Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

SALIMA
20.-23.4. 2020

Mezinárodní potravinářský veletrh

SALIMA oslavila čtyřicátiny

 

První veletrh SALIMA byl v Brně zahájen 25. února 1974. O čtyřicet let později se oslavy tohoto kulatého jubilea staly součástí zahajovacího večera 29. ročníku a potravinářskému veletrhu popřáli mnoho úspěchů ministr zemědělství Marian Jurečka, prezident Potravinářské komory Miroslav Toman i další významní hosté.

Všechny přítomné nejprve přivítal generální ředitel společnosti Veletrhy Brno Jiří Kuliš, který krátce připomněl historii právě zahajovaných projektů. Mezinárodní veletrh obalů a obalových technologií EMBAX se poprvé uskutečnil již v roce 1969, kdy se vyčlenil z Mezinárodního strojírenského veletrhu jako vůbec první specializovaná oborová přehlídka. SALIMA byla druhá v pořadí o pět let později, kdy se vyčlenila z Mezinárodních veletrhů spotřebního zboží.

Za dlouhodobou podporu Jiří Kuliš poděkoval ministerstvu zemědělství, které bylo po celých 40 let potravinářskému veletrhu partnerem a poskytovalo mu svou záštitu. Také proto zahajovací projev přednesl ministr zemědělství Marian Jurečka, který mj. řekl: „Je mi velkou ctí být přítomen na zahájení jubilejního veletrhu SALIMA. Přeji všem vystavovatelům, aby se naplnila jejich očekávání, aby se jim dařilo rozvíjet obchodní spolupráci, navazovat nové kontakty a dobře prezentovat své výrobky. Jsem si plně vědom, že ministerstvo zemědělství hraje klíčovou roli v tom, aby se našemu zemědělství a potravinářství dobře dařilo. Právě nyní máme velkou zodpovědnost za to, jak nastavíme Společnou zemědělskou politiku a jaké bude další směřování tohoto sektoru v České republice, protože bez zemědělství není potravinářství a naopak.“

Polsko jako partnerskou zemi veletrhu na zahájení zastupovala náměstkyně ministra zemědělství a rozvoje venkova Krystyna Gurbiel v čele početné polské delegace.

Jménem polského ministra zemědělství Stanislava Kalemby poděkovala českému ministerstvu zemědělství i ředitelství společnosti Veletrhy Brno za přizvání Polska jako partnerské země veletrhu SALIMA a zdůraznila, že Česká republika je jedním z našich největších partnerů v obchodní výměně zemědělských a potravinářských výrobků. „Veletrh SALIMA patří k nejdůležitějším v regionu. Nejlepším důkazem, jak významný je tento veletrh pro Polskou republiku, je naše bohatá účast. Máme zde velký polský stánek, k jehož návštěvě vás srdečně zvu, a celkem vystavuje více než 50 polských firem. Chci popřát nejen zástupcům Polska, ale i všem dalším účastníkům veletrhu příjemné strávení času v Brně a aby jim veletrh přinesl hodně nových příležitostí a kontraktů,“ uvedla Krystyna Gurbiel a závěrem poděkovala za velmi srdečné přijetí jak polské delegace, tak všech polských vystavovatelů.

Jménem generálního partnera veletrhu Potravinářské komory ČR všechny přítomné pozdravil prezident komory Miroslav Toman, který mj. uvedl: „Jsem velmi rád, že tato výstava existuje již čtyřicet let a věřím, že i nadále bude takto úspěšně pokračovat, stejně jako se bude dařit i českému potravinářskému průmyslu a zároveň českému zemědělství. Jsme velmi rád, že čeští výrobci tomuto veletrhu zachovávají věrnost a že se i naši spotřebitelé pomalu vracejí k českým potravinám, protože tento zdravý nacionalismus je podle mě potřeba. Přeji všem vystavovatelům, aby se jim dařilo nejen zde na výstavě, ale i ve výrobě.“

Součástí zahajovacího večera bylo slavnostní předávání ocenění Zlatá Salima nejlepším exponátům. Jak konstatoval předseda hodnotitelské komise a ústřední ředitel České zemědělské a potravinářské inspekce Martin Klanica, z více než 50 hodnocených potravinářských výrobků bylo šestnáct navrženo na ocenění a osm získalo Zlatou Salima. Poděkoval členům hodnotitelských komisí za perfektní a profesionálně odvedenou práci a zdůraznil, že každé takové ocenění pomáhá výrobku, aby se lépe uplatnil na trhu. Další dvě ceny Zlatá SALIMA získaly vystavené technologie, informace o oceněných výrobcích naleznete zde.

K hostům slavnostního zahájení dále patřili předseda Zemědělského výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jaroslav Faltýnek, ředitel Státního zemědělského intervenčního fondu Martin Šebestyán, maďarská delegace vedená zástupkyní státního tajemníka Ministerstva pro rozvoj venkova Maďarska Katalinou Tóth, delegace Evropského úřadu pro bezpečnost potravin v čele se Stephanem Bronzwaerem, vedoucím Poradního fóra a Oddělení vědecké spolupráce, delegace Generálního ředitelství Evropské komise pro zdraví a spotřebitele vedená asistentem generální ředitelky Timem Gumbelem, členové diplomatického sboru, rektoři vysokých škol, prezidenti a předsedové komor, odborných svazů a asociací.

Datum: 26.2.2014 18:56:00

 


Současně také

SALIMA TECHNOLOGY
20.-23.4. 2020


VINEX
20.-23.4. 2020


MBK
20.-23.4. 2020


G+H
20.-23.4. 2020


EmbaxPrint
20.-23.4. 2020


FESTIVAL CHUTÍ
23.-25.4. 2020

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště