Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Silva Regina
3.-7.4. 2022

Mezinárodní lesnický a myslivecký veletrh

Úspěšná veletržní premiéra dřevorubeckého sportu

 

V rámci doprovodného programu veletrhu SILVA REGINA poprvé proběhl kvalifikační závod mistrovství ČR v dřevorubeckém sportu, který se stejně jako STIHL® TIMBERSPORTS® SHOW setkal s velkým ohlasem diváků. Na závěr třídenního dřevorubeckého představení jsme požádali o rozhovor Martina Komárka – organizátora, rozhodčího a současně největší postavu českého dřevorubeckého sportu.


Zájem diváků byl opravdu mimořádný a odpovídal výjimečným sportovním výkonům, které tady byly k vidění. Jak jste spokojen jako organizátor?
Byla to skutečně jedinečná akce, vůbec poprvé jsme na veletrhu SILVA REGINA byli s kvalifikací na finále České republiky v dřevorubeckém sportu Timbersport a chci poděkovat všem partnerům, kteří nám umožnili zahájit sezonu právě tady. Celkem letos proběhne devět závodů, z toho pět kvalifikačních, a vyvrcholením bude finále České republiky v Liberci pod skokanskými můstky s účastí dvanácti nejlepších. Dnes na výstavišti soutěžila šestnáctka sportovních dřevorubců, kteří patří mezi nejlepší u nás, a sbírali první body do průběžné kvalifikace.

Jak úroveň dnešního závodu hodnotíte?
Celkem je závodníků kolem třiceti a na každý závod jich jede 16, kteří soutěží ve dvojicích, tak aby soutěž bylo co nejatraktivnější pro diváky. Dřevorubecké soutěže mají šest disciplín a dnes probíhaly čtyři z nich: řezání motorovou pilou na rychlost, řezání ruční pilou,  přesekávání stojícího kmene a přesekávání ležícího kmene. Každá disciplína vyžaduje jinou techniku, jde o jiný úkon, takže i tím je to zajímavé. Z pohledu rozhodčího a zároveň organizátora hlídám různé další věci, takže úroveň závodu nemohu přesně posoudit. Každopádně je poznat, kdo ze závodníků víc trénuje. Někteří si tady posunuli svoje osobní rekordy, což je známkou, že u nás úroveň roste a můžeme úspěšně konkurovat zahraničí. Myslím si, že letošní sezona bude o třech až pěti jménech, která se budou točit na stupních vítězů podle toho, jak se jim v konkrétním závodě podaří zkoncentrovat výkonnost. Jednoznačný favorit není, takže to bude hodně napínavé.

Jak si Česká republika v dřevorubeckém sportu stojí a kolik lidí se mu u nás věnuje?
V České republice jsme s ním začali jako jedni z posledních. V Severní Americe, Austrálii nebo na Novém Zélandu má Timbersport staletou tradici, u nás se rozvíjí teprve posledních patnáct let, ale vedeme si v něm velice dobře. My zkušenější k nám přenášíme techniky ze zahraničních soutěží a snažíme se je naučit další. Češi jsou v tomto sportu velice dobří, baví je a již se nám podařilo vyhrát mistrovství Evropy v týmech. Dá se říci, že patříme mezi nejlepší závodníky Evropy.

Zájem o Timbersport je u nás velký, ale hlavně ze strany diváků. Kdo si to zkusí a zjistí, jaká je to dřina, z 99 procent odchází. Disciplín je šest, takže trénink zabere hodně času. Ale koho to přesto chytne, má dobrou perspektivu. Těšíme se opravdu velkému diváckému zájmu, což našemu sportu zajišťuje popularitu, i když ne masovost. Masový je jen v návštěvnosti.

I tady na výstavišti měl závod velkou diváckou kulisu. Bylo to v něčem jiné?
Většinu závodů organizujeme samostatně, bez návaznosti na jiný program, třeba někde v parku nebo na náměstí. Závod trvá kolem čtyř hodin a lidé chodí přímo za námi, takže jde o zasvěcené diváky, kteří dřevorubeckému sportu rozumějí a dokáže je strhnout. Na veletrhu je velká koncentrace lidí, pro které je Timbersport jen jedna z mnoha věcí a třeba ji ani neznají. Zastaví se na půl hodiny a jdou dál, takže nejsou úplně vtaženi do děje závodu. Ale i tak to bylo super, protože návštěvnost byla velká a zájem lidí byl příjemný.

Co všechno tady od pondělka do středy probíhalo?
První dva dny jsme ukazovali dřevorubeckou show, to je něco podobného jako závod, pouze bez časů. Mezitím probíhaly soutěže pro diváky, šlo o humornější formu prezentace našeho sportu. Vyřezával jsem sochu, která se dnes na závěr dražila. Exhibičně jsem předváděl zbylé dvě ze šesti disciplín Timbersports, ve kterých se dnes nezávodilo, a to  řezání extrémně silnou pilou s velkým výkonem, jde o jakousi Formuli 1 mezi motorovými pilami, a pak přesekávání kmene z prkna ve výšce okolo tří metrů. Ale to vše bylo hlavně lákadlo, které mělo lidi navnadit na zlatý hřeb – kvalifikační závod. Dnes už šlo o sportovní výkony, které se zaznamenávaly pro letošní sezonu.

Na veletrhu SILVA REGINA jste asi nebyl poprvé...
To určitě ne, jezdíval jsem sem ještě dříve, než jsem začal s dřevorubeckým sportem. Se STIHL® TIMBERSPORTS® SHOW tady jsme už potřetí, protože zájem o náš sport na veletrhu byl i dříve, ale teprve letos jsme účast vygradovali a zpestřili o kvalifikační závod. Jsem přesvědčen, že je to přínos pro všechny. My jsme tak získali další závod navíc a také možnost tréninku, což je pro perspektivu a růst závodníků důležité, a zároveň je to plus jako zpestření veletrhu. Na prohlídku dalších expozic jsem bohužel neměl čas, práce okolo bylo opravdu hodně, ale na veletrhu SILVA REGINA se mi líbí.


 

Martin Komárek se Timbersportu věnuje od roku 2001. V letech 2003 až 2006 získal čtyři tituly mistra Evropy, ze světového šampionátu má několik třetích příček a v roce 2012 se v Norsku stal vicemistrem světa.

Datum: 3.4.2014 12:15:00

Současně také

TECHAGRO
3.-7.4. 2022


BIOMASA
3.-7.4. 2022

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem 2020

 

Facebook

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště