Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Stavební veletrh Brno
26.-29.2. 2020

Stavební veletrh Brno

Stavební veletrhy nahlédly do budoucnosti

 

Informační modelování budov (BIM) bylo jedním z nosných témat Stavebních veletrhů Brno. Firma BIM Project s.r.o. nabízela ve své expozici v pavilonu P, kde měla Poradenské centrum v režii vývojářů z BIM Project program Jak řešit v budoucnosti novou výstavbu.

„Letošní brněnské stavební veletrhy se dotkly budoucnosti stavebnictví dvěma spolu souvisejícími tématy – Stavebnictví 4.0 a Informační modelování staveb označované jako BIM. Pro jednoduchou orientaci projektantů a architektů na veletrhu byli navíc vystavovatelé pracující s informačním modelováním budov označeni logem BIM Ready. Poradenské centrum odborně zaštítila společnost BIM Project, tým odborníků pro podporu BIM,“ řekl Martin Císař. Dodal, že byl překvapen velkým zájmem zejména ze strany architektů a projektantů, kteří se o projekt zajímali. Někteří dokonce už uvedli, že začínají na tento program přecházet.

BIM (Building Information Modelling) je proces zahrnující sdílení informací o konkrétních stavebních prvcích a výrobcích, které reprezentují jejich nejdůležitější vlastnosti. Například každé okno má svou šířku, výšku, tloušťku rámu, typ zasklení, tepelnou a akustickou prostupnost nebo počet komor. To vše jsou data, která zásadně ovlivňují vlastnosti projektované stavby. Proto musí projektant či architekt tyto informace znát a do projektu je při návrhu stavby zahrnout. Jsou přitom nesmírně cenné také pro investory nebo správce budov, protože jejich dostupnost v projektu přináší úsporu času a finančních prostředků na realizaci i následný provoz stavby. I po dokončení stavby se data zachovávají a průběžně aktualizují.

„Projekt se tak stává virtuálním BIM modelem, který mohou všichni sdílet v jeho nejaktuálnější podobě. BIM má prokazatelné zhodnocení při studii proveditelnosti, plánování projektu, realizaci stavby, uvedení stavby do provozu, správě budovy a jejích opravách a rekonstrukcích,“ konstatoval Císař. BIM Project vytvořil a spravuje službu BIM Project Cloud, která je aktuálně nejkvalitnější databází produktových informací ve stavebnictví. Zahrnuje stavební prvky řady významných českých i světových výrobců a je snadno a zdarma přístupný přímo na internetu nebo přes zásuvné moduly, takzvané pluginy, do projekčních softwarů. Je prvním a nejvýznamnějším českým hráčem ve vývoji pluginů pro ArchiCAD, Allplan a Revit.

Databázi pravidelně doplňují sami výrobci. Je tak zajištěna její aktuálnost i dostupnost samotných produktů. BIM Project Cloud je tak v současnosti nejefektivnějším nástrojem při tvorbě BIM modelu. BIM je jako digitalizace stavebnictví součástí nastupující průmyslové revoluce označované jako Průmysl 4.0, v tomto případě tedy Stavebnictví 4.0. Iniciátorem BIM projektování v Evropě je Skandinávie. V roce 2014 vstoupila v platnost evropská směrnice, která zemím EU doporučuje využití BIM pro navrhování budov. V šesti evropských zemích je projektování v BIM povinné pro veřejné zakázky. Česká republika plánuje první fázi zavedení BIM v roce 2022.

Datum: 28.4.2018 20:59:00

Současně také

DSB - Dřevo a stavby Brno
26. - 29.2. 2020


MOBITEX
26. - 29.2. 2020


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště