Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Nové stavby už téměř vyhovují legislativě platné od roku 2020

 

Dnešní doba je poměrně striktní, co se úspor energie týče. Dá se říci, že ceny rostou rychlým tempem. Právě tato situace ovlivní provozní náklady staveb, tedy od výstavby až po demolici. Výstavby energeticky náročných budov se zřejmě stanou minulostí. Právě v této oblasti má od roku 2020 mají začít určitá nová ustanovení Zákona o hospodaření s energií.

Ing. Tomáš Hrdlička přednáší na téma Revoluce ve stavebnictví: rok 2020

Ing. Tomáš Hrdlička přednáší na téma Revoluce ve stavebnictví: rok 2020

 

V České republice proto bude možné stavět pouze rodinné domy, které splňují požadavky na budovu s téměř nulovou spotřebou energie. Toto opatření je důsledkem implementace evropské směrnice EPBD II (2010/31/EU). Zavádění a vyžadování tohoto evropského standardu je v ČR postupné a odvíjí se od velikosti budovy. Například pro objekty s celkovou energetickou plochou nad 1500 metrů čtverečních platí tyto požadavky už od 1. 1. 2018. Pro všechny ostatní budovy to bude právě od termínu 1. 1. 2020. Zajímavé je, že pro objekty, kde je investorem orgán veřejné moci, je tento energetický standard vyžadován už od roku 2016.

Laická a mnohdy i odborná veřejnost se domnívá, že budovy stavěné po roce 2020 budou muset splňovat pasivní standard, či být dokonce energeticky nulové. Podle odborníků to však není pravdou. Budova s téměř nulovou spotřebou energie totiž dosahuje měrné spotřeby tepla na vytápění od 40 do 80 kWh v závislosti na geometrii stavby, což řádově odpovídá výstavbě běžných nízkoenergetických domů. Požadavky na budovu s téměř nulovou spotřebou energie se nezaobírají pouze obálkou budovy, ale i zdroji energie v budově.

Zajímavá je otázka, čím budeme topit a jak budeme ohřívat vodu po roce 2020? Odpovědět nelze zcela jednoznačně, vždy se bude jednat o posouzení konkrétní stavby. Nicméně bez využité obnovitelné energie se neobejdeme. Faktem je, že varianta, kdy je celý rodinný dům závislý pouze na elektřině ze sítě, je do budoucna nemyslitelná, což ostatně platí i pro současnost. Podle odborníků je vhodným řešením využít zdroje energie, respektive tepla, které jsou šetrné k životnímu prostředí. Velmi častým řešením je kombinace krbových kamen s dodatkovým zdrojem tepla. Využít lze také energie ze slunce, například k ohřevu teplé vody. Další možností je využití tepelného čerpadla jako hlavního zdroje tepla.

Z této situace vyplývá, že značná část dnešní výstavby rodinných domů buďto běžně splňuje, nebo jen těsně míjí požadavky na budovy s téměř nulovou spotřebou energie. Proto se není tak třeba obávat zavedení standardu budovy s téměř nulovou spotřebou energie po roce 2020. Je však třeba si uvědomit, že budova s touto spotřebou ani zdaleka nedosahuje vlastnosti pasivního či dokonce nulového domu. Pokud bychom chtěli tyto energetické standardy srovnat pouze na základě měrné potřeby tepla na vytápění, je tento energetický standard asi třikrát horší, jak standard pasivního domu a to nelze zmiňovat požadavky na kvalitu vnitřního prostředí, nebo už zmíněný podíl využití obnovitelných energií. V tomto ohledu budova s téměř nulovou spotřebou energie nenaplnila svůj název a je zde do budoucna prostor pro zlepšení.

Datum: 28.4.2018 9:51:00

Současně také

DSB - Dřevo a stavby Brno
17. - 20.2. 2021


MOBITEX
17. - 20.2. 2021


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště