Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Silva Regina
7.-11.4. 2024

Mezinárodní lesnický a myslivecký veletrh

Skvělý pomocník do složitého terénu: vyvážečka, která dodá energii traktoru

 

Pro toho, kdo potřebuje manévrovat v lese se svým traktorem v hůře přístupných a složitých terénech, je tu skvělá zpráva. Společnost Agama ze Starého Města přišla na trh s vyvážečkou LV10 HP se zabudovaným elektrohydraulickým agregátem, který může navýšit výkon slabšího stroje až o 40 kW. „Umí to na čtvrt až půl hodiny pomoci tažnému stroji. A čtyřicet kilowat může být až o polovinu výkonu navíc,“ popsal Josef Juřík, ředitel Agamy, a poklepává na poklad skrytý v těle vyvážečky. Za svoji inovaci si odnáší letošní cenu GRAND PRIX Silva Regina.

„Komise velmi pozitivně hodnotila vývoj hybridního pohonu vyvážecího přívěsu na dříví, jako v ČR zcela ojedinělý a novátorský přístup, zvyšující provozní nasazení vyvážecích souprav. Přijatá koncepce má vysoký potenciál uplatnění u velkého portfolia konečných zákazníků hospodařících na menších lesních majetcích, kde je upřednostňována univerzální technologie,“ okomentovala porota GRAND PRIX svoje rozhodnutí.Josef Juřík dodává, že vyvážečka tohoto typu je první v Evropě. Zařízení projektovali, vymýšleli a vytvářeli dva roky. A je výsledkem celého týmu – Agama jsou experti na strojařské části, s českými firmami třeba z Brna či Luhačovic ladili elektroniku. Na nápad je přivedli zákazníci. „Právě ti, kteří mají slabé traktory a potřebují se pohybovat ve složitém terénu,“ dodal Juřík.

Jako další velké plus vidí ředitel v ušetření nafty, v závislosti na podmínkách nasazení to může být pět až patnáct procent. Jako zdroj energie je použit akumulátor, který se dobíjí především při jízdě z kopce, popřípadě při malém zatížení traktoru.

Zabudovaný elektrohydraulický agregát, který může pracovat v různých režimech, které se řídí automaticky, popřípadě je může částečně řídit obsluha ručně. Vyvážečka je osazena hydraulickou rukou s dosahem 9,5 m.

Společnost vznikla v roce 1990. Nyní je firma Agama zcela zaměřena na lesní techniku. Zabývá se jak vývojem a výrobou vlastní mechanizace, tak prodejem zahraničních výrobků renomovaných značek. Ve vývoji se specializuje na program traktorových nástaveb a nástaveb na nákladní vozidla, dále ve Starém Městě vyvinuli kompletní řadu hydraulických drapáků na dřevo. „Náš vývoj a výroba zahrnuje traktorové vyvážečky s automaticky odpojovacím hydropohonem, samojízdný štěpkovač Optimus-X, který byl nominovaný na exponát výstavy BVV Biomasa 2012 a dále vyrábíme speciální přívěsy a návěsy. Pyšníme se také prvenstvím ve výrobě hydraulických drapáků na východoevropském trhu. Díky našim zkušenostem v lesnictví jsme si vydobyli výhradní zastoupení firmy Mus-Max a nyní každoročně montujeme několik nástaveb se štěpkovači,“ dočtete se.

Ve spolupráci s firmou Tajfun vyvinula Agama lesní naviják pro pevné traktorové nástavby. Samozřejmostí je kvalitní zázemí pro servis, či servisní vozidla, mobilní po celé ČR a SR. „Servis byl naší předností již od založení společnosti a díky dobrému základu jsme schopni nabídnout kompletní služby pro široké spektrum zákazníků. V roce 2008 jsme dali do provozu CNC soustruh a robotizované svařovací pracoviště. V roce 2013 přibylo pískování a CNC horizontální vyvrtávačka. Od těchto investic jsme si slibovali mnohonásobné zvýšení kvality, což se nám potvrdilo,“ dodává ředitel společnosti Josef Juřík.

 

Datum: 11.4.2018 16:20:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Facebook

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště