Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Stavební veletrh Brno
26.-29.2. 2020

Stavební veletrh Brno

Soutěž Učeň instalatér ovládli studenti z Moravy

 

Během Stavebních veletrhů Brno proběhlo 21. finále celostátní soutěže Učeň instalatér, která je součástí republikové soutěže České ručičky. Hlavním cílem soutěže je podpořit české řemeslo a prestiž instalatérského řemesla a ocenit ty nejlepší studenty tohoto oboru. Soutěž je v současné době jednou z nejvýznamnějších prezentací instalatérského řemesla a šikovnosti budoucích instalatérů. Stejně jako v jiných řemeslných oborech se počet studentů snižuje, přinejlepším stagnuje. V současné době v ČR vyučuje obor instalatérství 68 škol, ve třetích ročnících je celkem 761 žáků. Podpora oboru touto formou je tedy určitě potřeba.

„Podmínkou pro účast je absolvování svářečského kurzu. Soutěže se může zúčastnit pouze žák 3. ročníku oboru instalatér, který nemá ukončené žádné jiné středoškolské vzdělání a soutěže se může zúčastnit pouze jedenkrát. Věkový limit účastníka finálového kola je stanoven na 20 let,“ uvádí garant soutěže Andrzej Bartoś, ředitel Střední školy polytechnické Brno a předseda sekce Vzdělávání CTI ČR.

Soutěž probíhá tří kolově – nejnižší jsou školská kola následovaná krajskými a vyvrcholením je právě celostátní finále. Žáci byli hodnocení z teoretických i praktických znalostí, za které získávali body. Maximální počet možných bodů byl 800, do finále postoupili ti, kteří byli první v krajských kolech a studenti, kteří dostáhli nejvyššího počtu, min. však 550 bodů. Maximální počet finalistů z ČR je 28 a letos je tento počet naplněn. Účast doplnili i čtyři studenti z Polska a dva z Maďarska, takže letos jde jako i v minulých letech o soutěž s mezinárodním přesahem. Finále se mohlo zúčastnit maximálně 28 finalistů a v letošním roce byl tento počet naplněn.

Praktická a teoretická část finále soutěže proběhla ve středu 25. a ve čtvrtek 26. 4. přímo v pavilonu P na stánku Cechu topenářů a instalatérů. Teoretické znalosti soutěže museli všichni soutěžící prokázat formou testu na počítači. V praktických dovednostech měli učni za úkol pájení a lisování mědi, sváření plastů, sváření oceli, kompletaci umyvadla a kompletaci závěsného systému Geberit-Duofix.

Soutěžící byli hodnoceni nezávislou komisí složenou ze zástupců Cechu topenářů a instalatérů a dalších odborníků z oboru. Celkovým letošním vítězem soutěže a laureátem Českých ručiček se stal David Šimek ze Středního odborného učiliště Uherský Brod. Druhé místo obsadil Jan Smejkal ze Střední školy stavební Jihlava a třetí místo Robin Szarka ze Střední školy řemesel Frýdek Místek, příspěvková organizace.

Datum: 2.5.2018 13:09:00

Současně také

DSB - Dřevo a stavby Brno
26. - 29.2. 2020


MOBITEX
26. - 29.2. 2020


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště