Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Nejčastější velikost bytů dostavěných v loňském roce je 2 + 1

 

52 metrů čtverečních. Taková je průměrná velikost obytné plochy bytů dokončených v roce 2015. Vyplývá to z dat, které ve středu zveřejnil Český statistický úřad.

Podle úřadu byl loňský rok v českém stavebnictví příznivý. Stavební produkce totiž meziročně stoupla o 7,1 %. Zásluhu na tom mají zejména dopravní stavby, jako jsou silnice, železnice a mosty. „Pomohly tomu veřejné zakázky a dočerpávání prostředků z evropských fondů,“ informovala předsedkyně Českého statistického úřadu Iva Ritschelová.

 

Nejvíce se stavělo ve Středočeském kraji

Stavěly se ale také domy a byty. Za posledních 10 let jich dělníci v České republice dokončili 350 tisíc. „Nejvíce se stavělo ve Středočeském kraji, Praze a Jihomoravském kraji,“ informovala mluvčí Českého statistického úřadu Petra Báčová.

V uplynulém roce se nejčastěji stavěly domy o velikosti 4 + 1, byty pak o velikosti 2 + 1. Obytná plocha domů byla v průměru 93 metrů čtverečních, u bytů pak téměř poloviční.

Statistický úřad zveřejnil také průměrnou dobu výstavby nemovitostí. Zatímco bytové domy dokončili dělníci v průměru za 31 měsíců, stavba rodinných domů jim trvala o 12 měsíců déle. Vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby Českého statistického úřadu Petra Cuřínová ale upozornila, že se musí průměr brát s rezervou. „Je totiž velký rozdíl mezi montovanými domy, které jsou hotové za dva měsíce, a klasickou stavbou,“ sdělila.

Cuřínová také uvedla, kolik lidé v průměru za výstavbu zaplatili. „U rodinných domů to byly 3,3 miliony korun, u bytu pak 2 miliony korun,“ řekla. Doplnila, že částka nezahrnuje cenu pozemku.

Datum: 20.4.2016 15:52:00

Současně také

DSB - Dřevo a stavby Brno
17. - 20.2. 2021


MOBITEX
17. - 20.2. 2021

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště