Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

SALIMATECH
7.-9.2. 2023

Veletrh pro potravinářství a gastronomii

Ministr Jurečka ocenil nabídku veletrhu

Ministr zemědělství Marian Jurečka se během dvoudenního pobytu na brněnském výstavišti zúčastnil několika konferencí a prošel si všechny pavilony, aby se osobně seznámil s nabídkou českých výrobců.


„Salima slaví jubilejní třicátý ročník a jsem rád, že se tento veletrh podařilo odrazit ode dna. Věřím, že tou pozitivní vlaštovkou je nárůst počtu vystavovatelů. Jsou tu i země, které vystavují poprvé, a samotný seznam 36 zastoupených zemí je velmi dlouhý. I plocha je v letošním roce vyšší než pře dvěma lety,“ konstatoval ministr Jurečka na veletržní tiskové konferenci. „Ministerstvo zemědělství k tomuto veletrhu přistupuje velmi aktivně, máme tady v rámci SZIF největší stánek, kde dáváme prostor výrobcům a držitelům označení Regionální potravina nebo Klasa, aby zde prezentovali své výrobky. Pozitivně vnímám i skutečnost, že na tento veletrh poslali své zástupce některé obchodní řetězce. Vítám i zajímavý odborný doprovodný program, protože na veletrhu jde také o to, aby návštěvníci dostali maximální informační servis,“ dodal Marian Jurečka.

Ministerstvo zemědělství bylo první den veletrhu pořadatelem mezinárodní konference Food Forum na téma Konkurenceschopnost evropského trhu s potravinami. Vedle českých odborníků se jednání zúčastnili také zástupci Slovenska, Maďarska a evropských institucí. Ministr Marian Jurečka ve svém vystoupení zdůraznil, že s růstem počtu obyvatel planety nastane v některých regionech problém se zajištěním potravinové soběstačnosti. V tomto vývoji vidí příležitost pro české zemědělství a potravinářství, jejichž konkurenční výhodou ve výrobě a zpracování základních komodit je poloha a klimatické podmínky. Že české firmy mají v tomto směru co nabídnout, ukazuje právě letošní Salima. „Pro mě osobně tento veletrh prezentuje plejádu kvalitních nejen potravinářských výrobků, ale i technologií pro potravinářství, kde má Česká republika dlouhou tradici a úspěšné exportéry. To vše je předpokladem, aby se nám dařilo dále snižovat záporné saldo agrárního obchodu,“ prohlásil Marian Jurečka a připomněl příznivý výsledek agrárního zahraničního obchodu v loňském roce. „Obrat se opět meziročně zvýšil, a to jak v důsledku růstu objemu vývozu, tak i dovozu. Vývoz přitom v meziročním srovnání rostl již pátým rokem po sobě rychleji než dovoz. Díky tomu opět klesl schodek, a to na 18,4 miliardy korun. Výsledky jsou o to cennější, že jsme řešili ruské embargo na dovoz potravin z EU a konkurenci zboží z ostatních unijních zemí. Věřím, že bychom se v budoucnu mohli se saldem dostat i na nulu,“ míní ministr.

Marian Jurečka se v Brně zúčastnil také slavnostního zahájení veletrhu, kde osobně pogratuloval čerstvým držitelům ocenění Zlatá Salima a prvních certifikátů Českých cechovních norem. Druhý den veletrhu vystoupil na tiskové konferenci Státní zemědělské a potravinářské inspekce a na odborných seminářích Novela zákona o vinohradnictví a vinařství a Dotační a proexportní politika českého potravinářství.

Datum: 19.2.2016 10:08:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště