Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

SALIMATECH
7.-9.2. 2023

Veletrh pro potravinářství a gastronomii

Zahajovací ceremoniál byl poctou českým potravinářům

 

„Vysoká kvalita českých potravin je především vaše zásluha,“ poděkoval ministr zemědělství Jiří Milek představitelům potravinářských firem. Slavnostní zahájení Mezinárodních potravinářských veletrhů a veletrhu EmbaxPrint proběhlo v Rotundě pavilonu A, součástí ceremoniálu bylo předání ocenění Zlatá Salima a Zlatý EmbaxPrint.

Zahajovací projev přednesl ministr zemědělství Jiří Milek. Zdůraznil, že za svůj základní úkol pokládá vyjednání nové a silné zemědělské politiky pro české zemědělce a potravináře, a to se stejným objemem peněz jako dosud. Součinnost a inspiraci chce hledat v dalších evropských zemích, které trápí podobné problémy jako nás, ať už jde o dvojí kvalitu potravin, nekalé praktiky obchodních řetězců či neférové rozdělení marží mezi zemědělce, potravináře a obchodníky. Ministr v této souvislosti ocenil přístup některých obchodních řetězců, které k 1. červenci 2018 přislíbily odstranit ze svých pultů výrobky s dvojí kvalitou. „Jako velmi důležitou vnímám výchovu spotřebitelů, aby byli hrdí na naše české potraviny, které jsou kvalitní a bezpečné. Sami se ale musí rozhodnout, zda dají přednost kvalitním potravinám před levnějšími a méně kvalitními,“ prohlásil Jiří Milek. Na závěr svého vystoupení ujistil přítomné představitele potravinářských firem o další podpoře značek Klasa, Regionální potravina i Biopotravina a poděkoval jim za vysokou kvalitu českých potravin.

Na podporu české produkce a značek kvality v Rotundě vystoupil také prezident Potravinářské komory ČR Miroslav Toman. Zvláště vyzdvihl projekt českých cechovních norem, které nastavují nadstandardní parametry kvality a k dnešnímu dni jejich podmínky splnilo již 441 potravinářských výrobků.

Hostitelský kraj na zahajovacím večeru zastupoval hejtman Bohumil Šimek. Jižní Moravu označil za kraj zemědělství a potravinářství, kde mimo jiné leží 95 procent vinic České republiky, a vyzval posluchače k ochutnání jihomoravského vína a regionálních potravin na Festivalu chutí.

V Rotundě se udílely také prestižní ceny nejlepším exponátům. O Zlatou Salimu se letos ucházelo 52 produktů a ocenění nakonec obdrželo devět exponátů, osm z nich potravinářské sekci a jeden v technologické. Více informací zde. U příležitosti jubilejního třicátého ročníku mezinárodního veletrhu obalů a tisku EmbaxPrint bylo obnoveno ocenění Zlatý EmbaxPrint, které za své exponáty získali tři vystavovatelé. Více informací zde. Společnost Veletrhy Brno současně udělila tři čestná uznání za dlouhodobou spolupráci při pořádání veletrhu EmbaxPrint. Uznání si na pódiu převzali představitelé Svazu českých a moravských výrobních družstev, Asociace českého papírenského průmyslu a České obalové asociace SYBA.

Datum: 28.2.2018 10:09:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště