Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Stavební veletrh Brno
2.-4.3. 2023

Stavební veletrh Brno

Zájem o využití obnovitelných zdrojů energie rychle roste. Odborníci na veletrhu radí, jak díky moderním technologiím ušetřit za vytápění


České domácnosti se vrhly na ekologická řešení, díky kterým mohou výrazně snížit provozní náklady svého bydlení. Podle odhadu odborníků nás v příštích letech čeká až 500 tisíc takových instalací ročně.

Tepelná čerpadla, kamna a krby, peletové kotle, fotovoltaické panely, solární termické kolektory. Ještě nic z toho nemáte? S rostoucími cenami energií možná o těchto řešeních také začnete uvažovat. Jen poptávka po tepelných čerpadlech u nás za posledních deset let vzrostla na čtyřnásobek. Jak na Festivalu architektury, který je součástí Stavebního veletrhu Brno, informoval Štěpán Chalupa z Komory obnovitelných zdrojů energie, loni si vlastní zdroj energie pořídilo 51 tisíc českých domácností. V souvislosti s válkou na Ukrajině se navíc čeká, že zájem dál poroste. Už dnes je podle Štěpána Chalupy pro téměř všechny domácnosti výhodnější investovat do obnovitelného zdroje než do nového kotle na zemní plyn. „Počet instalací obnovitelných zdrojů v českých domácnostech v příštích letech vzroste na 400 až 500 tisíc ročně, ale české firmy by tuto poptávku měly zvládnout,“ předpovídá Chalupa.

Zatímco v minulosti byly důvody k investici do vlastního zdroje energie hlavně ekologické, nyní se k nim přidaly i důvody bezpečnostní, a hlavně stále pádnější důvody ekonomické. Energeticky úspornější bydlení se totiž vyplatí.  Odborný poradce Centra pasivního domu Libor Hrubý na brněnském výstavišti varoval, že náklady na provoz nezateplených domů budou letos extrémní. Starší rodinné domy mohou svým nehospodárným provozem odčerpat z rodinného rozpočtu přes 100 tisíc korun, stejný dům po zdařilé rekonstrukci přitom může mít provozní náklady jen třetinové. Libor Hrubý také doporučil, jakým způsobem při rekonstrukci postupovat. Nejdůležitější je podle něj stanovit si plán finálního stavu a zhodnotit nejpotřebnější opatření. Samotná rekonstrukce pak může podle finančních možností probíhat po krocích třeba 10 let. K úspoře mezitím pomohou i jednoduchá opatření jako snížit teplotu, na kterou vytápíme, o stupeň či dva, nebo používat místo vany sprchu.

S úsporami radí prezentace jak konané jak v rámci Festivalu architektury, tak ve veletržním přednáškovém centru. Návštěvníci mohou své záměry konzultovat také na stánku Státního fondu životního prostředí, kde odborníci radí s využitím dotací z programu Nová zelená úsporám. Dodavatele různých provozně úsporných řešení pak mohou oslovit přímo mezi vystavovateli.

 

 

Datum: 23.4.2022 9:31:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště