Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Soutěž Učeň instalatér vyhráli studenti z Hradce Králové

 

Během Stavebního veletrhu Brno se odehrálo 22. finále soutěže Učeň instalatér, která probíhá pod hlavičkou Cechu topenářů a instalatérů ČR a organizuje ji Střední škola polytechnická Brno, Jílová. Je součástí přehlídky České ručičky 2019. Cílem soutěže je podpořit české řemeslo a prestiž instalatérského řemesla a ocenit ty nejlepší studenty tohoto oboru. Soutěž je v současné době jednou z nejvýznamnějších prezentací instalatérského řemesla a šikovnosti budoucích instalatérů.

Stejně jako v jiných řemeslných oborech se počet studentů každoročně snižuje. V současné době v ČR vyučuje obor instalatérství 60 škol (v loňském roce jich bylo ještě 68) a ve třetích ročnících je přibližně 733 žáků (oproti 761 žákům v loňském roce). Podpora oboru touto formou je tedy určitě potřeba. Soutěž má přispět k tomu, aby si vyzkoušeli své nabité zkušenosti, znalosti a ukázali, že už obor částečně ovládají. „Slovo částečně je namístě, protože každý z nás se stále učí, i já se stále vzdělávám, navštěvuji každoročně spoustu školení a kurzů a pořád získávám nové a nové informace. Neustálé vzdělávání je cestou k úspěchu,“ poznamenal garant soutěže Andrzej Bartoś, ředitel Střední školy polytechnické Brno a předseda sekce Vzdělávání CTI ČR.

Soutěž probíhá tříkolově – nejnižší jsou školská kola následovaná krajskými a vyvrcholením je právě celostátní finále. Žáci byli hodnoceni z teoretických i praktických znalostí, za které získávali body. Maximální počet možných bodů byl 800, do finále postoupili ti, kteří byli první v krajských kolech a studenti, kteří dosáhli nejvyššího počtu, minimálně však 550 bodů. V letošním roce se do finále kvalifikovalo 28 žáků z 21 škol, tedy maximální možný počet studentů. Na poslední chvíli však jeden musel ze zdravotních důvodů odstoupit, takže ve finále nakonec soutěžilo 27 žáků. Finále soutěže se skládá z části teoretické, kterou žáci absolvovali ještě před veletrhem, a části praktické, která se odehrála 27. – 28. 2. 2019 v pavilonu Z. Ta zahrnovala rozvody instalace vody, kanalizace, plynu a topných systémů.

Soutěžící byli hodnoceni nezávislou komisí složenou ze zástupců Cechu topenářů a instalatérů a dalších odborníků z oboru. Celkovým letošním vítězem soutěže a laureátem Českých ručiček se stal Matěj Urbášek ze Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Hradec Králové s celkovým počtem 796 bodů. Druhé místo obsadil Radek Steingart ze Střední školy polytechnické Brno, příspěvková organizace (750 bodů) a třetí místo Michal Krčál ze Střední školy stavební Jihlava (748 bodů). V rámci družstev zvítězili žáci Matěj Urbášek a Lukáš Borůvka ze Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Hradec Králové s celkovým počtem 1482 bodů. Na druhém místě skončili Jaroslav Blažek a Václav Šlehofer ze Střední odborné školy Jarov s 1474 body a na třetím místě žáci Radek Steingart a Lukáš Křenek ze Střední školy polytechnické Brno, příspěvková organizace s 1464 body.

Datum: 2.3.2019 9:02:00

Současně také

DSB - Dřevo a stavby Brno
17. - 20.2. 2021


MOBITEX
17. - 20.2. 2021

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště