher MIC 34 C se od výše uvedených strojů liší hlavně výkonnějším motorem KUBOTA o výkonu 34 koní. Pohon je plně hydrostatický a ovládání všech nástaveb je hydraulické.

Technické údaje
Komunální stroj Kärcher MIC 34 C
Pohon Diesel
Výkon motoru 24 kW
Max. stoupavost 25 %
Pojezdová rychlost max. 20 km/h
Pracovní rychlost max. 10 km/h
Hmotnost (bez nástaveb) 1150 kg
Rozměry DxŠxV 2.410 x 1.100 x 1.969 mm

V obou případech se ovšem jedná o kompaktní, výkonný stroj pro komunální úklid velkých ploch v rozmezí 10 – 20.000 m2. Stroje jsou víceúčelové a konstruovány pro celoroční využití. Kromě funkce zametání a čištění, lze MC 50 i MIC 34 C přestavit během několika minut na žací a mulčovací stroj, a udržovat tak od jara do podzimu trávníkové a parkové plochy. Dalším doplňkem může být i vysokotlaká mycí jednotka se 120 bary tlaku a o průtoku 600 l/hod. Velkou výhodou je možnost dovybavení stroje zimní výbavou, takže je stroj využitelný i v zimním období. Zimní výbava sestává ze sněhového štítu s nastavitelnou polohou (vpravo, vlevo, tvar A nebo V), sněhového kartáče s odmetáním vpravo nebo vlevo, a rozmetače písku nebo soli, který se připojí na zadní část vozidla. Náhon na všechna kola umožňuje provoz i v těch nejnáročnějších podmínkách. Rychlost pojezdu je od 0 - 20 km/hod a stoupavost 25%.

Stroj je standardně vybaven dvěma zametacími kartáči s pracovní šířkou 900 – 1.400 mm. Na přání zákazníka je možné objednat i stroj se systémem tří kartáčů, jejichž pracovní šířka činí 2.000 mm. Nerezový zásobník na zametený odpad má objem 500 litrů. Zásobník na čistou vodu je na 165 litrů a po naplnění může pracovat se správně seřízeným nástřikem až 13 hod. Kromě zametacích funkcí stroj zvládne i sběr objemnějších odpadků, jako  jsou  např. plechovky od piva apod. Pohyblivá přední lišta, směruje průchod odpadků přímo do zásobníku na nečistoty.

Výše zmíněné typy strojů tvoří základ nabídky firmy Kärcher na trhu komunální techniky, nicméně existují i vyšší řady jako jsou MIC 45, MIC 50, MIC 84.

Samozřejmostí je pro Kärcher zajištění kvalitního servisu v rámci celé republiky a garance dostupnosti náhradních dílů 10 let po ukončení výroby.

A jedna rada na závěr. Před samotnou volbou komunálního stroje je nutné pečlivě zvážit, kde by měl být stroj nasazen, zda odpovídá terénu, ve kterém bude pracovat, či bude využíván celoročně. Na spoustu těchto otázek Vám odpoví praktické předvedení stroje na místě určení.  Z ukázky by mělo vyplynout, jaký stroj je vhodný, jakými případnými přestavbami příslušenství je nutné stroj dovybavit a jak se ovládá.

Jelikož ochrana životního prostředí není pro firmu Kärcher jen prázdným pojmem, ale je součástí firemních pravidel a dílem každodenní práce, velmi nás těší, že se můžeme podílet svou měrou na snižování prašnosti v České republice. A to právě dodávkami strojů do oblastí, kde se řeší tíživé problémy s kvalitou ovzduší.

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště