Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

SALIMA
20.-23.4. 2020

Mezinárodní potravinářský veletrh

Zlatá Salima pro vinařskou technologii

 

V kategorii strojírenských produktů vystavovatelé přihlásili do soutěže Zlatá Salima 2014 šest produktů. Na cenu nakonec dosáhl jediný exponát – zařízení pro mikrobiologickou filtraci českého výrobce NEREZ Blučina.

Cross-flow filtr typ CF-10 je zařízení pro membránový filtrační proces vyvinuté speciálně pro víno s velkým důrazem na šetrnost a dosažení vysoké čirosti. Má zabudovaný ohřev a je vybaveno automatikou pro řízení filtračního procesu. Uvolňování kapilár během filtrace probíhá dynamickým zpětným proplachem – tzv. odstřelem. Kaly jsou ze systému odváděny do samostatné nádrže, v závěru procesu se přefiltrují a zůstatek vína se odsaje čerpadlem. Filtr je vybaven zpětným proplachem membrán vodou, čímž dojde k odplavení nečistot a uvolnění pórů membrán a prodlouží se interval nutnosti chemické sanitace.

„Jde o moderní, sterilní proces filtrace, které řeší problém zanášení a čištění filtru unikátním dynamickým odstřelováním. Zároveň jde o ekologický proces, bez odpadu během filtrace a šetřící sanitační prostředky i životní prostředí,“ říká František Šťastný, jednatel společnosti NEREZ Blučina, která zařízení vyrábí a chce s ním konkurovat zahraničním dodavatelům. Filtr je k dispozici ve velikostech od 10 do 60 metrů, takže se uplatní u drobných vinařů i u velkých zpracovatelů.Využijí ho také výrobci moštů, medoviny a dalších nápojů.

Společnost NEREZ Blučina  se zaměřuje především na technologie do pivovarů, které úspěšně exportuje. Technologie pro vinaře z nerezavějící oceli dodává již od roku 1990, vedle filtrů jde především o mlýnkoodzrnkovače, tanky a čerpadla. Veletrhu VINEX se účastní pravidelně již od prvního ročníku a letos zde představuje jak filtrační zařízení, tak finální produkty svého „Šťastného vinařství“. „Když vyvíjíme technologie pro zpracování hroznů, musíme je také vyzkoušet. Hrozny kupujeme, zpracováváme a víno je pro nás vlastně vedlejší produkt, ale na veletrhu prezentujeme oboje – jak víno, tak technologii,“ vysvětluje František Šťastný. Filtrační zařízení mělo v pavilonu A1 výstavní premiéru a jeho úspěchu si výrobce velmi cení. „Z ocenění mám velkou radost, letos se v naší kategorii sešla velká konkurence, takže si Zlaté Salimy opravdu vážíme. S účastí na veletrhu jsem spokojen a budu se snažit získaného ocenění využít i obchodně. První zájemce o koupi si náš filtr už našel a i tady na veletrhu jsme jednali s potenciálními odběrateli,“ dodal F. Šťastný.

Datum: 28.2.2014 12:55:00

 


Současně také

SALIMA TECHNOLOGY
20.-23.4. 2020


VINEX
20.-23.4. 2020


MBK
20.-23.4. 2020


G+H
20.-23.4. 2020


EmbaxPrint
20.-23.4. 2020


FESTIVAL CHUTÍ
23.-25.4. 2020

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště