Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Silva Regina
7.-11.4. 2024

Mezinárodní lesnický a myslivecký veletrh

Biomasa je téma, které nahrává energetické soběstačnosti


Oldřicha Václavka, Komoditního rady pro biomasu, jsme požádali o shrnutí letošního zaměření odborných přednášek k tématu biomasy. Jak on sám celou situaci vnímá z pozice praxe a co je podle něj zásadní dodržovat?

Ideální je synergie lesníků, zemědělců a potravinářů v regionu

Tématem letošních přednášek bylo zpracování dřevní biomasy, které navazovalo na loňské ukončení kůrovcové kalamity. V podstatě jsme chtěli na přednáškách předvést celou širokou škálu toho, co biomasa je, ať je to napojení na kompostáře, odpadové hospodářství a zpracování veškeré biomasy do energetiky. Samozřejmě seno a sláma by měly zůstávat zpět pro půdu. Díky kolegům z Rakouska máme představu, jak to funguje u našich sousedů, v jaké výši se pohybují dotace a jak konkrétně vypadají střední realizace pro vytápění například obecních úřadů, bytových domů či malých zemědělských areálů. Synergie lesníků, zemědělců a potravinářů a regionální řešení biomasy by mělo být to zásadní, co se v současnosti s biomasou děje.

Dodržení limitů účinnosti a emisí u kotlů může snížit energetickou spotřebu na polovinu

Ještě bych chtěl podotknout, že se řešilo množství materiálu. Domníváme se, že v Česku je biomasa zatím nevyužívaná a je jí dostatek. Jde o zmíněný dřevní odpad z lesa po těžbě, materiál z kompostování, z odpadového hospodářství a zbytky na pile. Velké množství materiálu by se dalo ušetřit také důsledným dodržováním emisních záležitostí provozovaných kotlů v České republice, potažmo ve východní Evropě. Bylo by dobré, kdyby se na to současná vláda pokusila zaměřit. Při nedodržování účinnosti a emisí u kotlů dochází až k dvojnásobné spotřebě média. Kdybychom se na to zaměřili, budeme mít materiálu dostatek a můžeme pokrýt daleko více domácností nebo firem, zemědělců, výrobců či zpracovatelů. Můžeme si tak celkově snížit energetickou náročnost. Kvalitní technologie existují, jen si musíme dát do podmínek, že chceme kotel spalující co nejméně materiálu. Také by měla probíhat důsledná kontrola emisních limitů z malých kotlů, protože při spalování biomasy mohou vznikat znečišťující látky a emise z každého 10 KW kotle se samozřejmě sčítají a ve výsledku se potýkáme s astmatickými problémy.   Přitom s dobrou technologií spálíme jen polovinu hmoty a tyto znečišťující látky odchází v minimálním množství. Podle mne je důležité důsledně dbát na plnění norem, které jsou řadu let pro naši republiku závazné. Už kvůli ochraně zdraví a ovzduší.

 

Datum: 5.4.2022 14:25:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Facebook

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště