Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

SALIMATECH
7.-9.2. 2023

Veletrh pro potravinářství a gastronomii

Stäubli Systems: Objevte výhody automatizace v potravinářství

 

Stejně jako v mnoha jiných odvětvích, i v potravinářství jsou kladeny stále vyšší nároky na kvalitu, rychlost a efektivitu výroby. Když k tomu přidáme ještě finanční stránku věci a tlak na snižování nákladů, jednoduše bude existovat určitá hranice, kdy již ani další pár lidských rukou situaci nezachrání – a právě v tu chvíli přichází na řadu řešení automatizace výrobního procesu.

Nebudeme si zatím představovat plně automatické závody, kde se celá výroba ovládá jedním tlačítkem z řídícího stanoviště – stále existuje celá řada složitých a komplexních operací, na které současné technologie nestačí. U jiných činností je zase přítomnost lidského faktoru nezbytná a žádoucí, některé firmy si pak na ruční výrobě přímo zakládají. Automatizované pracoviště se tak nejlépe uplatní v těch částech procesu, kde se určitá činnost opakuje a přitom musí být vykonávána s velkou přesností a ve značné rychlosti – často se jedná o rovnání, přendávání mezi dopravníky, skládání do krabic, balení.

Pokud se tedy rozhodneme dát automatizaci zelenou, nabízí se mnoho různých řešení a technologií. Obecně je můžeme rozlišit na zařízení jednoúčelová a jednodušší, jako jsou například dopravníky a různé manipulátory, a stroje sofistikovanější se širším záběrem. V této kategorii pak svou flexibilitou, přesností a rychlostí vynikají zejména průmysloví roboti. Mnoho lidí stále obrací oči v sloup, jen co slovo „robot“ zaslechnou, s tím, že to je záležitost pouze pro ty největší závody. Opak je pravdou – roboti již dávno nejsou jen hudbou budoucnosti, sci-fi záležitostí, ale právě díky již zmiňované flexibilitě nachází uplatnění ve stále více aplikacích v mnoha průmyslových odvětvích, od malých rodinných firem po mezinárodní společnosti. Argumentem už není ani finanční stránka věci – ano, roboti jsou dražší než obyčejné manipulátory, ale za kvalitu je vždy dobré si připlatit. Rozhodující by tak neměla být samotná cena, ale zejména návratnost této investice, která je ve většině případů opravdu velmi dobrá.

Robot – zloděj práce?

A nejinak tomu je i v potravinářství, kde nachází roboti uplatnění ve všech částech výroby, od přípravy surovin, přes jejich zpracování až po finální balení a následnou paletizaci. Jejich nasazení pomáhá automatizovat rutinní procesy, kde kvůli opakované činnosti není lidská ruka tím nejlepším nástrojem. Vezměme si jako příklad výrobní linku na sušenky, které přijíždí na stanoviště na dopravníku a musí být vždy po několika kusech vloženy do balícího stroje. Tuto práci zvládne sám jeden čtyřosý robot a díky své rychlosti dokáže nahradit až tři pracovníky u linky.

Kdekdo v tuto chvíli poznamená, že roboti berou lidem práci – to je však pravda jen do určité míry. K nahrazení člověka robotem dochází u činnosti, která není nikterak záživná a v dlouhodobém hledisku určitě zdraví pracovníka nijak neprospívá. Lidé, pracující na jednom místě ve stoje, nebo v sedě po celou směnu často trpí bolestmi zad a nohou, mohou je potkat bolesti hlavy, únava očí z neustálého soustředění na linku… V neposlední řadě se při těchto rutinních úkonech také výrazně zvyšuje chybovost člověka s klesající pozorností.

Z manažerského hlediska je pak potřeba na tuto problematiku nahlížet i z opačného úhlu. Uvolněné zaměstnance od linky můžeme přeškolit na jinou pozici a díky instalaci robota, kterému nepřetržitá práce nijak nevadí, lze například přejít z jednosměnného na dvousměnný provoz (případně z dvousměnného na nepřetržitý třísměnný) a při podstatně snížených nákladech velmi výrazně navýšit kapacitu výroby, zvýšit produkci a tím rozšířit distribuci výrobků a budovat silnější pozici na trhu. V tomto případě pak bude možná firma potřebovat přijmout nové zaměstnance, které bude díky vyšším prodejům schopná platit, a v konečném důsledku tak díky nasazení robota do výroby dojde k vytvoření nových pracovních pozic!

Roboti na SALIMĚ

V technologickém pavilonu V najdete, kromě celé řady strojů a zařízení pro potravinářskou výrobu, i roboty – konkrétně na stánku švýcarské společnosti Stäubli. Hlavním tahákem bude rychlý čtyřosý robot FAST picker TP80 pro pick-and-place aplikace s rychlostí až 200 úchopů za minutu. Výhodou tohoto typu čtyřosých robotů je zejména jejich nízká váha a kompaktní konstrukce, která velmi usnadňuje integraci do již existujících provozů.

Pokud jsou potřeba složitější pracovní úkony, přichází ke slovu roboti se šesti osami. Není od věci vědět, že robotům Stäubli nedělají problém ani náročnější prostředí, například s vysokou vlhkostí nebo stříkající vodou. Příkladem takového robota je Stäubli TX90 HE, který disponuje stupněm krytí IP65 pro celé rameno a IP67 pro zápěstí a v podstatě mu tak nic nebrání ani v práci se zápěstím ponořeným pod vodou, nebo i výše uvedený čtyřosý FAST picker TP80 také v provedení HE.

Tato vlastnost je užitečná i při údržbě a čištění robota. Aby byly dodrženy veškeré hygienické předpisy, je nutné udržovat výrobní linku čistou a to je v tomto případě velmi snadné. Povrch robotů řady HE („Humid Environment“) je ošetřen i proti čisticím prostředkům s pH mezi 4,5 a 8,5 a zároveň díky svým zaobleným tvarům bez retenčních zón a hladkému povrchu nedochází k usazování kapalin. Pro potravináře bude zajímavá i možnost použití přírodních maziv H1 s certifikací NSF, která nijak nekontaminují výrobky a rozšiřují tak využití robotů i na čistá a sterilní prostředí.

Vždy o krok napřed

V dnešní době, kdy je mnoho trhů přesycených, konkurence tvrdá a spotřebitelé zvyšují své požadavky na kvalitu, přičemž jsou ochotni utratit méně peněz, jednoduše nelze zůstat stát na jednom místě a sledovat, co se děje kolem. Pokud chce být jakákoliv společnost úspěšná, musí pečlivě zvážit možnosti a vybrat to nejlepší řešení, díky kterému se dostane o krok před konkurenci a získá výhodu na trhu. A co když tím správným řešením jsou právě roboti?

 Michal Scholze, Stäubli Systems, s.r.o.

 

Datum: 18.1.2018 16:57:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště