Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Stavební veletrh Brno
2.-4.3. 2023

Stavební veletrh Brno

Trojlístek veletrhů nabídl řešení pro úsporné, zdravé a krásné bydlení


Stavební veletrh Brno, veletrh Dřevo a stavby Brno i veletrh nábytku a interiérového designu MOBITEX se na brněnském výstavišti uskutečnily po dvou letech. Zúčastnilo se jich 142 firem ze šesti zemí – České republiky, Německa, Polska, Rakouska, Slovenska a Ukrajiny. Hlavním tématem ročníku byly úspory energií a součástí veletrhů byl bohatý doprovodný program zaměřený jak na odborníky, tak na širokou veřejnost. Za tři dny bránami výstaviště prošlo přes 12 tisíc návštěvníků.

Festival architektury nejen o udržitelném stavitelství

Na aktuální problémy spojené s bydlením se zaměřil Festival architektury, který se v rámci Stavebního veletrhu Brno konal už podruhé. Třídenní program přednášek, workshopů a diskusí oslovil jak odbornou veřejnost – především architekty, projektanty a developery, tak všechny, kdo uvažují o výstavbě či rekonstrukci nebo chtějí bydlet úsporněji. O témata, jako dostupnost bydlení, jak snížit výdaje za energie až o 75 % nebo průvodce pořízením domácí fotovoltaické elektrárny, byl velký zájem. V rámci festivalu prezentovalo své environmentální projekty také město Brno, které zde mj. rozšířilo spolupráci s komerčním sektorem na snižování emisí. K Memorandu o dlouhodobé spolupráci na závazku města Brna k adaptaci na klimatické změny přistoupilo dalších 19 subjektů.

Novinky v expozicích

Stavební veletrh Brno i veletrh Dřevo a stavby Brno nabídly průřez nabídkou stavebních materiálů, technického zařízení budov i montovaných domů. Na stáncích se objevila řada novinek a nejlepší exponáty soutěžily o udělení Zlaté medaile SVB 2022. Získala ji slovenská společnost Vertemax, s.r.o., za inovativní protipádový kotvící systém Alupercha/Alsipercha od španělského výrobce Encofrados J. Alsina. Oceněný výrobek významně zvyšuje bezpečnost při práci ve výškách. Cenu poroty SVB získala česká firma Vesper Frames, s.r.o., za modulární systém výstavby dřevostavby Vesper Homes od stavební konstrukce až po vnitřní vybavení.

Zájemci o nábytek, bytové doplňky a interiérový design mířili na veletrh MOBITEX. V expozicích byly k vidění také originální výrobky, které se vymykají nabídce běžně dostupné v obchodní síti, například nábytek ze speciálních betonových směsí nebo originální zakázkový nábytek z dřevěného masivu. Ke kombinování různých barev, vzorů a stylů inspirovala expozice Crazy Design designérky Ivy Bastlové. Nejlepší exponáty soutěžily o cenu Grand Prix MOBITEX, kterou získala česká společnost Benlemi s.r.o. za kolekci učících věží pro děti. Jde o výrobky s originálním variabilním řešením, které rozvíjejí kreativitu dítěte.

Studentské a učňovské soutěže

Veletrhy byly opět příležitostí pro mladou generaci, která zde mohla předvést svou kreativitu i řemeslný um. Do studentské sekce soutěže Grand Prix MOBITEX se zapojilo 70 mladých autorů ze šesti vysokých a tří středních škol. V rámci soutěžní přehlídky kreativních studentských návrhů z oblasti nábytku a bytových doplňků se na veletrhu představilo 80 prací. Letošním tématem byla ekologie a ocenění získaly např. kolekce květináčů, originální botník nebo kombinace věšáku, sušáku a němého sluhy do jediného interiérového objektu.  

Součástí veletržního programu byla čtyři učňovská mistrovství. Uskutečnilo se finále ĆR soutěže Učeň instalatér 2022, Mistrovství ČR s mezinárodní účastí mladých klempířů, pokrývačů a tesařů a dvojice Mistrovství ČR s mezinárodní účastí v oborech čalouník
a truhlář. Smyslem všech soutěží bylo propagovat řemesla a zviditelnit dovednosti mladých řemeslníků i kvalitní práci odborných škol.

Zajímavé přednášky i odborné poradenství 

Přímo v pavilonu V se konal přednáškový program zaměřený na užitečné informace a aktuální témata současného stavebnictví. O jeho zajištění se postaraly Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, Cech topenářů a instalatérů ČR, Státního fondu životního prostředí, Komínová asociace APOKS a další organizace. Největší zájem byl o přednášky Jak na úsporné bydlení, Tepelná čerpadla v teorii a praxi nebo Po tornádový dům v Pávově. Doprovodný program veletrhu MOBITEX se věnoval mj. problematice retrotrendů, restaurování a renovace nábytku nebo podmínkám, které je třeba v interiéru zajistit pro zdravý odpočinek a spánek.

Důležitou součástí veletržní nabídky bylo odborné poradenství. Pro návštěvníky se otevřelo deset bezplatných poradenských center zaměřených na všechny oblasti spojené se stavbou, rekonstrukcí a vybavením domu. Odborníci radili s právními a technickými problémy, se žádostmi o dotace nebo s výběrem stavebních materiálů, technologií a zdravého nábytku.

Ohlasy z veletrhu

Lenka Trandová, ředitelka Asociace dodavatelů montovaných domů:

Účast na veletrhu pro nás znamená setkávání jak s návštěvníky, tak i s ostatními vystavovateli. Zájemcům můžeme vysvětlovat, jaké mají dřevostavby kvality. Jsem moc ráda, že se veletrh Dřevo a stavby Brno už po několikáté stal nedílnou součástí brněnských stavebních veletrhů a po dlouhé době jsme se mohli společně setkat.

Jiří Oliva, náměstek primátorky města Brna:

Poslední dva roky ukázaly, že konání veletrhů není samozřejmá věc. Ale už to, že tady jsme bez roušek, znamená, že se snad už vracíme k normálu a veletrhy půjdou zase nahoru.

Monika Šimánková, generální ředitelka, ITS Group – Hestego a. s.:

Veletrh je menší, než jsme čekali, ale firmy, které vystavují, přivezly zajímavé výrobky. I my jsme přivezli nový výrobek, který jsme potřebovali fyzicky ukázat zákazníkům, aby si ho mohli osahat a vyzkoušet. Osobně mám živý kontakt ráda, je lepší vidět věci face to face. Věřím, že tento veletrh má potenciál, aby se časem zase zvětšil. 

Ondřej Hejtmánek, technický ředitel, CATEGORY a.s.:

Na Stavebním veletrhu Brno jsme s venkovními ohništi a grily OFYR poprvé, takže jsme úplně nevěděli, co od toho máme čekat. Ale jsme nadšení, je tady spousta lidí, kterým se náš stánek líbí. Vše tady krásně funguje.

Jiří Solfronk, obchodní ředitel, Mikita Kaplan – Elektro, NIBE:

Vystavujeme tady pravidelně, abychom byli v povědomí. Letošní Stavební veletrh Brno hodnotíme pozitivně, lidí k nám na stánek přišlo hodně. Jediný problém je, že aktuálně nemáme zboží, takže si vytváříme poptávku až na příští rok.

Michal Šopík, majitel, VESPER FRAMES s.r.o.:

Postarali jsme se, abychom se tady nenudili, takže jsme za tři dni docela unaveni. Veletrh je pro nás o budování značky a povědomí. Chodíme sem, abychom byli konfrontovaní s tím, co se venku opravdu děje. Svět se dnes přenáší do online prostředí, kde pocity lidí nenasdílíte, ale tady vidíte ohlasy a reakce lidí. 

Tomáš Lukeš, tajemník Asociace českých nábytkářů:

Pro nábytkáře jsou veletrhy platformou, která upoutá pozornost lidí ochotných za nábytek zaplatit trošku vyšší ceny, než jaké nabízejí běžné řetězce. Pro zákazníka, který žádá kvalitu, nějaký neotřelý design a nechce mít doma tuctový nábytek, není nic lepšího než veletrh.

 Michal Jakubec, majitel, JASYKO s. r. o.:

Jako tradiční vystavovatel veletrhu MOBITEX jsme tady v podstatě od jeho začátku. Letošní ročník nás příjemně překvapil, navázal na tradici úspěšných veletrhů předchozích let. Účast na veletrhu pro nás znamená především osobní kontakt se zákazníkem. Potřebujeme, aby si zákazník, který je náročný, na výrobek opravdu sáhnul, poslechnul si ho, viděl ho naživo. Internetový obchod toto nenahradí.

Jana Hezselyová, majitelka firmy Wallwearing:

Tady na veletrhu máme příležitost lépe vnímat, jaké mají zákazníci preference, co řeší a co se jim líbí. Můžeme jim lépe porozumět a nabídnout možnosti spolupráce. V dnešní době, kdy je nepřeberné množství možností a je těžké se v informacích orientovat, je veletrh ideální platformou, kde můžeme zákazníka lépe poznat a dát mu možnost, aby také on poznal nás. 

Martin Střítecký, projektový manažer, Svoboda a syn, s. r. o.: 

Účast na veletrhu MOBITEX hodnotím velice kladně. Organizátoři ze společnosti Veletrhy Brno nám vyšli po všech stránkách neskutečně vstříc a pomohli nám expozici úspěšně realizovat. Věříme, že řada kontaktů, které jsme tu nasbírali, bude proměněna v obchodní případy, že zde navážeme nová partnerství a promítne se to i do obratu společnosti při realizaci nových zakázek.

Monika Slabá, majitelka, WOOD 4 EVER s. r. o.:

Je tady vidět, že v postcovidové době jsou lidé natěšení na znovu otevřené haly a zejména na nové výrobky. S návštěvností jsem spokojena, lidé mají potřebu podívat se na produkty, mají zájem a ptají se. Protože dřevo je o materiálu, je pro nás veletrh jedinečná příležitost, kde si lidé mohou naše produkty naživo prohlédnout a osahat.

Michal Pomp, jednatel, BENLEMI s. r. o.:

Zásadní je pro nás potkat se s lidmi, protože zatím nemáme svou prodejnu a veletrh je pro nás jedinečná příležitost předvést produkty. Jsme spokojeni, návštěvnost byla velmi dobrá. Už čtvrtek jako první den výstavy byl velmi úspěšný a pátek překonal naše očekávání. Zájem o náš nábytek ze strany rodičů a dětí je obrovský.

 

Datum: 23.4.2022 18:27:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště