Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

SALIMATECH
7.-9.2. 2023

Veletrh pro potravinářství a gastronomii

EGAP hodlá na Salimě podpořit export do zemí mimo EU

 

V posledních deseti letech se postupně zvyšuje export směřující právě ze sektorů potravinářství a zemědělství. Exportní garanční a pojišťovací společnost EGAP svým pojištěním podpořila vývoz za více než 22 miliard korun. Největší objem tvoří vývoz potravinářských a zemědělských technologií a vývoz surovin – především obilí, sušeného mléka a sladu.

„Z teritoriálního pohledu se jednalo o vývozy do Běloruska, Ruska, do Gruzie, ale také do Albánie, Bulharska, Kazachstánu, Mexika, Mongolska, Polska, Uruguaye či Etiopie a na Kubu. A zejména v oblasti vývozu potravinářských technologií jsme podpořili celou řadu malých a středních podniků,“ doplňuje generální ředitel EGAP Jan Procházka. Velmi dobrým českým vývozním artiklem jsou například zařízení pro pekárny, pivovary, minipivovary, mlékárny a výrobu sýrů. V tomto segmentu EGAP uzavřel v posledních deseti letech více než 60 pojistných smluv.

S podporou EGAP bylo v posledních letech ve světě postaveno také například pět pivovarů a minipivovarů, na dalších třech se české firmy podílely formou subdodávek. Největší zakázkou byla výstavba pivovaru v Etiopii, který byl dokončen loni v únoru. Královéhradecká strojírna ZVU POTEZ do moderního podniku společnosti Raya Breweries dodala kompletní technologie včetně stavebních prací a náhradních dílů v hodnotě přes 764 milionů korun.  Úspěšný je ale také export samotného piva, právě díky pojištění EGAP se v loňském roce podařilo například pivovaru Bernard výrazně navýšit export do Mexika.

České firmy využily pojištění EGAP také při vývozu lisů na rostlinné oleje, udírenských zařízení, balicích linek na zeleninu, linek na zpracování a balení nápojů, zařízení na zpracování masa či technologie pro zpracování semen a obilí. Úspěšné jsou též dodávky zemědělských technologií a investičních celků (vepříny, kravíny, masokombináty) dodávané například firmami Bauer Technics či Farmet. Nezaostává ani vývoz samotných surovin – především na Kubu mířilo s podporou EGAP už více než 24 tisíc tun pšenice, 1500 tun sladu nebo 13 tun chmelu.

EGAP se chce na podporu exportu do zemí mimo EU zaměřit ještě více. I prosto letos poprvé nabídne zájemcům své služby na veletrhu Salima v Brně.  A to přímo na stánku Ministerstva zemědělství v pavilonu A1, kde budou po celou dobu veletrhu přítomni pracovníci obchodního úseku EGAP.

Pro exportující potravináře pak uspořádá specializovaný odborný seminář v rámci doprovodného programu Salimy. Ten se uskuteční v pátek 19. 2. od 10 hodin v pavilonu A3, sál Morava. Vstup na tento seminář je zdarma.  Zaregistrovat se na něj je možné na stránkách www.egap.cz/seminare. 

Kontakt pro média: Hana Hikelová, ředitelka Odboru PR a marketingu EGAP, e-mail: hikelova@egap.cz, tel.: 702 002 935

Datum: 16.2.2016 12:19:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště