Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Silva Regina
7.-11.4. 2024

Mezinárodní lesnický a myslivecký veletrh

SILVA REGINA připomene všestranného Josefa Nečase

 

Letošní ročník veletrhu SILVA REGINA přinese kromě řady novinek také vzpomínku na lesního inženýra, biologa volně žijící zvěře, mysliveckého pedagoga, ornitologa a kynologa doc. dr. ing. Josefa Nečase, od jehož narození letos uplyne 102 let.

Ve své práci se zabýval především spárkatou zvěří. Zasloužil se zejména o zkvalitnění chovatelských postupů v chovech jelení a srnčí zvěře.  Společně s doc. ing. Jaroslavem Švarcem poprvé přišel s návrhem na vytvoření oblastí chovu jelení zvěře a již v roce 1958 založil oblast chovu jelení zvěře Žďárské vrchy. Souhrnem rozsáhle výzkumné i terénní práce Josefa Nečase jsou dvě monografie, které představují  základ moderního vědeckého poznání myslivecké zoologie. Ačkoli tyto knihy vydal už před desítkami let, mnohé z jeho publikovaných závěrů jsou platné dodnes. Své poznatky šířil mezi myslivce, odbornou i laickou veřejnost také formou četných přednášek a besed.

Zabýval se také chovem bažantí zvěře, kde proslul především vypracováním metod záchrany ohrožených hnízd včetně návrhu plašícího zařízení na žací stroje. Publikoval více než šedesát odborných článků s tematikou myslivosti.

Kromě záliby v myslivosti a zvířatech se našel také v umění. S pečlivostí se věnoval nejen preparátorství, ale také výtvarným činnostem, při nichž ztvárnil především obrazy lovné zvěře. Ačkoli zemřel v pouhých 53 letech, stihl za svůj život vybudovat odkaz, který zůstává aktuální i v dnešní době. Právě s jeho odkazem se mohou seznámit nejen zájemci o umění a myslivost na letošním ročníku veletrhu SILVA REGINA.

Datum: 18.1.2018 17:15:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Facebook

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště