Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Silva Regina
31.3. - 4.4. 2012

Mezinárodní lesnický a myslivecký veletrh

Martin Komárek: Závodník musí být rychlý a umět se výborně koncentrovat

 

Součástí doprovodného programu veletrhu Silva Regina bude i třídenní dřevorubecká show STIHL TIMBERSPORTS SERIES, což je moderní podoba dřevorubeckých soutěží. Ta nabídne adrenalinovou podívanou na obratné siláky se sekerami a ručními pilami. My jsme vyzpovídali vicemistra světa a čtyřnásobného mistra Evropy Martina Komárka, který přímo na výstavišti předvede všech šest soutěžních disciplín. Společně s nejlepšími českými závodníky představí tento chlapský sport návštěvníkům veletrhu.

Můžete nám nastínit, kde vznikla tahle soutěž a jak dlouho existuje v České republice?
Závody vznikly před 27 lety v USA, kde dostaly mezinárodní pravidla, úroveň a prestiž. V ČR letos proběhne osmá sezóna. Tento náročný a divácky atraktivní sport si získává velkou popularitu už po celé Evropě.

Jaké jsou jednotlivé disciplíny a kolik jich vlastně bude?
Disciplín je 6. SingleBuck-řezání ruční pilou, Standing Chop- přesekávání stojícího polene, Underhand Chop- přesekávání ležícího polene, Hot Saw- řezání s pilou velkého výkonu ( přes 62PS), Spring Board- přesekávání ve výšce, Stock Saw – řezání motorovou pilou.

A dá se říct, která z těchto disciplín je nejnáročnější?
No spíše nejsložitější je disciplína Spring Board, kdy závodník stojí na prkně a přesekává poleno.

A pro diváky nejatraktivnější?
Za nejatraktivnější se považuje Hot Saw, kdy závodník musí odříznout tři kotouče během několika vteřin. Ale pro návštěvníky výstaviště jsme si připravily všechny disciplíny, takže o žádnou nebudou ochuzeni.

Kteří známí závodníci se předvedou?
Tak budu tam já, potom Jan Svoboda - pětkrát mistr republiky a Leoš Klíma- finalista mistrovství ČR.

Bývá to tak, že většina závodníků má v rodině nějakého dřevorubce?:)
Vztah ke dřevu má většina rodin, ale není pravidlem, že někdo pracuje v lese. Často se závodníci rekrutují z běžných oboru a činností. 

Budou se moci zapojit i diváci?
Diváci budou součástí programu a budou moci soutěžit o zajímavé ceny v kvizech a disciplíně Single Buck- řezání ruční pilou.

Jak probíhá trénink závodníků?
Závodníci trénují techniku a fyzičku, a to dle svých možností časových a také finančních. Technika jednotlivých disciplín se velmi liší, proto je to skutečně časově náročné.

Na vašich stránkách jsem se dočetla, že při povrchním shlédnutí závodu by se mohlo zdát, že jde o hrubou sílu hloupých silných mužů? Vy to ale vyvracíte.....:).
TIMBERSPORT se může srovnávat s jinými silově dovednostními sporty. Závodník musí hodně trénovat, být rychlý, přesný, mít kvalitní vybavení a při závodě se koncentrovat a to všechno ustát i psychicky. Takže asi tak.

Děkuji za rozhovor.

Současně také

TECHAGRO
8.-12.4. 2018


BIOMASA
8.-12.4. 2018

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Facebook

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště